A

Abdullah Kiğılı

Abdullah Kiğılı Biyografisi

Meşhur Kiğılı Mağazası sahibi, Fenerbahçe eski yöneticisi ve Futbol Federasyonu eski Başkanıdır.

Abdullah Kiğılı, 20 Nisan 1943 tarihinde Malatya’da doğmuştur. Babası Malatya’da bez işiyle iştigal eden bir esnaftı. Aile köken olarak Bingöl‘ün Kiğı ilçesinden göçme olduğu için soyadı kanunu çıktığında Kiğılı soyadını almışlar. Dedesi 1928 yılında Kiğı’dan Malatya’ya göç etmiş, 1952 yılında da 9 yaşında iken ailesi istanbul’a taşınmıştır. İstanbul Erkek Lisesinde okuyup 1961 yılında mezun olmuştur.

Babası dokuma işi ile uğraşan Abdullah Kiğılı, 1959 yılında lisedeyken açtığı bez mağazasında çalışmaya başladı. Daha öncede Mantocu Osman’ın yanında çıraklık yaptı. Abdullah Kiğılı, 1965 yılında Kiğılı markası ile gömlek üretimine başlayarak meslek hayatına atılmıştır. sonra pantolon, ekip elbise, palto kaban işine başladı.

25 Ekim 1969 tarihinde İstiklal Caddesi’nde birincil mağazasını babası ile birlikte açtı. 1973 yılında Cem Boyner’in babası Altınyıldız kumaşlarının sahibi Osman Boyner’in daveti ile Beymen Beyoğlu mağazasına iki taraflı oldu.

1980 yılında Kiğılı Konfeksiyon Fabrikası’nı kurmuştur. Almanya’dan eğitmenler getirerek bu işi oturttu. İlk etapta Almanya, Hollanda gibi ülkelere fason işler yapmaya başladı. Keza ürünlerini Türkiye genelinde 300’ün üzerinde bayi aracılığıyla satar hale gelmiştir. 2011 yılında yurtdışında da 17 mağazası vardı.

Abdullah Kiğılı, 9 Eylül 1997 – 4 Kasım 1997 tarihleri aralarında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı görevi yapmıştır. 4 Kasım 1997 tarihinde görevini Haluk Ulusoy’a devretmiştir. Abdullah Kiğılı, ayrıca Fenerbahçe Spor Kulübü’nde Aziz Şimşek vaktinde 1998 yılında başkanvekilliği de yapmış, İstanbulspor, Güreş Federasyonu, Kayak Federasyonu’nunda yöneticilik yapmıştır. bununla beraber Fenerbahçe Spor Kulübü’ne ait 1999 yılında Fenerium mağazalarından da sorumluluk sahibi idareci olmuştur. 2000 yılında ayrıldı. 2009 yılında baştan yılında Fenerium mağazalarından da sorumluluk sahibi idareci oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alexandra Daddario

Abdullah Kiğılı, 1964 yılında evlendi. 3 kızı vardır.

Hayatta fiziki manevi galip gelmek için 10 altın sır vardır diyen Abdullah Kiğılı’nın sırları :
1. Moralini yüksek tut 2. Hata yapmaktan korkma, yaptığın hatadan ders al 3. Heyecanını katiyen yitirme 4. Sabırlı ol 5. Çok çalış lakin sosyal hayattan kopma 6. Tutamayacağın sözü verme 7. Bardağın dolu tarafını gör, yeni meslek imkanları yarat 8. Adaletli ol 9. Değişime üçgenin taban olmayan kenarı uydur 10. Ve çok sev! İşini, eşini, arkadaşını, hayatı, özet olarak her şeyi…

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı