A

Ahmet Kasım Han

Ahmet Kasım Han Biyografisi

Ahmet Kasım Han, Kadir Has Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir ve aynı kurumda Rektör Danışmanlığı görevini yürütmektedir.

Ahmet Kasım Han’ın Afgan kraliyet soyundan gelmektedir. Babasının dedesi Afgan Kralı Amanullah Han, Kraliçe Süreyya ise büyük halası. Kraliçe Süreyya’nın kızkardeşi Azize Han ise Ahmet Han’ın babaannesidir. Ahmet Han’ın şeceresi, Afganistan‘ın birincil kralı Payende Han‘a (Painda Khan) dayanıyor. Ahmet Kasım Han’ın dedesi Mahmut Tarzi 1929 yılında Türkiye’ye göç etti.

Ahmet Kasım Han, 1969 yılında istanbul’da doğmuştur. İstanbul Üniversitesinde Ekonomi ve Milletlerarası İlişkiler üstüne Lisans eğitimini tamamladıktan daha sonra aynı yerde Siyasi Tarih üzerine Yüksek Lisansını yaptı ve arkasında yeniden benzer üniversitede Milletlerarası İlişkiler alanında doktora çalışmalarını tamamladı. Harvard’da Münazara eğitimi görmüştür.

ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD Dış politikası konusunda “Avrupa’nın Genç Liderleri” bursunu almış ve Afganistan’daki NATO/ISAF Operasyonunda 2005 ve 2011’de NATO gözlemciliği yapmıştır.

Afganistan, jeostrateji ve enerji politikası, ABD dış siyaseti ve Türkiye dış siyaseti üzerine yayınları vardır. Radikal ve Referans gazetelerinde köşe yazarlığı yapmıştır. 2003-2006 arası Türkiye İhracatçılar Birliği’nde Uluslararası İlişkiler Danışmanlığı yapmıştır. İstanbul Üniversitesi, Bilgi Üniversitesi, İstanbul Ticaret Üniversitesi, Türk Silahlı Kuvvetleri Askeri Okul ve Hava Harp Okulu’nda öğretim görevliliği yapmış veya dersler vermiştir. 2005-2008 arası Askeri Okul’nde NATO da dahil olmak üzere milletlerarası görevler üstlenen tüm yüksek rütbeli personelin alması gereken Milletlerarası Tartışma Stratejileri dersini şekillendirmiş ve vermiştir.

Ahmet Kasım Han, Kadir Has Üniversitesinde Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nde öğretim üyesidir ve benzer kurumda Rektör Danışmanlığı görevini yürütmektedir. Bu görevinden önce İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde öğretim üyeliği, aynı kurumda Siyaset ve Milletlerarası İlişkiler Araştırma Merkezi Müdürlüğü, İstanbul Bilgi Üniversitesi ve yine Kadir Has Üniversitelerinde öğretim üyeliği yapmıştır. Bu kurumlar dıştan aralarında Harp Akademileri Komutalığı, T.C. Dışişleri Bakanlığı Akademisi, Hava Harp Okulu ve İstanbul Ticaret Üniversitesinin de bulunduğu birçok okulda lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri vermiş, aynı zamanda St. Andrews Üniversitesinin Suriye Çalışmaları Merkezinde davetli öğretim üyesi olarak bulunmuştur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayhan Oğan

2002 – 2004 yılları arasında İstanbul Veri Üniversitesinde iken Data Üniversitesi Tarih Bölümü’nde Öğretim Üyesi ve Profesör Toktamış Ateş‘in asistanı olarak çalıştı.

Ahmet Kasım Han, 2002 – 2004 yılları aralarında İstanbul Bilgi Üniversitesinde Öğretim Görevlisi olarak çalıştı. 2004 – 2006 yılları aralarında Kadir Has Üniversitesi Yard. Doç Dr. Olarak devir yaptı. 2006 – 2010 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde Yard. Doç. Dr. olarak devir yaptı. 2010 – 2013 yılları aralarında Öğretim Görevlisi olarak Kadir Has Üniversiteside oldu. 2012 Eylül ayında alar Enstitüsünde bulundu.

Toktamış Alev 2015 yılının Haziran ayında Akademik Danışman, Doç. Dr. Olarak Harp Akademileri Komutanlığında çalıştı.

Ahmet Kasım Han’ın milli ve milletlerarası akademik yayınlarda yer almış makale ve kitap bölümlerinin yanı sıra, öncelikle köşe yazarı olarak çalıştığı Radikal ve Referans gazeteleri elde etmek üzere, çeşitli gazetelerde ve dergilerde yayınlanmış 150’yi aşkın düşünce yazısı bulunmaktadır.

Ahmet Kasım Han, NTV ve SkyTurk televizyonlarında “Amerikanın Savaşı”, “Enerji Forumu” ve “Kerhen Katılıyorum” adı aşağı dağıtılmış programlar yapmıştır. Hem siyaset, ekonomi ve milletlerarası ilişkiler alanında 200’ün üstünde televizyon programına konuk olmuş, yerli ve yabancı basında, yine aynı konularda, 50’den pozitif röportajı yayınlanmıştır.

Türkiye Ekonomik ve Sosyal Etüdler Vakfı Emniyet Araştırmaları direktörlüğünde de bulunmuş olan Dr. Ahmet Kasım Han, hem Milletlerarası İlişkiler Konseyi Derneği üyesi ve Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı, International Studies Association ve Middle East Studies Association üyesi, Ekonomi ve Dış Politika Araştırmaları Merkezi Yönetim Kurulu üyesi, New Perspectives Quarterly Dergisi Yayınlama Baş Danışmanı, Ortadoğu Etüdleri Yayın Kurulu ve Uluslararası İlişkiler Dergileri Yayın Danışma Kurulu üyesidir.

Akademik çalışmaları dıştan Türkiye İhracatçılar Meclisi Milletlerarası İlişkiler Danışmanlığı’nın da bulunmuş, bunların yanı sıra on yıl dek özel sektörde sanayi ve finans kurumlarında Idare Heyeti üyeliği, Idare Heyeti baş danışmanlığı, Genel Koordinatörlük, Genel Müdürlük, Proje Müdürlüğü konumlarında bulunarak üst düzey yöneticilik yapmıştır. Halen ülkemizin büyük ölçekli özel sektör kurumlarında idare heyeti üyeliği görevlerinde bulunmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arabistanlı Lawrence

NATO göre iki kez Afganistan Operasyonuna ilitli ülke dışişleri bakanlıklarının yanı sıra, Stockholm International Peace Research Institute, İsveç; Heritage Foundation, ABD; Heinrich Böll Stiftung ve Frederich Ebel Stiftung, Almanya gibi kuruluşların da arasında yeraldığı kurumlar tarafından düzenlenen 100’ün üstünde milli ve milletlerarası konferansa konuşmacı ve tartışmacı olarak katılmıştır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı