A

Adewale Akinnuoye-Agbaje

Adewale Akinnuoye-Agbaje Biyografisi

Adewale Akinnuoye-Agbaje, 1967 doğumlu Afrika asıllı İngiliz dizi ve sinema oyuncusu. HBO’nun fazla izlenen dizisi Oz’da canlandırdığı Simon Adebisi karakteriyle ünlenen Akinnuoye-Agbaje, Emmy ödüllü dizi Lost’ta ‘Mr. Yankı‘ rolünde oynuyor.

Adewale Akinnuoye-Agbaje, 22 Ağustos 1967’de Londra’da dünyaya geldi. İsmindeki Ade, taç anlamına; wale, eve gelmiş; Akin, savaşçı; nuoye, reisi; Agbaje ise galibiyet ve zenginlik anlamına geliyor. 4 Kız kardeşi olan Adawale’nin ailesi, o doğmadan önce Nijerya‘dan İngiltere’ye taşındı. Adewale, lise ve üniversite eğitiminin gerisinde Londra Üniversitesi’ne alt Kings Koleji‘nde hukuk dalında master derecesi aldı.

Hayatında marifetli işlerde yer almayı isteyen Adawale, ilk olarak mankenlik yaptı ve değişik müzik kliplerinde yeraldı. 2000‘de HBO dizisi Oz’da canlandırdığı mahkum ‘Simon Adebisi’ rolüyle tanındı ve ün kazandı.

1995’de Ace Ventura: When Nature Calls ve Congo adlı filmlerde oynayan Adewale, 2001’de Mummy Returns’de, 2002’de Matt Damon’ın başrolünde olduğu The Bourne Identity’de ve 2005’de Mistress of Spices, On the One ve Get Rich or Die Tryin’ filmlerinde roller aldı.

2004’de ABC kanalında yayınlanmaya başlayan Emmy ödüllü dizi Lost’un 3. sezonunda gizemli bir adam olan ‘Mr. Yankı’yu canlandırmaya başladı.

Adewale, 2 Eylül 2006’da sabaha karşısında 2:25’de polis memuruna karşı gelmek ve ehliyetsiz motorlu vasıta kullanmaktan tutuklandı. 6 saat nezarette kaldıktan sonradan sabahtan saatlerinde 500 dolar kefaletle hür kaldı. 26 Eylül 2006 ‘da ehliyeti olduğunu kanıtlayarak bu iddialardan aklandı. Adewale, Michelle Rodriguez ve Cynthia Watros’dan daha sonra trafik suçu nedeniyle tutuklanan 3. Lost oyuncusu oldu. Josh Holloway, Dominic Monaghan, Naveen Andrews, Ian Somerhalder, Christian Bowman ve Harold Perrineau da trafik suçundan yakalandılar lakin tutuklanmadılar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Açalya Samyeli Danoğlu

Ana dili İngizce’nin yanısıra İtalyanca, ve ırksa kökenli Yoruba ve Swahili dillerini de konuşabilen Adewale, Budizm’e alaka duyuyor.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı