A

Ahmet Arif Denizolgun

Ahmet Arif Denizolgun Biyografisi

Eski Ulaştırma Bakanı, Türkiye’nin önde gelen cemaatlerinden olan Süleymancılar’ın lideridir

Ahmet Arif Denizolgun, 1956 yılında istanbul’da doğmuştur. Annesi Ferhan Denizolgun, babası Hüseyin Kamil Denizolgun, dedesi ise Süleymancılar diye aşina Süleymanlılar cemaatinin lideri Süleyman Hilmi Tunahan’ın torunudur. Ayşe Gülderen Kuriş, AKP Milletvekili Mehmet Beyazıt Denizolgun adlarında kardeşleri vardır.

Ahmet Arif Denizolgun, İstanbul Devlet bugunkü adıyla Mimar Sinan Hoş Sanatlar akademisi Mimarlık Bölümününden mezun oldu. Arkasından New York Columbia Üniversitesi Wagner College Ekonomi İş İdaresi bölümünden mezun oldu ve Özgürlük Mimar ve Müteahhitlik yaptı.

1994 seçimlerinde Rahatlık Partisi Antalya milletvekili seçildi. 8 Ocak 1996 – 18 Nisan 1999 tarihleri aralarında 20. Dönem Kolaylık Partisi Antalya milletvekili olarak TBMM’de tahsis yaptı.

Ahmet Arif Denizolgun, egemen milletvekili olarak 55. Mesut Yılmaz Hükümeti’nde 4 Ağustos 1998 – 11 Ocak 1999 tarihleri arasında 20. Dönem Antalya Mrma Bakanlığı görevinde bulundu. NATO Komisyon Başkanlığı ile Teknoloji ve Bilim Komite üyeliği görevlerinde de yaptı.

17 Haziran 2000 tarihinde ölüm eden Kemal Kacar’dan sonradan Süleymancılar cemaatine Ahmet Arif Denizolgun liderlik etti. Dünyanın her köşesine Kur’lahza-ı Kerim hizmetleri götürülmesi konusunda hayatı her tarafında fazla yoğun olarak araştırmalar sürdürdü.

Ahmet Arif Denizolgun, hiç evlenmedi.

8 Eylül 2016 tarihinde gece saat 03:00 sularında yüksek tansiyona yan olarak geçirdiği beyin kanaması sonucu 04:00 sularında Beykoz’daki evinde vefat etti. Cenazesi İstanbul’da ikindi namazınının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda yer alan Şakirin Camii’nde defnedildi.

Süleymancılar kimdir?
Süleymancılar olarak tanıdık cemaat. Cumhuriyet Dönemi’nin meşhur din adamlarından biri olarak kabul edilen Süleyman Hilmi Tunahan tarafından kuruldu. Öğrencileri mavi ve lacivert renkli takkeler takarken, kurs hocaları da beyaz rengi tercih ediyor. 1939-57 aralarında, Süleyman Hilmi Tunahan üç defa yakalandı ve sorgulandı. 17 Ekim 1959’da öldü ve yerine damadı Kemal Kaçar geçti. Kaçar da 17Haziran 2000 tarihinde ölüm edince Cemaat’in liderliği Süleyman Hilmi Tunahan‘ın iki torunu, Ahmet Arif Denizolgun ile Mehmet Denizolgun arasında kaldı. Kasım’dan sonra ikiye bölündüler. Birbiriyle konuşmayan iki kardeş, şu lahza cemaat üzerinde etkin. Ama cemaatin başında Arif Ahmet Denizolgun vardı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Akın

Süleymancılar’ın yurtdışında birçok ülkede faaliyetleri vardır. Yayınlama organları İnsan ve Hayat, Çamlıca Çocuk, Yedikıta dergileri ve Çamlıca Yayınları’dır. Birçok ülkede de dernekleri bulunmaktadır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı