A

Ahmet Mahmut Ünlü

Ahmet Mahmut Meşhur Biyografisi

Millet aralarında Cübbeli Ahmet Öğretmen olarak belli Ahmet Mahmut Ünlü, istanbul’un Fatih ilçesi Çarşamba semtinde bulunan İsmail Ağa Cemaati’nin önde gelenlerindendir.

Fakih, vaaz ve hafızdır.

Ahmet Mahmut Meşhur, 27 Şubat 1965 tarihinde istanbul Fatih’de doğmuştur. Aslen Giresun, Görele’lidir. Annesi Rabia Ünlü, Babası Yusuf Ünlü’dür. Ahmet Mahmut Meşhur’nün babası Yusuf Ünlü, Kemal Horzum ve Yahya Demirel‘le ortaktı. Babasının sahibi olduğu fabrika, Türkiye’nin en büyük tel çivi fabrikası haline geldi.

Herzamanki medrese usulü ile din eğitimi gördü. Mektep çağına geldiğinde, bir taraftan Kur’lahza Kursuna devam etti . Yavuz Selim İlkokulu’nu bitirdikten sonra Fatih Koleji’nde orta öğrenime başladı. ikinci sınıfın başlarında okul hayatını sonlandırdı. Daha Sonra ortaokulu dışarıdan bitirmiştir. 12 yaşında kürsülerden dînî vaazlar vermeye başladı.

Küçüklüğünden beri evde olmadığı zamanlarda aralıksız İsmailağa Camisinde olurdu. İsmailağa Camisinin karşısında etkinlik gösteren terzi Fahri’den ilk ilim tahsilini almaya başladı. Küçük Ahmet ilk ilim tahsilini, mahalleden bir hekim komşularının Ahmet adındaki benzer yaşlardaki oğlu ve Fahri Efendi’dinin oğlu ile birlikte alırken isimler karışmasın diye F “Cübbeli Ahmet” ismini koydu. O gün bugündür, Ahmet Öğretmen “Cübbeli Ahmet “ diye anılır oldu.

Ahmet Mahmut Meşhur, Küçüklüğünden beri mektep hayatının açık havada sarık sarar, cübbe ve şalvar pantolon giyerdi.

Nakşibendi Tarikatının İsmailağa Kolu olarak tanıdık dergahında liderlik konumunda olan Mahmud Ustaosmanoğlu göre özel olarak eğitilen Cübbeli Ahmet, 11 yaşına kadar Fatih Çarşamba İsmailağa camiinde medrese eğitimine devam etti. istanbul’daki ilk vaazını Yavuz Selim Camii’sinde verdi. İki yıl Rize’de bir hocanın yanında ilim tahsil etti. 12 yaşında Rize Pazardaki Tütüncüler Köyü Kur’lahza kursunda Resül Bölükbaşı Hoca’dan Sarf, Nahiv, İlmi Kelam, Meani,Tefsir, Hadis ve Fıkıh dallarında uzun seneler sürecek kitapların tahsilini 20 aylık zaman dahilinde bitirerek 1980 tarihinde onbinlerin katılımıyla düzen edilen merasimde icazet-i ilmiyesini aldı. Hocalık icazetinden daha sonra da, İstanbul da hafızlığa başlar. Altı ay gibi bir zamanda da hafızlığını tamamlar. Cübbeli Ahmet Öğretmen, artık hem hoca, hem de hafızdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adnan Özbal

Cübbeli Ahmet Öğretmen, 1983 yılında 17 yaşında hacca gitti. Askerlik zamanı geldiğinde ileri derecede “Şeker” hastası olduğu anlaşılınca askerlikten muaf oldu.

Yoğun ilgi ve talep sonucunda Cübbeli Ahmet Öğretmen, merkezi Fatih İlçesinde edinmek üzere bir vakıf kurulmasına karar verip “Fatih Hak Ve Hizmet Vakfı”nı 1990 yılında kurdu.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın ömrü boyunca dünya işleri ile hiç alakası olmamıştır. Hayatı baştan başa hiçbir dünyevi ticaretin içinde ya da yanına olmamıştır.

1997 yılına kadar babasının kazancı ile geçimini sağlayan Ahmet Hoca, 1997 yılın da basinde bir ara çok huzursuz günler geçirdi. 1997 den sonradan bizzat kendisinin kaleme aldığı risalelerin geliri ile geçimini sağlamaktadır.

Sohbetlerinden nedeniyle çoğu kere adli takibata uğrar, bu adli takibatlar neticesinde ya temize çıkma eder veya takipsizlik kararı alır. Bunca yıldır yaptığı sohbetler neticesinde her zaman adli takibata uğramasına karşın hiçbirinden hüküm giymemiştir.

Oysa, kamuoyunca tanınması 1999 yılında yaptığı deprem konuşması sonrası gerçekleşti.

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Mevlam zina yuvalarını vurdu” dediği bu konuşmasından ötürü İstanbul 2 No’lu Devlet Güvenlik Mahkemesi kadar 312. maddeden yargılandı. Cübbeli, olay vaazında “Yer Sarsıntısı öncesi Meleklerle pazarlık yaptıklarını İstanbul’u Avcılar bölgesi dışarıya kurtarabildikleri ileri sürmüş, Depremin Zina yapanlar sebebiyle olduğunu bahis etmişti.” ‘Halkı din, mezhep ve inanç farklılığı gözeterek, birbirine karşısında millet düzeni için tehlikeli olabilecek şekilde düşmanlığa alenen tahrik etmek’ suçundan 2 sene 7 ay 3 gün hapis cezasına çarptırıldı. 13 ay hapis yattı.

2006 yılında Özgürlük Gazetesi’nde “Jet Ski” li fotoğrafları ile sürmanşetten haber edilerek yeniden kamuoyunun gündemine girdi. Cübbeli Hoca’nın verdiği vaazlardaki bir takım ifadeler internetteki gülünç videolar arasında yer aldı, tıklanma rekorları kırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alaeddin Yavaşca

12 Ekim 2011 tarihinde Karagümrük çetesi operasyonu zarfında gözaltına alındıktan sonra çıkarıldığı mahkemede tutuklandı. Tutuklulukta geçen zaman ve tutuklamanın koruma tedbiri olması sebebiyle 7 Aralık 2012 tarihinde tutuksuz yargılanmak üzere terhis olmuştur.

Cübbeli Ahmet Hoca’nın iki eşi var ve toplam 8 çocuğu vardır.

Kitapları :
“Yahudi ve Hristiyanlar Cennet’e girecek” diyenler cennete giremez.
– 99 Soruda Namaz
– Abdest Risâlesi
– Ahlâk-ı Nebî (Sallâllâhu Aleyhi ve Sellem)
– Aralık 2011 – Kasr-ı Ârifan Dergisi
– Bedir Ehli ile Tevessül ve İstiğâseler (ciltli zorlama)
– Cemaatle Namaz
– Çörek Otu Mûcizesi ve Şifâ Duâları
– Dînin Direği Mü’minin Mi’racı NAMAZ
– Dualarım
– Dürr-ü Meknûn Kasîdesi
– Dürrü Meknun Kasidesi’nin Şerhi
– Ellidört Farz Şerhi
– Evlenilmesi Haram Olanlar
– Evliliğin Faziletleri ve Benzeşen Seçerken Aranacak Vasıflar
– Ezan-ı Muhammedî Risâlesi
– Fıtrat-ı Tağyir Risâlesi
– Hac ve Umre Duaları
– Hac ve Umre Risâlesi
– Hadislere İman
– Hayrettin Karaman’a Reddiyeler
– Hazret-i Mehdî Belli Gelecek Ama Bu Yüzyılda Değil
– Her Bir Uzuv İçin Şifa Ayetleri
– Her Derdi İyileştiren Bir Dua
– İmam-ı A’zam’a mensup Dürr-ü Meknûn kasîdesi’nin
– Her Derdi İyileştiren Bir Dua
– İstiğfarat-ı Münkize (Kurtarıcı İstiğfarlar)
– İtikat Risalesi
– Korunmuş Giz Seyf-i Kâtı Sırr-ı Masûn ve Dürr-ü Meknûn Hızb-i Şerîfi
– Kuran-ı Egemen Risalesi
– Kur’an-ı Mecîd Risâlesi
– Kurban Risâlesi
– Meva’ız-i Kudsiyye (Kudsî Vaazlar)
– Mevlid-i Şerîf Kıraati
– Mustafa İslâmoğlu’nun Bâtıl Görüşlerine Karşı YARGI LAF
– Namaz İlmihali
– Namaz Kılmayanların İki Cihanda Başlarına Gelicek Belâlar
– Nişan ve Nikâh Ahkâmı
– Noel Tehlikesi
– Nüzûl-i Mesih Risâlesi
– Peygamber Efendimizin Mevlid Kıssası ve Mûcez Hayatı
– Peygamber Sevgisinin Alâmetleri
– Oruç Risâlesi
– Üç Vasiyetim
– Ramazân-ı Şerîf Risâlesi
– Rasûlüllah’ı (Sallallâhu Aleyhi ve Sellem) Rüyada Görmek
– Receb-i Şerîf Risâlesi
– Safer Ayında Okunacak Dualar
– Salâvat-ı Şerîfe
– Salevât-ı Kübrâ
– Sefer Duâları
– Selam Risalesi
– Sevapları Kat Kat olan Salevât-ı Muzâ’afât
– Sualli Cevaplı İslam Fıkhı 1.Cilt
– Sualli Cevaplı İslam Fıkhı 2.Cilt
– Şa’bân-ı Şerîf Risâlesi
– Şifa-i Şerif
– Soyağacı-i Nebeviyye
– Ta’dîl-i Erkân
– Târikat-i Aliyye de Râbıta-i Celiyye
– Tasavvuf Risâlesi
– Tevessülü İnkar Eden Vehhâbî Fırkasına Reddiyeler
– Zinaya Yaklaşmayın

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Dursun
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı