A

Adnan Keskin

Adnan Bariz Biyografisi

Adnan Belirgin, 9 Ocak 1942 tarihinde Denizli, Çivril’de Ömerli köyünde fakir bir ailenin çocuğu olarak doğmuştur. Babasının adı Sadettin, annesinin adı Emine’dir. Köylerinde ilkokul olmadığı için 5 sene yaz kış demeden 7 kilometre ötede yer alan Çivril’e yayan gidip geldi. Ortaokulu da Çivril’de okudu. Denizli lisesini bitirdikten daha sonra İzmir’e gelerek Atlas otelinde komilik ve garsonluk yaptı.
Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesini bitirdi. Denizli’de avukatlık stajını 1970 yılında tamamladı. Hür avukat olarak çalıştı. O yıllarda Cumhuriyet Halk Partisi’ne aza oldu. üyelikten sonradan Denizli merkez ilçe kongresinde yaptığı konuşması “delege olmadığı” gerekçesi ile kesilir. Buna içerler ve ilk fırsatta ilçesi Çivril’den il delegesi seçilip, il idare kuruluna namzet olur ve seçilir.

Haşhaş ekiminin yasaklandığı yıllarda yasağa karşısında il mitingi onun öncülüğünde Çivril’de düzenledi.

Denizli CHP. il başkanının görevden ayrılması ile idare heyeti arasından seçilerek genç yaşta il başkanı oldu. İsmet İnönüBülent Ecevit yara yer aldı.

1977 genel seçimlerinde 35 yaşında Denizli Milletvekili seçilerek Ankara’ya gitti. 12 eylül askeri müdahalesinde milletvekilliğinin elinden alınması ile her tarafta avukatlığa döndü.

1984 yılında Sodep il başkanı olur. 1987 yılında SHP Denizli Milletvekili seçildi. Kapatılan partilerin baştan açılması ile CHP’ye geçerek 1991-92 de genel başkan yardımcısı oldu. 1995 yılında SHP-CHP birleşmesi ile CHP genel sekreterliğine geldi.

16, 18, 19, 20 ve 24. Dönemlerde Denizli Milletvekili seçildi. DYP-CHP koalisyonuyla kurulan 52. Hükümette 5,5 ay Bayındırlık ve İskân Bakanlığı yaptı. 12 Haziran 2011 seçimleri sonucunda oluşan parlamentoda 24. Dönemde Türkiye Büyük Ahali Meclisi İdare Amiri oldu. 1995-1999 yılları aralarında CHP Genel Sekreterliği yaptı. Adnan keskin, 1990’lı yıllarda CHP başkanı Deniz Baykal‘ın sağ koluydu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Rıfat Şungar

CHP’nin 1999 genel seçimlerinde baraja takılarak meclise girememesinden daha sonra yapılan parti içi değerlendirmede, genel başkana aleyhinde dobra dobra eleştirilerini sunan, siyaset anlayışının ve parti yönetme biçiminin yanlışlığını dile getiren şahısların başında yer aldı.

2007-2010 yılları aralarında Türkiye İş Bankası Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

30 Temmuz 2012 tarihinden itibaren CHP Parti Örgütü ve Örgüt Yönetimlerinden sorumlu Genel Başkan yardımcısı olmuştur.

Adnan Bariz, Meral bayan evli ve Sadettin ve Özgür Bülent adında 2 oğlu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı