A

Ahmet Hulusi Köymen

Ahmet Hulusi Köymen Biyografisi

Çalışma ve Ulusal Savunma Bakanı olarak ödev yapmış olan Türk siyasetçi.
1891‘de İstanbul‘da doğdu. İlk ve orta öğrenimini İstanbul’da tamamlayarak, 1914’te İstanbul Hukuk Fakültesinden mezun oldu. Birinci Dünya Savaşı‘nda Yerine Koyma Subay olarak Çanakkale ve Kafkas Cephelerinde savaştı. Mütarekeden daha sonra Bursa Sorgu Hakimliğine atandı. 1922‘de istifasını verip Bursa’da bağımsızlık avukatlığa başladı. İki defa Bursa Barosu Başkanlığına seçildi.

9. Dönem seçimlerinde Halkçı Partiden Bursa Milletvekili olan Köymen, 22 Mayıs 1950‘de TBMM Başkan Vekilliğine seçildi. 22 Aralık 1950‘de 1. Menderes Hükümetinde Alıştırma Bakanlığına atandı. 9 Mart 1951‘de 2. Menderes Kabinesinde Ulusal Savunma Bakanlığına getirildi. 10 Kasım 1952‘de Bakanlıktan istifa etti.

10. ve 11. Dönemlerde deetvekilliğine seçildi. 1960‘ta Türk Silahlı Kuvvetlerinin ülke yönetimine el koymasından sonra Yassıada Yüksek Hak Divanınca, Anayasayı çiğneme suçundan yargılanıp, beraatine karar verildi. sonradan siyasetle ilgilenmedi.

12 Temmuz 1965‘te vefat etti. Bursa Dikte Sultan‘da toprağa verildi. Hulusi Köymen, locanın kendi verilerine göre Türkiye Mason locası üyesi idi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arif Pamuk
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı