A

Ahmet Kutalmış Türkeş

Ahmet Kutalmış Türkeş Biyografisi

Ahmet Kutalmış Türkeş, 16 Ekim 1978 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Babası Alparslan Türkeş, annesi ise babasının ikinci eşi olan Seval hanımdır. Tuğrul Türkeş babasının ilk eşinden olan abisidir. Bilkent Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Ekonomi Bölümünden mezun oldu. İstanbul Bilgi Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Uluslararası Finans Bölümünde master yaptı.
1998 yılında Los Angeles‘ta Pepperdine University, 1999‘da Cenevre‘de Webster University ve 2000 yılında Washington DC‘de American University‘de eğitim almıştır. 2005 yılından bu yana uluslararası finans piyasaları üzerine çalıştı. Alparslan Türkeş Vakfı Kuruculuğu ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Ahmet Kutalmış Türkeş, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan seçimlerde TBMM XXIV. Dönem İstanbul Yargı ve Yeniden Yapılanma Partisi milletvekili oldu ve XXIV. Dönem Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM) Türk Grubu Üyeliği yaptı.

Ahmet Kutalmış Türkeş, 29 Mayıs 2015 tarihinde yaptığı yazılı açıklamada, Ak Parti’nin tercih beyannamesinde, “Anayasadan ‘Türk’ adının çıkarılacağı, başkanlık sistemi adı aşağı 92 yıllık devletin bölünerek federasyon ve özerk alanlara dönüştürüleceği tuzağını ayrım ettiğini” belirterek AKP’den istifa etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Allen Hulsey
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı