A

Adrien Brody

Adrien Brody Biyografisi

Adrien Brody, 1973 doğumlu Yüksekokul Ödülü sahibi Amerikalı sinema oyuncusu. En İyi Erkek Oyuncu dalında Oscar Ödülü‘nü en genç yaşta bölge aktör unvanına sahip olan Brody, büyük bir hip-hop hayranı ve bu alanda yapımcı olmayı planlıyor.

Adrien Brody, talan Elliot Brody ve ünlü foto muhabiri Sylvia Plachy‘nin çocukları olarak; Woodhaven, Queens, New York‘ta, 14 Nisan 1973‘te dünyaya geldi. Babasının anneannesi Museviydi, annesi ise Macaristan doğumlu bir Katolikti.

Annesinin çektiği fotoğraflarda çoğu kez yer alarak kamera aleyhinde sıcacık olmaya alışan ve daha çocuk yaşta aktör olmayı kafasına koyan Adrien Brody, 12 yaşında arkadaşlarının doğum günü partilerinde, The Amazing Adrien adıyla sihir gösterileri yapardı. Bu yeteneği, onu izleyen annesinin dikkatini çekti ve bu nedenle oyunculuk eğitimi almasına karar verildi. Önce American Academy of Dramatic Arts‘da çocuklar için düzenlenen haftasonu programlarına katıldı daha sonra New York‘ta, Fiorello H. LaGuardia High School of Music & Art and Performing Arts‘d

1980‘li yıllarda bir takım Broadway yapımlarında ve kısa bir zaman Mary Tyler Moore ile birlikte, Annie McGuire adlı TV dizisinde rol aldı. Brody, 1989 yapımı Woody Allen‘ın New York Stories adlı filmindeki küçük bir rolün ardındaki, 1993 yapımı Steven Soderbergh filmi King of The Hill‘de seyirci karşısına çıktı.

1998 yapımı Restaurant adlı filmdeki performansı ile Independent Spirit Ödülü‘ne namzet gösterildi. 1998 yapımı Terrence Malick filmi The Thin Inkar Line (İnce Kırmızı Hat), 1999 yapımı Spike Lee filmi Summer of Sam ve 2000 yapımı Bread & Roses (Ekmek ve Güller) filmleri ile epeyce bilinen bir yüz haline gelen Brody, milletlerarası arenada dikkate alınan aktörler arasına girdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arto

Amerikalı aktöre dünya çapında bir şöhret ve birçok ödül kazandıran film ise Roman Polanski‘nin 2002 yapımı filmi The Pianist (Piyanist) oldu. II. Dünya Savaşı yıllarında, Wladyslaw Szpilman adında fazla yetenekli Polonyalı, Yahudi bir piyanistin Varşova‘nın arka sokaklarındaki yaşam mücadelesini başarıyla canlandırdığı rol için; oturduğu daireden ve arabasından vazgeçerek aylarca içine kapanık bir hayat süren, piyanoda Chopin çalmayı öğrenen, 13 kilo kaybeden ve yaşadığı gerginlik sonucu uzun süredir beraber olduğu sevgilisinden ayrılan Adrien Brody, filmdeki performansı sonucunda 2002 yılında en iyi erkek oyuncu Oscar’ının sahibi oldu. Ödülünü saptamak üzere onu çağıran aktris Halle Berry‘i öperek salondaki herkesi şaşırtıcı ünlü aktörün yarıştığı öteki adayların tümü evvelden Oscar kazanmış aktörlerdi (Nicolas Cage, Michael Caine, Daniel Day Lewis, Jack Nicholson). Keza, aynı performansıyla en iyi aktör dalında National Society of Film Critics ve Boston Society of Film Critics ödüllerine de sahip oldu.

2005 yılında The Jacket adlı filmde canlandırdığı Jack Starks ve Peter Jackson’ın yönettiği King Kong adlı filmde canlandırdığı Jack Driscoll karakterleriyle başarılı kariyerine devam eden Brody, keza Tori Amos‘un A Sorta Fairytale adlı garip müzik videosunda da rol aldı.

Gereğinden artı gözü kara olan Brody’nin, duvarların üstünde yaptığı küçük gösteriler sonucu birkaç kere burnu kırıldı. 1992 yılında geçirdiği motosiklet kazasında, bir arabanın üzerinden uçarak asfalta çakılan ve tekrar burnunu kırarak önemli şekilde yaralanan Amerikalı aktörün iyileşmesi uzun vakit aldı.

2004 yılında Esquire Dergisi göre Amerika’nın en iyi giyinen adamı seçilen Adrien Brody, Sky Nellor ile birlikte yaşıyor ve Ceelo adında chihuahua cinsi bir köpeği var.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı