A

Ahmet Arslan

Ahmet Arslan Biyografisi

24 Mayıs 2016 tarihinde 65. Hükümet’te Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi.

Ahmet Arslan, 2 Haziran 1962 tarihinde Kars Kağızman’da Flu köyünde doğmuştur. Babasının adı Süleyman, annesinin adı Lalizar’dır. Kağızman Lisesi’ni bitirdikten daha sonra, kazandığı İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesinden Gemi İnşa ve Cihaz Mühendisi olarak mezun oldu. 7 yıl özel sektörde çalıştıktan daha sonra Pendik Tersanesi’nde muhtelif kademelerde çalıştı.

daha sonra Denizcilik Müsteşarlığı’nda Daire Başkanı ve Grak atama aldı.

2005 yılından 10 Mart 2011 tarihinde müracaat ettiği Milletvekilliği Namzet Adaylığına değin; Ulaştırma Bakanlığı Demiryollar, Limanlar ve Hava Meydanları İnşaatı (DLH) Genel Müdürü, Devlet Hava Meydanları İşletmesi (DHMİ) Genel Müdürlüğü Idare Heyeti Üyesi görevlerinde bulundu.

TT-NET ve Türk Loydu Vakfı Idare Heyeti, TÜRKSAT Yoklama Kurulu, TOBB Denizcilik Meclisi üyeliğinde bulundu.

Çoğu gemi ve liman projesinin yanı sıra, Kars Havaalanı’nın yenilenmesi de dahil çoğu havaalanının yapımını gerçekleştirdi.

Pekin’den Londra’ya uzanan İpek Demiryolu’nun kayıp halkası Bakü-Tiflis-Kars demiryolunun yapımını başlattı.

Kars-Erzurum-Erzincan-Sivas Yüksek Süratli Tren Projesi’ni başlattı. Kars’ı Nahçıvan ve İran’a demiryoluyla bağlayacak olan Kars -Iğdır -Aralık – Dilucu-Nahçıvan projesini başlattı.

Asrın projesi olarak nitelenen ve denizin 60 metre altından Avrupa ve Asya kıtalarını birbirine bağlayan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile Ulaştırma Bakanı Binali Şimşek’ın birincil yürüyüşünü gerçekleştirdiği Marmaray projesini gerçekleştirdi.

Yatırım değeri 1 Milyar Doların üstünde olan ve dünyanın sayılı projelerinden Avrasya Tüp Geçit projesinin temelini de Başbakan ve Ulaştırma Bakanıyla birlikte attı.

Orta düzeyde İngilizce haberdar olan Ahmet Arslan, evli ve 1 çocuk babasıdır.

Ahmet Arslan, “Türk Dünyası Mühendislik Ödülü”, “Fahri Profesörlük” unvanı ve “2010 Yılı Negatifi Pozitife Çevirenler Yılın Bürokratı” ödülleri sahibidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Yesevi

12 Haziran 2011 tarihinde yapılan genel seçimlerde 24. Dönem AK Parti Kars Milletvekili seçildi.

1 Kasım 2015 tarihinde yapılan seçimlerde 26. dönem milletvekili olarak AK Parti Kars Milletvekili seçildi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu‘nun istifasının arkasında 24 Mayıs 2016 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a Başbakan Binali Şimşek göre sunulan yeni bakanlar listesinde 65. Hükümet’te Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi.

19 Temmuz 2017 tarihinde yapılan kabine değişikliği ile Ahmet Arslan Ulaştırma, Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı olarak görevlendirildi.

1 Ekim 2017 günü Ankara’dan İstanbul’a geleadığı karın ağrısı üzerine kaldırıldığı hastanede şu anda apandisit ameliyatına alındı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı