A

Ahmet Altan

Ahmet Altan Biyografisi

Yazar, gazeteci. Romanları best seller olmuş, gazeteciliğiyle de epeyce uyarı çekmiştir. Tehlikeli Masallar, Sudaki İz, Ihanet Etmek ve En Uzun Gece yazarın kayda değer kitaplarından birkaçıdır. Meclis kararı ile Sudaki İz isimli romanı toplatılıp yakılmış ve bu sebepten yargılanan birincil cumhuriyet dönemi yazarı olmuştur. Altan kendisi gibi gazeteci yazar olan Mehmet Altan’ın ağabeyi, Çetin Altan’ın da oğludur. Zeynep Bakan adında kız kardeşi vardır.
2 Mart 1950 tarihinde dünyaya geldi. Bütün adı Ahmet Hüsrev Altan’dır. Annesinin adı Kerime ve gazeteci yazan Çetin Altan’ın iki oğlundan biridir. Bir zaman Robert Kolej’e devam ettikten sonradan Ankara Koleji’nde eğitimini sürdüren Altan, Orta Doğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Ancak dağıtılmış nedenlerden nedeniyle terketmek zorunda kaldığı ODTÜ’den daha sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun oldu. Altan’ın Nokta dergisinde başladığı köşe yazarlığı serüveni Bağımsızlık ve Güneş gazeteleri için yazdığı günlük yazılarla devam etti.

İlk yazınsal eserini yirmi yedi yaşında kaleme alan Altan, iki karakter bir piyes yazmıştı: “Paltolu Donkişot”. 1982 yılında da “Dört Mevsim Sonbahar” adlı romanını yazmaya başlayan Altan’ın romanı o dönem yayın da yapan Müjdat Gezen’in yayınevinden çıktı. Bu dönemde askerlik görevi için Tuzla’ya giden Altan’ın birincil romanı, Yüksekokul Kitabevi Roman Büyük Ödülü”ne lâyık görüldü. Altan kısa bir süre sonra büyük bir eleştiri yağmuruna tutulacak ve hatta müstehcen olduğu gerekçesiyle hakkında toplatılma kararı da çıkacak “Sudaki İz” adlı romanını yazdı. İlk haftasında iki zorlama yapan kitap listelerde ilk sıraya yerleşti ve üç ay içinde 9 zorlama (45 bin satış) yaptı. Lakin yayımlandığı tarihten dokuz ay daha sonra toplanması yönünde karar çıktı. İki yıl süren yargılama ardından müstehcen bulunduğu için imhasına karar verildi ve roman, kesinleşmiş mahkeme kararının da içinde yer aldığı sansürlü bir basımla baştan yayımlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdurrahman Kurt

Ahmet Altan 1991‘de üçüncü romanı olan “Yalnızlığın Özel Tarihi”ni yayımladı. Mutsuz insanların arayışlarıyla doymuş hayatını anlatan kitap büyük alaka fark etti.

1995 yılında Milliyet Gazetesi’ne geçen Altan, Neşe Düzel ile birlikte TV için “Kırmızı Koltuk” isimli bir program hazırlamaya başladı. Oysa siyasi nedenlerden nedeniyle program yayından kaldırıldı ve Altan programdaki sert söylemleri nedeniyle bir buçuk sene hapis cezasına çarptırıldı. Milliyet Gazetesi’nin arkasında köşe yazarlığı Yeni Asır gazetesinde sürekli Altan, ağırbaşlı bir üslup kullanmıyor, siyasi konulardaki düşüncelerini rahatça dile getirmesi dışarıya provokatör bir rol oynuyordu. Altan aynı yıl denemelerden oluşan bir kitapla okuyucunun karşısına çıktı: “Gece Yarısı Şarkıları”. Kitaptaki denemeler, bireyin iç çatışmalarını, çelişkilerini, zayıflığını ve gücünü, tutkularını, çılgınlıklarını ortaya koymaktaydı ve 15 zorlama yaparak Altan’ın yazarlık kariyerini tekrar taçlandırdı. “Kadınları anlayan yazar” olarak anılan Altan’ın kitapları özellikle hanımefendi okuyucular göre büyük ilgiyle karşılanmaktaydı.

1996 yılında “Güvenli Olmayan Masallar” isimli romanıyla okuybir eski sevgiliyle, yeni bir sevgili aralarında aralıklı bir yalnızın öyküsünü anlattı ve ustaca kurgusuyla Tehlike Masallar o yılın en çok okunan romanlarından biri oldu. Roman tam yüz binin üzerinde satış yaptı. Altan fazla geçmeden ikinci deneme kitabı olan “Karanlıkta Sabah Kuşları” nı okuruna sundu. Bu kitabında ise toplumun acılarını, öfkelerini ve tutkularını dile getiriyordu. 1998 yılında Altan bir neo-herzamanki olarak nitelendirdiği ‘Kılıç Yarası Gibi’ romanını okurlarıyla buluşturdu. Romancılığında yepyeni bir aşama olarak nitelendirilen “Kılıç Yarası Gibi”, insan ilişkilerini, duyguları ve aşkı derinlemesine işleyen bir romandı.

Altan’ın 2001 yılında yayımladığı “İsyan Günlerinde Aşk” isimli romanı elli bin zorlama yaparak piyasaya çıkmıştı. “Kılıç Yarası Gibi” adlı romanının devamı niteliğinde olan romanda 31 Mart Vakası’nı ele bölge Altan, çok satan kitaplarına bir yenisini daha eklemişti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Ercan

Altan daha sonra sırasıyla Kristal Denizaltı, Ve Kırar Göğsüne Bastırırken, Aldatmak ve En Uzun Gece isimli romanlarını hayranlarıyla buluşturdu. Halen gazetecilikle birlikte roman yazarlığına devam etmektedir.

2007 yılında yayınlama hayatına başlayan Taraf gazetesinin kurucularından olup aynı zamanda gazetenin Kum Saati adlı köşesinde, köşe yazarı olarak atama yapmakla birlikte genel yayınlama yönetmenliğini de üstlenmiştir.

Aralık 2012 tarihinde Yasemin Çongar ile birlikte Taraf gazetesindeki görevinden istifa etti.

1968 yılında Günnur Altan ile evlendi. Kerem Altan (d.1980) ve Sanem Altan (d.1972) adlarında iki çocuğu vardır.

Ahmet Altan ile kardeşi Prof. Dr. Mehmet Altan, İstanbndan FETÖ operasyonu kapsamında 10 Eylül 2016 sabahleyin saatlerinde gözaltına alındı. 12 gün sonra şartlı özgürlük kaldıktan sonradan aynı gün ikinci kez gözaltına alınan gazeteci Ahmet Altan, ‘Darbeye teşebbüs ve ‘FETÖ’ye üye olmak’ suçlarından 22 Eylül 2016 tarihinde tutuklandı.

Ödülleri:
1983 – Akademi Yayınevi Roman Ödülü (Dört Mevsim Güz)
1998 – Yunus Nadi Ödülü (Kılıç Yarası Gibi)
2009 – Leipzig Bağımsızlık ve Medyanın Geleceği Ödülü
2011 – Uluslararası Hrant Dink Ödülü
2013 – Türkiye Yayıncılar Birliği Hafıza ve İfade Özgürlüğü Ödülü

Romanları:
1982 – Dört Mevsim Güz
1985 – Sudaki İz
1991 – Yanlızlığın Özel Tarihi
1996 – Güvenli Olmayan Masallar
1998 – Kılıç Yarası Gibi
2001 – İsyan Günlerinde Aşk
2002 – Aldatmak
2005 – En Uzun Gece
2013 – Son Oyun
2015 – Ölmek Kolaydır Sevmekten
2015 – Bir Yaşam Bir Hayata Değer

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı