A

Ahmet Lokurlu

Ahmet Lokurlu Biyografisi

Almanya‘da bulunan Solitem şirketinin kurucu sahibidir.

Ahmet Lokurlu, 1963 yılında Kars’da doğmuştur. Kars’da doğduktan daha sonra hayatının büyük bir bölümünü Ankara’da geçirdi. 1987 yılında Erciyes Üniversitesi Cihaz Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1993 yılında Almanya Essen Üniversitesi‘nde Enerji ve Proses Mühendisliği Bölümü’nü bitirdi. Bu Arada da Rusya Bilimler Akademisi’nde bir yıl farklı alanlara yönlendirilmiş incelemeler yaptı. 1996 yılında Almanya’da Aachen Teknik Üniversitesi‘nde endüstri mühendisliği mastırını tamamladı. 1998 yılında Essen Üniversitesi’nde yakıt hücreleri konusunda doktorasını yaptı.

1998 yılından beri Almanya’da Jülich Araştırma Merkezi’nde çalışmaktadır.

Almanya’da geçirdiği üniversite yılları esnasında tasarladığı teknoloji baştan sona güneş enerjisini kullanıldığı soğutma sistemleri buluş eden ve sonradan bu alanda faaliyet bildiren bir firma kuran Akademisyen-İş adamı Ahmet Lokurlu, 13 sene içinde dünyanın 7 ülkesinde 13 güneş parkı kurdu.

Uzun yıllarca Almanya’da yaşamış Ahmet Lokurlu, Almanya’da Üniversitede enerji ve proses, endüstri, makine mühendislikleri alanlarında eğitim aldı.

Ahmet Lokurlu, 1993 yazında Türkiye’de tatil yaparken güneşte pozitif kalıp vücudunda yanıkların oluşmasıyla aklına fikirker gelir. Aklına gelen birincil soru “tükenmeyen enerji kaynağı güneşin, enerjisini dönüştürerek soğutmada kullanabilmek olası mü?” olur.

Başlangıçta sistem üzerinde hobi olarak çalışan Ahmet Lokurlu, çalışmalarına 1993 yılında başlayarak 1998 yılında çalışan bir sistem icat etti.

1999 yılında Merkezi Almanya’da Aachen şehri yakınlarında Solitem şirketini kurar ve kendi şirketi bünyesinde dünya genelinde tüm insanlığa sunme insanlığa kazanç getiren bir teknoloji geliştirir. SOLITEM’in öteki ayağı da Türkiye’dedir. Şirket yüksek uzmanlık gerektiren know-how’ını kendi aktüel buluşlarıyla kuvvetlendirerek çevre dostu enerji arz sistemlerinin geliştirilmesi alanında dünya lideri oldu.

SOLİTEM, yüksek sıcaklıklarda güneş enerji teknolojisinin, bina ve fabrikaların mevcut enerji sistemine entegrasyonunu sağlar. Ayrıca, güneş enerjisiyle iklimlendirme, ko-nesil sistemleri, güneş enerjisiyle proses ısı üretimi ve kullanımı, micro turbinlerin tahrik sistemleri gibi mühendislik çözümleri de SOLİTEM’in müşterilerine sunduğu hizmetlerdir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Hacı Arif Bey

Keza SOLITEM kendi geliştirdiği ve patentini aldığı güneş enerjisi kullanan soğurmalı soğutma ünitesi ile çalışan enerji tedarik sistemleri ile dışarının sıcaklığını denetim ederek çalışan yapı iklimlendirme sistemleri kurar. Bu sistemler zararlı emisyonların azaltılmasında sıra dışı bir avantaj sunarken bununla birlikte enerji tasarrufu sağlar.

Almanya ve Türkiye dışarıda KKTC, Ürdün, Fas, İtalya, Meksika’da da sistem kurdu.

“Çevrecilik Oscarı” olarak tanımlanan Dünya Enerji Ödülü’ne değerinde görülen Dr. Ahmet Lokurlu, ödülünü dönemin Birleşik Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın elinden aldı.

Dünya kamuoyunda büyük ilgi görebilen sistem bunun yanı sıra Avrupa Güneş Enerjisi Ödülü, Dünya Küresel Enerji Ödülü, Küresel 100 Eco-Tech Ödülü, Harikalar Dünyası Ödülü gibi birçok ödüle de değer görüldü. Lokurlu ayrıca 2005’te Almanya’nın ‘en yaratıcı kişisi’ unvanına da sahip oldu.

Ahmet Lokurlu, evlidir ve bir oğlu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı