A

Abdurrahman Yalçınkaya

Abdurrahman Yalçınkaya Biyografisi

Eski 17. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı

Abdurrahman Yalçınkaya, 10 Mart 1950 tarihinde Şanlıurfa Suruç’da ailenin üçüncü erkek çocuğu olarak doğmuştur. Üç de kız kardeşi vardır. Urfa’nın Bıçakçı Mahallesi’nde çoğalan Abdurrahman Yalçınkaya’nın annesi Sakine Bayan, babası öğretmen Behzat Yalçınkaya’dır. Aile Şanlıurfa’dan Ankara’ya göç etti. Ankara Şimşek Beyazıt Lisesi’nden mezun olduktan sonradan Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne başladı 1973 yılında mezun oldu.

Askerliğini Tuzla Piyade okulunda kısa dönem olarak yaptı. Arkasından Ankara’da egemen adayı olarak mesleğine başladı.

Sırasıyla Denizli Acıpayam Hakimliği, mus Flu Hakimliği, Sivas Gürün Ağır Suç Oluşturan Mahkemesi Başkanlığı, Gürün Adli Yargı Hak Komisyonu Başkanlığı, Mersin Silifke Hakimliği ve Yargıtay Tetkik Hakimliği görevlerinde bulunmuştur.

14 Nisan 1998 tarihinde Yargıtay üyeliğine seçildi.

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 21 Haziran 2004 tarihinde 7. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcıvekili olarak atandı, 20 Mayıs 2007 tarihine kadar bu görevde kaldı. 21 Mayıs 2007 ile 21 Mayıs 2011 arasında 17. Cumhuriyet Başsavcısı görevi yaptı. Görev süresi dolduğundan bu görevden ayrılarak Yargıtay 8. Hukuk Dairesi Üyesi olarak tayin yapmaya devam etti. 10 Mart 2015 tarihinde yaş haddinden emekli oldu.

Abdurrahman Yalçınkaya, Kasım 2007’de Demokratik Toplum Partisi’nin (DTP) bütün bütün kapatılması istemiyle dava açtı, bu partinin, ’devletin bağımsızlığına, ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne tutarsız eylemlerin odağı’ haline geldiğini iddia etti.

14 Mart 2008’de Adalet ve Kalkınma Partisi’nin kapatılması istemiyle dava açtı. Define yardımının kesilmesi kararıyla sonuçlanan dava büyük tartışmalara neden olmuştu.

Abdurrahman Yalçınkaya, hukukçu Oya Yalçınkaya ile evli olup iki çocuğu vardır. Oya Yalçınkaya da Yargıtay Muayene Hákimliği görevi yapmış bir hukukçuydu. 2004 yılında isteğiyle emekliye ayrıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Yerlikaya
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı