A

Adalı Halil

Adalı Halil Biyografisi

Türk gücünü dünyaya tanıtan meşhur pehlivanlarımız aralarında Adalı Halil’in ayrı bir yeri vardır.

Adalı Halil, 1871 yılında bugün için Yunanistan‘da kalan Edirne’nin Adaiçi bölgesindeki Kilise Köyü’nde doğmuştur. Kara Mehmet adlı bir pehlivanın oğludur. Babasının tesiriyle o da, çocuk denecek yaşta güreşe tutku etmişti. Babası onu, zamanının en meşhur pehlivanlarından olan Saçsız Aliço’nun yanına verdi. Güreşe Kel Aliço çırağı olarak yetiştirilmiştir.

Adalı Halil, 18 sene Kırkpınar başpehlivanlığını korumuştuanın en büyük pehlivanı farzedilen Koca Yusuf’tan sonradan en akıllı pehlivan denirdi. Boyu 1.98, kilosu 150 idi. Osmanlı İmparatorluğu içinde yaptığı bütün güreşleri kazanıp Başpehlivan olduktan sonradan Kurtdereli Mehmet Güreşçi ile birlikte Avrupa’ya gidip, Almanya’nın çeşitli kentlerinde, Paris, Viyana ve öteki şehirlerde güreşti. Orada karşılaştığı çoğu rakibini çok kısa zamanlarda yendi. Avrupa’dan sonra Amerika’ya geçti.

Amerika’da Boston, Chicago, New York da güreşti. Karşiplerini yendi. Böylece kendisine Türk Aslanı adı takıldı. Amerika’daki bir güreşte altına aldığı Amerikalı Meşhur pehlivan Tom Jenkins ile yaptığı maçta rakibinin kaburga kemiklerini kırdığından yaklaşık olarak millet kendisini linç ediyordu. Türkiye’ye döndükten daha sonra bir çiftlik satın aldı. Çiftçilik yapmaya başladı. 1 Ocak 1901’de Hamburg’daki turnuvaya katıldı. 6 pehlivanla güreş yaptı. azami dayanabilen 7 dakika dayanabildi. Kırkpınar’da başpehlivanlığı tam on sekiz yıl ondan kimse alamadı.

Adalı Halil, 10 Şubat 1926 tarihinde zatürreden 55 yaşında iken ölmüştür. Önce Edirne’de Kasımpaşa Camii yanında yer alan mezarı daha sonra Edirne-Çömlekköy’lü güreşçi Kara Emin’in mezarı yanında nakledilmiştir. “Pehlivanlar Tekkesi” olarak aşina bu yer her yıl Kırkpınar Güreşleri başlarken pehlivanlar tarafından topluca ziyaret edilir.

Oğlu Mustafa da bir vakit pehlivanlık yapmasının arkasında Atatürk‘ün faytoncusu olmuş ve Mustafa Kemal’in ölümünden daha sonra hayatını Silivri’de sürdürerek “Sinop” soyadını almıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Antonio Banderas
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı