A

Ahmet Arif

Ahmet Arif Biyografisi

Türk şairi Ahmet Arif 1968 ‘deki ” Hasretinden Prangalar Eskittim ” adlı şiir kitabıyla geniş bir okur kitlesine ulaşmıştır.
1927 ‘detörelerinin içinde büyüdü.Ortaöğretimini Diyarbakır Lisesinde tamamlayıp, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe bölümü nde bir vakit eğitim gördü.

1950 yılında TCK’nın 141.maddeye tutarsız görülen siyasi görünüm ve eylemleri nedeniyle iki defa tutuklandı ve öğrenimi yarıda kaldı.Serbest kaldıktan daha sonra Ankara‘da düzeltmenlik, teknik sekreterlik ve gazetecilik yaptı.

Ahmet Arif şiire lise sıralarında Ahmet Haşim , Ahmet Hamdi Tanpınar , Sıtkı Tarancı gibi şairlerin etkisinde kalarak birtakım denemelerle başladı.Bir zaman daha sonra acemice yazılı olan bu şiirlerin şiir obu dek basit yazılmaması gerektiğine karar verdi.

1944-48 yılları aralarında İnkılapçı Gençlik ve Meydan dergilerinde yayımlamaya başladığı şiirleriyle adını duyurdu.1950‘den sonra dergilerde Seçilmiş Hikayeler,Yeryüzü ,Beraber ,Yeni Ufuklar ,Kaynaklar adlı şiirleri seyrekte olsa yayımlandı.Ardından uzun bir zaman siyasal baskılar sebebiyle şiirleri yayımlanamadı.

1968 yılında çıkan tek şiir kitabı “ Hasretinden Prangalar Eskittim ” Türkiye’de en fazla basılan ve okunan şiir kitaplarından oldu ve şaire haklı bir ün kazandırdı.

Ölümünden sonradan ” Kalbim Dinamit Kuyusu ” adlı bir şiir kitabının daha olduğu yada kitaplaşmamış şiirlerinin bu adla basılacağı söylenmişse de böyle bir kitap az önce yayımlanmadı.

Ahmet Arif ilk şiirlerini ortaya çıkardığı sıralarda Orhan Veli ve arkadaşlarının şiir anlayışı ön plandaydı, öteki yana diğer bir grupta Nazım Hikmet‘in çizgisinden bir şiir geliştiriyordu.

Nazım Hikmet’in açtığı yoldan yürümeyi seçim eden Arif, ondan aldığı şiirselliği, bir anadolu özlemiyle geliştirdi.

birbirini izleyen kısa, vurucu dizeler, yinelemeler, bölümlemeler şiirine ayrıca özü yansıtan bir ritim kazandırdı hem de imgelerini güçlendirdi.Ama onda ritim sese değil söze dayandığından daha derinlere inerek büyük bir lirizmin kaynağı oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet San

Bunun yanı sıra Ahmet Arif’in çoğu şiiri bestelendi, farklı alanlara yönlendirilmiş müzik anlayışıyla değerlendirildi.

Eserleri: Hasretinden Prangalar Eskittim (1968), Cemal Süreya’ya Mektuplar (1992), Yurdum Benim Şahdamarım (2003).

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı