A

Agatha Christie

Agatha Christie Biyografisi

Agatha Christie, Mary Clarissa Miller, bununla birlikte Mary Westmacott takma adıyla yazan, kitapları 113 dile çevrilen, yüzü aşkın eserin sahibi Christie, bütün zamanların en çok satan İngiliz roman yazarıdır. Belçikalı Dedetktif Hercule Poirot ve Miss Jane Marple karakterlerinin yaratıcısı Christie, romantizm serileri ve çoçuk kitapları da yazmıştır.
15 Eylül 1890 tarihinde, Torquay, Devon‘da, Frederick Alvah Miller and Clarissa Miller‘ın kızları olarak dünyaya gelen Christie, evde eğitim fark etti. Çok küçük yaşta annesi göre kâğıda dökmek için cesaretlendirilen Christie, on altı yaşındayken, Paris‘e, şöhret ve piyano dersleri alacağı bir okula gönderildi.

1914‘de, bir Flying Royal Corps çalışanı olan Archibald Christie ile evlendi. 1919‘da kızları Rosalind, dünyaya geldi.

Christie’nin ilk dedektif romanı, The Mysterious Affair at Styles (Styles’daki Gizemli Olay), daha kırkı aşkın romanda karşımıza çıkacak, ünlü Belçikalı dedektif karakteri, Hercule Poirot’u başta kullandığı kitabıydı. Kitap, farklı alanlara yönlendirilmiş yayınevinlerince geri çevrildikten sonradan, 1920‘de, Bodley Head Yayınevi tarafından kabul edildi.

Christie’nin, öteki ünlü dedektz olan, amatör dedektif, Miss Jane Marple, tipik bir İngiliz karakateridir. Poirot, gizemli olayları, mantığını ve rasyonel methodlarını ve “küçük gri hücreler”ini kullanarak çözerken, Marple, kadınlık içgüdülerine ve empati yeteneğine güvenirdi. Marple’ın adı, içlerinde başlangıçta, Christie’nin 1930‘da yazdığı, Murder At The Vicarage (Ölüm Çığlığı) ve son olarak da, 1977’de yazdığı, Sleeping Murder (Uyuyan Vefat)’ın bulunduğu, on yedi eserde geçmekteydi. Poirot ve Miss Marple karakterlerinin ikisi de sinema ve televizyona uyarlandı.

56 yılda 66 detektif romanının altına imzasını atan Christie’nin en iyi kitaplarından bazıları, 1934‘de yazdığı, The Murder of Roger Ackroyd (Roger Ackroyd Cinayeti) ve Murder On The Orient Express (Doğu Ekspresinde Ceza), 1937’de yazdığı Death On The Nile (Nil’de Ölüm) ve 1939’da yazdığı Deri Little Niggers (On Ufak Zenci)’dır. 1977’de otobiyografisini yazan Christie, The Mousetrap (Fare Kapanı) gibi, Londra’da, 30 yılı aşkın zaman sürekli olarak sahnelerde oynanan, birçok oyununun da yazarıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aslıhan Manas

Archie Christie’nin, Nancy Neele adında, daha genç bir kadına aşık olduğunu açıklaması üzerine, 1926’da, Christie’nin evliliği noktalandı. Aynı sene Christie, annesini kaybetti.

1978’de, Michael Apted’in yönetmenliğini yaptığı ve Christie’yi, Vanessa Redgrave’in canlandırdığı, Christie’nin gerçek yaşam öyküsünü konu bölge, Agatha filmi, 1926’da, Christie’nin boşanmasından daha sonra bir süreliğine ortadan kaybolup, Harrowgate Oteli’nde, Mrs. Neele adı aşağıda yaşamasını konu alır.

1928’de sonuçlanan boşanma sürecinin iki sene sonrasında, Christie, 1927’de, Ortadoğu’ya yaptığı ziyaretler esnasında tanıştığı, kazıbilimci Max Mallowan’a, Suriye ve Irak’daki kazı alanlarına yaptığı yolculuklarda eşlik etti. sonra Mallowan ile evlenen Christie, 1936’da Murder in Mesopotaima (Mezapotamya Cinayeti) ve 1937’de, Death on the Nile (Nil’de Ölüm), romanlarını yazdı.1946’da yazdığı, Come, Tell Me How You Live kitabında, Christie, kendi arkeolojik maceralarını anlatmıştır.

En bereketli dönemi 1920’lerin sonu olan Chiristie’nin, 1930’larda, öbür esrarengiz olayları konu bölge dört, Dedektif Hercule Poirot’un hikayelerini yazdığı on dört, Miss Marple ve Müfettiş Battle’ın hikayelerini yazdığı dört kitabı basıldı. Aynı yıl, Harley Quin ve Mr. Marker Pyne hikayelerinin anlatıldığı, iki kitap daha yazar Christie, iki tane de sahne oyunu yazdı.

1936’da, Mary Westmacott takma adı aşağıda yazdığı, ilk altı psikolojik romantizm romanı basılan Chiristie, 1937’de Howard Carter’la tanıştığı, Luxor ziyaretinden sonradan, 1973 yılına dek basılmayan, Akhanaton adlı sahne oyununu yazdı. Bu oyun 1979’da New York’da peşine düşüp takip eden yıl de Londra’da, Akhanaton and Nefertiti adıyla sahnelendi.

İkinci dünya savaşı esnasında, Londra’da Univesity College Hospital dispanserinde atama yapan Christie, savaş ardından, roman çalışmalarına devam etmesinin yanı sıra, sahnede ve sinemada da galibiyet kazandı. Witness for the Prosecution (Beklenmeyen Tanık), New York Drama Critics Circle göre, 1954-55 sezonunun en iyi yabancı sahne oyunu seçildi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Atatürk

1967’de Christie, İngiliz Araştırma Klübü’nün başkanı oldu. 1971 yılında İngiltere’nin en yüksek onur ünvanı olan “Britanya İmparatorluğu Bayan Komutanı” nişanını alan Christie, 12 Ocak 1976’da, Wallingford, İngiltere’ de öldü.

©Copyright 2005. Agatha Christie Ltd., a Chorion Company. All rights reserved. – Profil Fotoğrafının aslı Agatha Christie Ltd., a Chorion Company ürünüdür.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı