A

Adnan Veli Kanık

Adnan Veli Kanık Biyografisi

Adnan Veli Kanık, 9 Aralık 1916 tarihinde İstanbul’un Beykoz ilçesinde Fatma Nigar Bayan ve Mehmet Veli Kanık’ın oğlu olarak doğmuştur. Babası klarnet virtüozu ve Uyum Orkestrası Şefidir. Şair Orhan Veli Kanık’ın kardeşidir. Keza, Füruzan Yolyapan adında bir kız kardeşi de vardır. Mizahî hikâye ve yazılarıyla tanınır.
Orta okul ve liseyı Galatasaray Lisesi’nde tamamladı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ne iki sene devam etti. 1938 yılında Etibank’ta çalıştı ve bir zaman devlet memuru olarak çalıştı. daha sonra ise 1949’da gazeteciliğe başladı Vatan gazetesi’nde muhabirlik yaptı.

1952 yılında Ankara Cezaevi’nde hapis yatarken ise aynı gazetede “Bir Hukukçu” ve “Mehmet Yanık” adı altında makaleleri yayınlandı. Öyküler, radyo piyesleri, ufak fıkralar ve şakalar kaleme bölge Kanık, toplumdaki daha alçak ve üstteki katman insanların yaşamlarını karşılaştırdığı eserleriyle tanındı. Bilhassa, mizahi öyküleri ile öne çıktı. Sosyetenin kenar semt insanı ve daha sonra görmeler üzerindeki etkisini komik bir biçimde gözler önüne sermeyi başarmıştır.

1952 yılında yayınlanan “Mahpushane Çeşmesi” isimli romanında esir bulunduğu günlerdeki gözlemlerini kaleme aldı. Cezaevinden çıktıktan daha sonra, Vatan, Akbaba, Dolmuş,Tef, Pardon ve Papağan gibi yayınlarda gülmece yazarlığını sürdürdü.

Adnan Veli hem, abisi Orhan Veli Kanık‘ın 1950 yılında vefatının ardındaki 1952 yılında “Orhan Veli” İçin isimli bir kitap derledi. 1953 yılında Yeditepe Yayınları kadar basılan bu kitapta şairin yaşamı, sanat anlayışı ve ölümünden sonradan yapılan yorumlar ve yazılan makaleler yer alır.

Adnan Veli Kanık, 6 Aralık 1972 tarihinde İstanbul’da 56 yaşındayken ölüm etmiştir.

Eserlerinden Bazıları :
1952 – Mahpushane Çeşmesi
1956 – Sosyete
1957 – Uçan Daireler
1957 – Tercih Konuşmaları
1957 – Kaynana

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amira Willighagen
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı