A

Ahmet Gündoğdu

Ahmet Gündoğdu Biyografisi

Memur-Sen Genel Başkanıdır.

Ahmet Gündoğdu, 1961 yılında Gümüşhane’nin Kürtün ilçesine tabi Söğütelli köyünde doğmuştur. İlkokulu Sögütelli köyünde okuduktan daha sonra Faziletli İmam Konuşmacı Lisesinden 1981 yılında mezun oldu. Peşinde gittiği Konya Selçuk Üniversitesi İlahiyat fakültesinden 7 Eylül 1987 tarihinde 1987/55 Diploma no ile mezun oldu. Hoca olarak Uzun yıllar İstanbul Bakırköy Ticaret Meslek Lisesi’nde öğretmenlik yapmıştır.

1992 yılında Eğitim-Bir-Sen Bakırköy ilçe temsilciliğini anlığı sendikacılığına başlamıştır.

1996-2002 yılları arasında sırasıyla İstanbul Şube Sekreterliği, Marmara Bölge Başkan Yardımcılığı, Genel Araştırma ve Dış İlişkiler Sekreterliği ve Genel Başkan Yardımcılığı görevlerinde bulundu.

Ahmet Gündoğdu, 22 Aralık 2002 tarihinde yapılan 1. Olağanüstü Kongre ile “Eğitim-Bir-Sen” sendikasının Genel Başkanlığına seçildi. 2005, 2008, 2011 tarihlerinde yapılan Klasik Genel Kurul baştan Genel Başkanlığına seçildi. Ve 2008’de yapılan “Memur Sen” 3. Alışılmış Genel Kurulu’nda Konfederasyon Genel Başkanlığı’na seçildi. 2011’de gerçekleştirilen Memur-Sen 4. Olağan Genel Kurulu’nda baştan Genel Başkanlığa seçildi. Gündoğdu, bu görevlerine devam etmektedir.

30 Mart 2013 tarihinde Bursa’da düzenlenen toplantıda konuşan Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, okullarda ve bütün devlet dairelerinde mescit olması gerektiğini söyledi. Devlet dairelerinde mescit olmasına aleyhinde meydana çıkan KESK’çiler Avrupa’ya bir bakması gerektiğinin altını çizen Gündoğdu, “Avrupa ülkelerinde adamların donanmasında, gemisinde bile ibadet yapacakları kilise mekanları var. Dinden korkanlar, başörtüsü ve dini duyduğunda kırmızı görmüş boğaya dönenler bu milletin mayasını anlayamayan zavallılardır” diye konuştu.

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, yüzde 99’u Müslüman olan bir ülkede namaz kılmak isteyen veli, hoca, öğrenci ve memurlara namaz kılacak mekanların ödev edilmesi sosyal devletin kaçınılmaz görevi olduğunu söyledi.

İzmir Valiliği’nin yayınladığı kamu kurumlarında kılık giysi genelgesiyle ilgili İzmir Valisi ile görüştüğünü bildiren Ahmet Gündoğdu, “Yaptığının hatalı olduğunu ve bu yanlıştan dönmesi gerektiğini sayın valimize söyledim. Sayın Vali 28 Şubat sürecinde mi atandı? Darbeciler hala iktidarda mı zannediyor? Yoksa bu iktidarın ve hakiki sivil toplum örgütlerinin referandum başta olmak üzere oluşturduğu yeni iklimde valilik yaptığını bilmiyor mu bilemiyorum fakat ya darbecilere hizmet etsin veya millete. Millete hizmet kılık giysi yönetmeliğine sığınılarak olmaz. İstifa etsin çünkü İzmir’e yakışmıyor. Türkiye’ye yakışmıyor” dedi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alp Arslan

Ahmet Gündoğdu, 3 nisan 2013 tarihinde Ak Parti Hükümeti tarafından açıklanan ve barışma sürecini yönetecek olan 63 kişilik Akil halk müziği listesine Marmara Bölgesi Temsilcisi olarak girmiştir.

Sivil ve Yeni Anayasa kapsamında oluşturulan “Tüzük Platformu”, Türkiye-AB Karma İstişare Komitesi, Ekonomik ve Sosyal Konsey bünyesinde de üyelik yaptı.

Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen başkanlığı sürecinde Türkiye’nin sivilleşme, özgürleşme ve demokratikleşmesine dönük reform çabalarına “Milletlerarası Demokrasi Kongresi”, “Milletlerarası Anayasa Kongresi”, “Milletlerarası Felsefe Kongresi” yanında “Yeni Anayasa Raporu I-II”, “Sahadan Yeni Tüzük’ya Talep ve Beklentileri”, “Türkiye’de Karşılıklı Bir Kimlik Olarak Ötekilik”, ” Eğitim ve Ahlâk Şûrası”, “Her Yerde Büyük Türkiye” başta olmak üzere bir çok bilimsel etkinlik ve raporun öncülüğünü yaptı.

Gündoğdu, evli olup orta düzeyde Arapça ve İngilizce bilmektedir.

Memur Sen Konfederasyonu Genel Başkanlığında 10 Şubat 2015 tarihinde istifa etti.

7 Haziran 2015 Pazar günü yapılacak genel milletvekili seçimlerine AKP‘den namzet oldu.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı