A

Acun Ilıcalı

Acun Ilıcalı Biyografisi

1969, Edirne doğumlu, Türk televizyon yapımcısı ve sunucusu. Acun Firarda, Var mısın ? Değil musun?, Fear Factor, Survivor, Yetenek Sizsiniz Türkiye gibi Türk televizyonculuğunun manâlı galibiyet yakalamış programlarının yapımcısıdır.
Erzurum, Ilıca ilçesi doğumlu Ergün ve İlknur Ilıcalı‘nın ikinci çocuğu olan Acun, 29 Mayıs 1969’da Edirne’de dünyaya geldi. Ömer Cenker Ilıcalı adında bir abisi vardır. Babası müteahitti annesi de üniversite eğitimi almış bir müdürdü. 5 yaşında başladığı ilk ve orta öğrenimini Edirne İstiklâl İlköğretim Okulu‘nda tamamladı. Lise eğitimine istanbul’da Kadıköy Maarif Koleji‘nde başlayan Acun, Kadıköy Anadolu Lisesi‘ni bitirdikten daha sonra, İstanbul Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü’nü kazandı, lakin üniversite hayatı, 7 yılın sonunda mezun olmadan bitti. Her röportajında kendilerini çok sevdiğini dile getirdiği babaanne ve dedesini trafik kazasında kaybetti.

19 yaşında iken 1988 yılında Seda Ilıcalı ile evlendi ve bu evliliğinden Banu adında bir kız çocuğu sahibi oldu. Kızının doğumundan 10 ay sonradan 1990 senesinde anne ve babasını trafik kazasında kaybetti. Yaşanan olayı sonra şu şekilde anlatacaktı;

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif Annem ve Babamla Bodruma gidecektik. Benim son anda işim çıkınca onlara “Siz gidin ben daha sonra geleceğim” dedim. Kızım Banu’yu da alarak yola çıktılar. Balıkesir‘i geçmişler, babam ağırbaşlı bir şekilde konvoyu sollarken bir anda karşısına 180 km şipşak gelen bir vasıta çıkmış ve kafa kafaya çarpışmışlar. Annem ve babam orada rahmetli olmuş, kızım ise fazla ağır yaralıydı. Balıkesir Devlet Hastanesi‘ne gittim. Bir adam duruyor. Adamın yanına gittim ve annemi sordum. “İlknur Ilıcalı ile karşılaşmak istiyorum” dedim. Adam bir deftere baktı ve sayfayı çevirdi “Ölmüştür” dedi. “Ergün Ilıcalı ile karşılaşmak istiyorum” dedim. “Ölmüştür” dedi. Ben şoktayım ve kızımı soramıyorum bile. Yalnızca vücudunda 18 kırık vardı. Düşünün 10 aylıktı… Pek bir acıydı ancak kızımın yaşıyor olmasına sevinememiştim bile. Banu’nun o kazadan sağ çıkması fiilen bir mucizeydi. Ben o yüzden kızıma “Mucize çocuk” derim. Yaşadığım bunalımın da etkisiyle, eşim Seda’dan ayrıldım.

Eşinden boşandıktan daha sonra 1994 yılında motoru ile Bağdat Caddesi’nde büyük bir kaza geçirdi. Kazada peşinde oturan yakın arkadaşı hayatını kaybetti. Acun Ilıcalı ‘nın ise sol kolu kırıldı ve 36 dikişli bir ameliyatın peşinde koluna platin takıldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Murat Dalkılıç

1995 senesinde bir kot dükkanı açarak ticarete atıldı fakat başarılı olamadı. Lisans eğitiminin ardından her yerde girdiği üniversite sınavlarında İngilizce Öğretmenliği bölümünü kazanmasına rağmen bölümü okumaktan vazgeçti.

Amcasının oğlu Bekir’in arkadaşı, Acun Ilıcalı’yı o dönem Show TV’de finansal kontrolör olan İrfan Şahin ile tanıştırdı. Onun sayesinde İlker Yasin‘le tanışan Acun, futbol bilgisiyle onu etkileyince, denenmek üzere işe alındı. Koyu Fenerbahçeli olmasına karşın Beşiktaş muhabiri oldu. Beşiktaş muhabiriyken futbolcularla cana yakın olup özel röportajlar yapmayı başarınca yıldızı bir anda parladı ve sonra Şansal Büyüka‘nın ekibine, Show TV‘ye aktarma oldu.Televole furyasında Şansal Büyüka‘nın gözde elemanı haline geldi.

Acun-Ilicali.jpg

Televole‘nin spor magazin olduğu yıllarda bu program içerisinde kendine ait bir bölüm sunmaya ve bu birim dâhilinde dünyayı dolaşmaya başladı. Ardından bu bölümü, 2002 yılında Acun Firarda adı aşağıda öbür bir program yaparak sunmaya devam etti. En fazla izlenen gezi programı oldu ve bu serüveni ile 105 ülke gezdi. Dokun Bana ve Biri Bizi Gözetliyor programlarının kadrosunda yer alıp muavin sunuculuk yaptı.

2005 yılında Acun Medya adlı prodüksiyon şirketini kurdu. Fear Factor, Survivor, Kızlar – Erkekler, Survivor Türkiye – Yunanistan, Survivor Aslanlar – Kanaryalar, Var mısın Değil musun, Devler Ligi , Kabiliyet Sizsiniz ve Değil Böyle Dans programlarının yapımcısı, jürisi ve sunucusu oldu. Uğur Dündar‘ın sunmuş olduğu Yahut Rüya mı ve Behzat Uygur‘un sunmuş olduğu Söyle Söyleyebilirsen programlarının yapımları da Acun Ilıcalı göre gerçekleştirilmiştir. O Ses Türkiye ve Survivor Ünlüler – Gönüllüler yarışmalarının da yapımını ve sunuculuğunu yapmıştır.

2005 yılında, 36 yaşında ödenti rekortmenleri arasına girdi.

Ilk Olarak Türkiye’deki üniversiteler olmak üzere, Anadolu’nun çeşitli yerlerinde stand-up gösterileri yapmıştır. Stand-up gösterilerinde meslek hayatı baştan başa başına gelenleri gülünç bir dille izleyicilere aktarmıştır.

Show Tv’nin ‘81 İl 81 Mektep’ adlı sosyal yükümlülük projesinde yer aldı ve programda 3 milyon 725 bin 563 YTL yardım toplandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adonis (Şair)

Birinci evliliğini 19 yaşında iken 1988 yılında üniversiteden arkadaşı Seda Ilıcalı ile yaptı. Bu evliliğinden Banu (d.1989) adında bir kız çocuğu sahibi oldu. 24 yaşında iken 1993 yılında boşandı.

İkinci evliliğini 2003 yılında yaptığı Zeynep Yılmaz‘dan Leyla ve Yasemin adlarında iki kız çocuğuna daha sahip olan Acun 3 kız babasıdır.

2010 yılında eşi Zeynep Ilıcalı kendisini 20 yaşındaki Şeyma Subaşı ile aldattığını öne sürerek boşanma davası açtı. Meşhur isimlerin avukatlığını yapan avukat Kezban Hatemi ile anlaşan Acun Ilıcalı, eşinin iddialarını kabul etmedi. 2011 yılı Eylül ayında barışarak boşanma davası düşmüştür.

2005 yılında 2005 yılında Acun Medya adlı prodüksiyon şirketini kurdu.

2011 vergilendirme döneminde kazanç vergisi listesine hatip, sunucu gibi faaliyetlerden oluşan geliri için 2 milyon 836 bin 191 lira kazanç vergisi tahakkuk ettirilen Acun Ilıcalı listeye 62. basmakalıp girdi.

2007-2008 yılları arası Uğur Dündar tarafından sunulan “Yahut Rüya Mı?” adlı aktüel programın yapımcılığını üstlendi.

2008 yılında Sunuculuğunu Behzat Uygur’un yaptığı, Türk Pop Müziği şarkılarının sözlerini bilmeye karşın müzik yarışmasının yapımcılığını yaptı. 2014 yılında, tv8 kanalında yayınlanmaya başlanan aynı programın sunuculuğunu Murat Dalkılıç yaptı.

Fear Factor, Survivor Kızlar – Erkekler, Survivor TürkiyeYunanistan, Survivor Aslanlar – Kanaryalar, Var mısın Yok musun, Devler Ligi, Kabiliyet Sizsiniz, Değil Böyle Dans, Survivor Ünlüler – Gönüllüler ve O Ses Türkiye programlarının yapımcılığını, jürisi üyeliğini ve sunuculuğunu yapmıştır.

2012 yılında yapımcısı ve sunucusu olduğu Dominik Cumhuriyeti‘nde çekimleri yapılan Survivor Ünlüler Gönüllüler yarışması izlenme rekorları kıran Acun Ilıcalı en fazla konuşulan isimlerden oldu.

Acun Medya’nın hazırladığı Survivor serisinin yenisi “Survivor Ünlüler Gönüllüler 2013” Acun Ilıcalı’nın sunumuyla 17 Mart 2013 Pazar günü Star TV’de başladı.

Daha önce Survivor Aslanlar Kanaryalar (2006), Survivor Türkiye Yunanistan (2007), Survivor Kızlar Erkekler (2010) ve Survivor Ünlüler Gönüllüler’i (2011 ve 2012 yıllarında) yapan Acun Ilıcalı, Survivor Ünlüler Gönüllüler 3 ile karşımıza çıktı.

Muhabir olarak girdiği televizyon sektöründe Türkiye’nin en önde gelen yapımcısı olarak isim yapan Acun Ilıcalı,14 Kasım 2013 tarihinde tv8’i satın alarak bundan böyle kendi TV kanalının sahibi olduğunu duyurdu. MNG gurup başkanı ve tv8 kanalının sahibi olan Mehmet Nazif Günal ile anlaştığını, satın alma sürecinin başladığını Twitter’a yazmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Hamdi Çamlı

2014 yılında; Star Tv’den bölünmüş ve “Ninja Warrior Türkiye”, “Para Bende”, “Hülya Avşar Show”, “Arda’nın Mutfağı”, “Aileler Yarışıyor”, “Ver Fırına”, “Kel Alaka”, “Akademi”, “Ütopya” adlı televizyon programlarının; 2015 yılında “Rising Star Türkiye”, “İşte Benim Stilim” adlı televizyon programlarının yapımcılığını yaptı.

2014 yılında tv8 kanalında gösterime giren Ütopya adlı bir müsabaka programı başlattı. 2016 yılında “İşte Benim Stilim Ünlüler” adlı yarışma programının yapımcılığını yaptı.

Evlilikleri :
1.eşi: 1988 yılında Seda Başbuğ ile evlendi. 1993 yılında boşandı. Banu (d.1989) adında bir kız çocuğu oldu.
2.eşi: 2003 yılında Zeynep Yılmaz ile evlendi. Leyla (d.2004) ve Yasemin (d.2007) adlarında iki kız çocuğu oldu. 12 Temmuz 2016 tarihinde eşi Zeynep Ilıcalı ile anlaşmalı olarak boşandı.
İlişkisi: 2010 yılından itibaren Şeyma Subaşı ile ilişkisi olduğu iddia edildi. 2013 yılında Melisa adında bir kızı daha oldu. Acun Ilıcalı Şeyma Subaşı ile ilişkisini kestiği iddia edildi.
3.eşi: 18 Eylül 2017 tarihinde Şeyma Subaşı ile Marsilya’daki Türk Konsolosluğu’nda kıyılan nikahla evlendi.

25 Eylül 2016 tarihinde büyük kızı 26 yaşındaki Banu Ilıcalı, Swiss Otel’de gerçekleşen düğünle Efe Ceyhun ile evlendi.

7 Ekim 2016 tarihinde yalnızca spor yayınları yapılacak olan yeni kanalı TV8,5 yayınlama hayatına başladı.

Ödülleri :
En İyi Erkek Sunucu Altın Arılar Ödülü
2007 yılında Kadıköy Maarif Koleji ve Anadolu Lisesi Mezunlar Derneği tarafından “Kristal Martı” ödülüne değer bulunmuştur.

Filmleri ve Dizileri :
2011 – Kirli Yedili (Kendisi) (TV Dizisi)
2010 – Sinyora Enrica ile İtalyan Elde Etmek (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)
2009 – Adab-ı Muaşeret (Konuk Oyuncu) (Sinema Filmi)
2005 – Dikkat Şahan Çıkabilir (Misafir Oyuncu) (TV Dizisi)
2004 – 2007 – Avrupa Yakası (1. Sezonda ve 4. Sezonda) (Kendisi) (TV Dizisi)
2002 – Mumya Firarda (Sinema Filmi)
2001 – Tatlı Yaşam (Konuk Oyuncu) (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı