A

Ahmet Cem Ersever

Ahmet Cem Ersever Biyografisi

Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele birimi JİTEM’in kurucusu ve komutanı.
Ahmet Cem Ersever, 1950 yılında, Erzurum’da dünyaya geldi. Yüksek öğrenimini yapmak üzere kayıt olduğu Ankara Basın Yayınlama Yüksek Okulu’nu bir sene okuduktan daha sonra bıraktı ve 1969 yılında Harb Okulu’na kayıt oldu. 1972 yılında, bu okuldan başarıyla mezun oldu.

11 Aralık 1979 tarihinde, Jandarma Genel Komutanlığı göre, değişik illerdeki kaçakçılık olaylarını soruşturmak üzere görev aldı, 20 Şubat 1980 tarihinde ise, Trabzon’a, aynı bir görevle atandı. Bu vakit dilimi içerisinde, yüzbaşı rütbesi aşağıda görev yapıyordu.

12 Eylül ardından, Güneydoğu’daki terör, kaçakçılık vb.. örgütlü eylemlerle çaba etmek için kurulan Jandarma İstle Birimi JİTEM’i kurmakla görevlendirildi. Jitem, doğrudan Jandarma Genel Komutanlığı’na yan olarak çalışacak olan özel bir birimdi.

Ersever, Soner Yalçın ile beraber yaptığı röportajlarında, Mahmut Şimşek ve faili mechul cinayetler hakkında bir takım beyanlarda bulundu, bundan kısa bir süre daha sonra ise, Orgeneral Eşref Bitlis’in kuşkulu bir keşilde vefat etmesi sebebiyle otuz alıştırma arkadaşıyla beraber görevinden istifa etti.

24 Ekim 1993 tarihinde, Soner Yalçın ile gerçekleştirdiği röportajlarla ilgili beyan etmek üzere gittiği Ankara’da kayboldu. 4 Kasım 1993 tarihinde, elleri arkadan bağlanmış ağzı bantlı kafasına iki el alev edilmiş cesedi, Ankara Elmadağ ilçesi çıkışında bulundu. Yakın tarihler içerisinde sevgilisi Neval Boz ve itirafçı Murat Demir’in de cesetleri, Ankara’da bulundu. Kendisini öldürenlerin kimliği belirlenemedi.

Ersever’in avukatı Belirli Emir tarafından, kendisi ile Hizbullah lideri Hüseyin Velioğlu aralarında takın ilişkilerin olduğu belirtildi. Sağlığında, Üçgendeki Tezgah ve APO-PKK-Kürtler adlı kitapları yazmış olan Ersever’in namına, Soner Yalçın kadar yazılmış olan Binbaşı Ersever’in İtirafları adlı bir eser de bulunmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayla Çelik
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı