A

Abiy Ahmed Ali

Abiy Ahmed Ali Biyografisi

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, 2019 yılı Nobel Barış Ödülünün sahibi oldu.

Abiy Ahmed Ali, 15 Ağustos 1976 tarihinde Etiyopya’da Agarom, Oromia yakınlarında bulunan Beshasha kasabasında doğmuştur. Abiy, dört karısı olan babasının 13. Çocuğudur. Babası Müslüman iken annesi Hıristiyan’dır. Abiy’in Hıristiyan olan annesi Tezeta, babası Ahmed Ali’nin dördüncü karısıydı. Birlikte Abiy’in en küçük olduğu altı çocuğu var. Müslüman bir baba ve Hıristiyan bir anne kadar yetiştirilen, bölünmelere karşısında tutku ve anlayış değerleri erken yaşlarda ona aşılandı.

Addis Ababa University’de Master of Science in Information Technology’de veMicrolink Data Teknolojileri Kolejinde lisansını yaptı. Yüksek lisansını Londra’da Greenwich Üniversitesinde tamamladı. ABD, Ohio’da yer alan Ashland Üniversitesinde MBA (Master of Business Administration – İşletme Yüksek lisansı) eğitimi aldı.

Abiy Ahmed Ali, , başlangıçta Dergue Sosyalist rejimine karşısında silahlı mücadeleye katıldı. Etiyopya Ulusal Savunma Kuvvetleri’nde atama yaparken 1991–2010 yılları arasında Etiyopya Ordusunda yarbay rütbesine kadar yükseldi.

2008-2010 yılları arasında Data Ağı Güvenliği Ajansı başkanlığını yürüten Abiy Ahmed Ali, 2015 ile 2016 yılları aralarında hükümette yer alarak Bilim ve Teknoloji Bakanlığı; Veri Ağı Güvenlik Ajansı’nın kurucusu ve hükümet araştırma enstitüsü Bilim ve Teknoloji Veri Merkezi Başkanı görevini üstlenmiştir. Keza, Abiy Ahmed Ali 27 Mart 2018 tarihinden itibaren Etiyopya Halk Devrimci Demokratik Cephesi’nin liderliğini yürüttü.

Ülke genelinde yaşanan rahatsızlık ve gösteriler sonucu 11 Mart 2018 tarihinde istifa eden dönemin başbakanı Hailemariam Desalegn‘nin arkasından 2 Nisan 2018 tarihinde başbakanlık makamına getirilmiştir. Abiy Ahmed Ali, Afrika ülkesi Etiyopya‘da 2 Nisan 2018 tarihinden bu yana başbakanlık makamında bulunmaktadır.

Abiy Ahmed Ali, Etiyopya Federal Demokratik Cumhuriyeti’nin dördüncü Başbakanıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Doç.Dr.Afşin Emre Kayıpmaz

Abiy Ahmed Ali, Zinash Tayachew ile evlidir. 3 kız çocuğu vardır ve Ağustos 2018’de bir erkek çocuğu evlat edinmiştir.

Etiyopya ve Eritre sınır ihtilafı nedeniyle 1998-2000 yılları aralarında savaşmıştı. İki ülke ilişkileri Temmuz 2018’de tekrar tesis edilmişti. Komşu Eritre ile tarihi bir yakınlaşma ve barıştırma anlaşması imzalandı.

Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed Ali, Etiyopya ile Eritre arasındaki savaşı sonlandırmak için gösterdiği mücadele nedeniyle 2019 yılı Nobel Uzlaştırma Ödülünün sahibi oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı