A

Ahmet Eyüp Özgüç

Ahmet Eyüp Özgüç Biyografisi

Toplumsal Uzlaşma Reform ve Yeniden Yapılanma Partisi (TURK PARTİ) Genel Başkanıdır.
Ahmet Eyüp Özgüç, 10 Mart 1971 tarihinde istanbul Fatih’de doğmuştur.

1994 yılında Kocatepe Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Maliye Bölümünden mezun oldu. 1994-1996 yılları aralarında (Hür Muhasebeci Finansal Müşavir) SMMM stajerliği programını tamamlayarak SMMM sertifikasını aldı.

1996 yılında girdiği imtihan sonucunda Başbakanlık Kontrol Kurulu bünyesinde Başbakanlık Müfettiş Yardımcısı olarak göreve başladı.

1998 yılında İstanbul Üniversitesi‘nde Yüksek Lisans eğitimine başlayarak “Türkiye’de Bütçe Açıkları ve İç Borca Girme İlişkisi” konusunda yüksek lisans tezini 2000 yılında tamamlayarak mezun oldu.

2001 ve 2002 yılları aralarında, Başbakanlık ve Hazine Müsteşarlığı bünyesinde Dünya Bankası işbirliği ile kurulan Türk Millet Yönetiminin iyileştirilmesi projesinde komite üyeliği ve 2001 yılında Başbakanlık bünyesinde Milletlerarası İyi Idare Konferansı’nda Komite Başkanlığı görevlerinde bulundu.

2002 yılında Başbakanlık bünyesinde kurulan Araştırma Grubu Başkanı olrizde yer alan ekonomiler üstüne araştırma, geliştirme çalışmalarında bulundu.

2001 yılında Başbakanlık Müfettişliğine atanan Ahmet Eyüp Özgüç, 2003-2006 yılları aralarında bu görevi ile eşzamanlı Enerji Bakanlığı temsilcisi olarak İstanbul Boğaziçi Elektrik Bölüştürme A.Ş. Kontrol Kurulu üyeliğini yürüttü.

BEDAŞ’ın özelleştirilmesi, planlama ve programlama konularında çalışmalarda bulundu. Şirketin teknolojik donanımını ilerletmek amacıyla kurduğu araştırma komitesi, araştırmalar dahilinde verimliliği arttırıcı tedbirler ilerletti.

2003 yılında Devlet Planlama Teşkilatı’nda Sekizinci Beş-Takvim Yeniden Yapılanma Planının hazırlanmasında atama aldı. 2002, 2003 ve 2008 yıllarında Belçika’da yapılan değişik Avrupa Birliği toplantılarında Türk Heyetinin Başkanlığını yürüttü.

2005 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne artan bir şekilde 2005-2006 yılları arasında USA/Pittsburgh, Carnegie Mellon University Heinz School’da Millet Yönetimi eğitimi aldı. 2006-2007 yıllarında ise USA/New York, Columbia University School of International and Public Affairs’de Halk Politikaları ve Millet Yönetimi alanında Master derecesini tamamladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayça Erturan

Türkiye’ye döndükten sonradan 2008-2009 yıllarında, İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Kurucu Genel Sekreteri olan Özgüç, 2009-2010 yıllarında da İstanbul Üniversitesi Rektör Danışmanlığı görevini yürüttü.

2012 yılında Başbakanlık Başmüfettişiliği görevinden istifa ederek ulus görevinden ayrılan Ahmet Eyüp Özgüç, halen Türk Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı ve World Political Forum Yönetim Kurulu Başkanı atama ve ünvanlarını sürdürmektedir.

mükemmel derecede İngilizce ve orta düzeyde Arapça bilen Özgüç, Exeter Üniversitesi (İngiltere) Milletlerarası İlişkiler ve Siyaset Bilimi Bölümünde doktora çalışmasına devam etmektedir.

Ahmet Eyüp Özgüç Türkiye Hareketi’nin kurucu Genel Başkanı’dır. Ankara’da yapılan Olağanüstü Kongre’de yapılan anayasa değişikliği ile adını Toplumsal Anlaşma Reform ve Kalkınma Partisi olarak (TURK PARTİ) değiştirdi.

Ahmet Eyüp Özgüç, 24 Ekim 2010 tarihinde TRT Haber spikeri Serra Karaçam ile evlendi. 2013 yılında boşandı. Bir kız çocuğu vardır.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı