A

Ahmet Eyüp Özgüç

Ahmet Eyüp Özgüç Biyografisi

Toplumsal Anlaşma Reform ve Yeniden Yapılanma Partisi (TURK PARTİ) Genel Başkanıdır.
Ahmet Eyüp Özgüç, 10 Mart 1971 tarihinde istanbul Fatih’de doğmuştur.

1994 yılında Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. 1994-1996 yılları arasında (Bağımsızlık Muhasebeci Parasal Müşavir) SMMM stajerliği programını tamamlayarak SMMM sertifikasını aldı.

1996 yılında girdiği imtihan sonucunda Başbakanlık Denetleme Kurulu bünyesinde Başbakanlık Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı.

1998 yılında İstanbul Üniversitesi‘nde Yüksek Lisans eğitimine başlayarak “Türkiye’de Bütçe Açıkları ve İç Borçlanma İlişkisi” konusunda yüksek lisans tezini 2000 yılında tamamlayarak mezun oldu.

2001 ve 2002 yılları aralarında, Başbakanlık ve Hazine Müsteşarlığı bünyesinde Dünya Bankası işbirliği ile kurulan Türk Halk Yönetiminin iyileştirilmesi projesinde kurul üyeliği ve 2001 yılında Başbakanlık bünyesinde Milletlerarası İyi Yönetim Konferansı’nda Komite Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2002 yılında Başbakanlık bünyesinde kurulan Araştırma Grubu Başkanı olrizde yer alan ekonomiler üstüne araştırma, geliştirme çalışmalarında bulundu.

2001 yılında Başbakanlık Müfettişliğine atanan Ahmet Eyüp Özgüç, 2003-2006 yılları aralarında bu görevi ile eşzamanlı Enerji Bakanlığı temsilcisi olarak İstanbul Boğaziçi Elektrik Bölüştürme A.Ş. Kontrol Kurulu üyeliğini yürüttü.

BEDAŞ’ın özelleştirilmesi, tasarlama ve programlama konularında çalışmalarda bulundu. Şirketin teknolojik donanımını ilerletmek nedeniyle kurduğu araştırma komitesi, incelemeler zarfında verimliliği arttırıcı tedbirler geliştirdi.

2003 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda Sekizinci Beş-Yıllık Kalkınma Planının hazırlanmasında ödev aldı. 2002, 2003 ve 2008 yıllarında Belçika’da yapılan çeşitli Avrupa Birliği toplantılarında Türk Heyetinin Başkanlığını yürüttü.

2005 yılında Amerika Birleşmiş Devletleri’ne gitgide artarak 2005-2006 yılları aralarında USA/Pittsburgh, Carnegie Mellon University Heinz School’da Halk Yönetimi eğitimi aldı. 2006-2007 yıllarında ise USA/New York, Columbia University School of International and Public Affairs’de Halk Politikaları ve Millet Yönetimi alanında Master derecesini tamamladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Jean François Portaels

Türkiye’ye döndükten daha sonra 2008-2009 yıllarında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kurucu Genel Sekreteri olan Özgüç, 2009-2010 yıllarında da İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanlığı görevini yürüttü.

2012 yılında Başbakanlık Başmüfettişiliği görevinden istifa ederek kamu görevinden ayrılan Ahmet Eyüp Özgüç, halen Türk Vakfı Idare Heyeti Başkanı ve World Political Forum Yönetim Kurulu Başkanı tahsis ve ünvanlarını sürdürmektedir.

derecede İngilizce ve orta düzeyde Arapça haberdar olan Özgüç, Exeter Üniversitesi (İngiltere) Milletlerarası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünde doktora çalışmasına devam etmektedir.

Ahmet Eyüp Özgüç Türkiye Hareketi’nin kurucu Genel Başkanı’dır. Ankara’da yapılan Doğaüstü Kongre’de yapılan anayasa değişikliği ile adını Toplumsal Uzlaşma Reform ve Kalkınma Partisi olarak (TURK PARTİ) değiştirdi.

Ahmet Eyüp Özgüç, 24 Ekim 2010 tarihinde TRT Haber spikeri Serra Karaçam ile evlendi. 2013 yılında boşandı. Bir kız çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı