A

Ahmet Fetgeri Aşeni

Ahmet Fetgeri Aşeni Biyografisi

Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurucularından. ve 6. başkanıdır.

Ahmet Fetgeri Aşeni, 1886 yılında Sakarya, Sapanca ilçesinin Yanık Köyünde doğmuştur. Batum civarından göç etmiş bir soydan gelmektedir. Çerkez asıllıdır. Babasının adı Musa’dır. Babası öldükten daha sonra istanbul’a yerleşmişler. Mekteb-i Bahriye (Deniz Harp Okulu)’dan deniz subayı olarak mezun oldu. Deniz Harp Okulunda daha öğrenci iken güreş ve aletli jimnastikle uğraşarak spor hayatına başladı.

1903 yılında arkadaşlarıyla birlikte Beşiktaş Jimnastik Kulübü’nün kurulmasına katıldı. (Ahmet Fetgeri Aşeni, Mehmet Ali Fetgeri Aşeni, Osman Paşazade Mehmet Şamil (Şhaplı), Hüseyin Bereket, Kadızade Nazım Nazif (Ander) ve 20’ye yakın genç Beşiktaş’ın birincil kurucularıdır. Kurucuların ortak özellikleri Kafkas kökenli olmalarıdır.)

1923 yılında Türk sporunun birincil örgütü Türkiye İdman Cemiyetleri İttifakı’nın kurucuları arasında yer aldı. 1923 yılında kurulan ilk Güreş Federasyonu’nun da başkanlığı görevini bir sene yaptı. 1924 yılında Atletizm Federasyonu başkanlığı görevine getirildiyse de bir sene sonra yeniden Güreş Federasyonu başkanlığına döndü ve 1937 yılına değin bu göreve devam etti.

1924 yılında Paris, 1928 yılında Amsterdam ve 1936 yılında Berlin Olimpiyat Oyunları’na katılan Türk sporcu kafilelerine istikamet.

Kardeşi Mehmet Ali Fetgeri de iyi bir jimnastikçi ve halterci idi. Ahmet Fetgeri Aşeni’nin kızı Suat Fetgeri Tarı da eskrim sporunda yetişmiş idi. 1936 Berlin Olimpiyat Oyunları’nda da Ahmet Fetgeri Aşeni yönetici, kızı Suat Fetgeri de eskrimci olarak Türkiye’yi temsilcilik ettiler. Kardeşi Mehmet Ali Fetgeri 1931 yılında vefat etti. Mehmet Ali Fetgeri 19 Ocak 1931’de İstanbul’da çalışmakta olduğu Adapazarı Maden İşletmeleri A.Ş.’nin bulunduğu Agopyan hanında çıkan yangına görevi başındayken yakalanır. Alıştırma odasını derhal terk etmek yerine belgelerini, evraklarını kurtarmaya çalışır. Odasına dolan yoğun gaz ve duman sebebiyle Kafkasyalı iki meslek arkadaşıyla birlikte boğularak yaşama veda eder. Öldüğünde henüz 41 yaşındadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amila Kuruoğlu

1928–1930 yılları aralarında 6. Beşiktaş JK Başkanı olarak atama yaptı.

Ahmet Fetgeri Aşeni, deniz albaylığından emekli olduktan sonradan Gölcük’e yerleşerek ömrünün ardına kadar orada yaşadı.

9 Mayıs 1936 tarihinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü olarak 19 Mayıs’ta kutlanan spor gününün her sene “Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı” olarak milletçe kutlanması önerisini Atatürk’e sundu ve kabul edildi.

Ahmet Fetgeri Aşeni, evli idi ve bir oğlu 2 kızı vardır.

Ahmet Fetgeri Aşeni, 1 Ocak 1966 tarihinde Kocaeli, Gölcük’de 80 yaşında ölmüştür.

İstanbul’un Fulya semtinde adını içeren spor salonu 2000’li yılların ortalarına dek varlığını devam ettirdi. 21 Eylül 2014 tarihinde Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, Kocaeli, Gölcük’de Ahmet Fetgeri Aşeni’nin ismi bahşedilen parkın açılışını yaptı.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı