A

Adele Laurie Blue Adkins

Adele Laurie Blue Adkins Biyografisi

Adele 2016 yılında dünyanın en fazla şampiyon sanatçısı oldu.

Rolling In The Deep şarkısı ile bütün dünyada dinleme rekorları kıran, Adele Laurie Blue Adkins 5 Mayıs 1988 tarihinde Enfield, Kuzey Londra, İngiltere’de dünyaya gelmiştir. Adele 2 yaşında iken babası evi terk etti. 11 yaşında iken annesi ile birlikte West Norwood, Güney Londra’ya taşındı.

2006’da bir arkadaşının Adele’e ait bir demoyu Myspace’e göndermesi onun hayatını değiştirdi. Bu demo baştan sona XL Recordings, şarkıcıya bir tescil sözleşmesi önerge etti. Bir sonraki yıl, BRIT Ödülleri’nde “Eleştirmenlerin Seçimi” ve BBC’nin “2008’in Sesi” ödülünü kazandı. 19 yaşındayken ilk albümü için XL Recordings’le anlaştı. İlk albümü 19 ile Adele hem ticari başarı keza de eleştirmenlerin takdirini kazandı. 2011 yılında İkinci stüdyo albümü “21” yayınlandı.

21 yaşında kazandığı 2 Grammy (Çıkış Yapan Şarkıcı ve En İyi Bayan Vokal ödüllerini aldı. 26 Kasım 2011) ödüllüyle çıkış yapmış İngiliz soul-jazz sanatçısıdır.

Küçük yaşta Etta James ve Ella Fitzgerald’ın müzikleriyle tanışan müzisyen; mezunlar listesinde Amy Winehouse, Katie Melua, Leona Lewis ve Kate Nash gibi ünlülerin de bulunduğu ünlü sanat okulu BRIT School’u bitirdi. Okulu bitirdikten sonradan internet ortamından 2 şarkıyı dinleyenlerin beğenisine sundu ve peşinde İngiltere’de küçük klüplerde sahne almaya başladı. Birlikte minik çaplı turnelere çıktığı isimler aralarında Jamie T, Raul Midon, Devendra Banhart, Amos Lee ve Keren Ann de bulunuyordu.

Sanatçının birincil kaydı “Hometown Glory”, 22 Ekim 2007’de yayımlandı. 2004’te açtığı Myspace sayfası bir uçtan bir uca zaten belirli bir hayran kitlesi edinmiş ve plak şirketlerinin ilgisini çekmişti.

2008 başında çıkardığı 19 isimli albümü ve “Chasing Pavements” single’ı ile ünlü ve İngiltere Albüm Listesi’nde 1 numara ve bu albümü toplamda 500.000 kopya satmayı başarmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşen İnci

Adele’in 2011 yılının Ocak ayında yayınladığı albümü ’21’, Billboard dergisinin Top 5 listesinde 39 hafta kalarak Michael Jackson‘ın ‘Bad’ albümünün rekorunu kırdı. Billboard dergisinin 55 yıllık Top 5 tarihinde de bir rekora imza atan Adele’in ’21’ albümü, listede bulunduğu 39. haftada ise listenin 5. sırasından 3. sırasına yükseldi.

Michael Jackson‘ın 1987 Ağustos’unda yayınladığı ‘Bad’ albümü 27 Eylül 1987 tarihinde Billboard’un Top 5 listesinin birincil sırasına oturmuş ve 38 hafta boyunca listede kalmıştı.

Adele, müziğini “çok üzgün soul müziği” olarak tanımlamıştır ve şarkılarında bir keder olduğunu söylemiştir.

İlk albümünü egemen bir plak şirketi olan XL Recordings’cilt çıkarmış olmasına karşın özellikle “Chasing Pavements” ve “Cold Shoulder” gibi şarkıları, Avrupa’nın öteki çoğu ülkesinde başarılar elde etmiş ve Adele’in müzik camiasında sesini duyurmasına asistan olmuştur. 2006 yılında çıkarmış olduğu “Back To Black” albümüyle “Soul-Jazz” müziğinin bitmiş popüler olmasını karşılayan Amy Winehouse ve yine Galler’in manâlı şarkıcılarından Duffy ile tarz olarak birbirlerine yakın olması dolayısıyla karşılaştırılsalar da, Adele bu karşılaştırmadan rahatsız olmadığını ve bunun kendisine kibir verdiğini açıklamıştır.

2014 yılında “Make You Feel My Love” parçası Spotify göre en mükemmel aşk şarkısı olarak açıklandı.

Üçüncü albümü ’25’le de başarı şampiyon Adele’in 2015’in en çok satan albümüne imza attığı tescillendi. Albümün ilk hit şarkısı ‘Hello’ yayınlandığı ilk haftada 1 milyondan fazla indirildi ve YouTube’da izlenme oranı 1 milyarı geçen en seri klip oldu.

2016 yılında ‘Send My Love (to Your New Lover)’ şarkısının klibini ilk önce yayınladığı 2016 Billboard Müzik Ödülleri gecesinden de En İyi Ressam kategorisinden ödülle ayrıldı.

Adele, 2011 yılından beri Simon Konecki ile birlikte yaşamaktadır. Angelo (d.2012) adlı bir çocuğu vardır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşenur Balcı

Albümleri :
2008 – 19
2011 – 21
2015 – 25

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı