A

Ahmet Misbah Demircan

Ahmet Misbah Demircan Biyografisi

Beyoğlu Belediye Başkanı ve İstanbul Boğazı Belediyeler Birliği Başkanıdır.

Ahmet Misbah Demircan, 1967 yılında istanbul Kasımpaşa’da doğmuştur. Toplam 9 kardeştir. Babası ilahiyatçı ve yazar olan Ali Rıza Demircan’dır. Aslen Rize ilinin Sütlüce köyündendir.

İlkokulu Piyalepaşa İlköğretim Okulu’nda okudu. Behçet Kemal Çağlar Lisesi’nden mezun oldu. Arkasında girdiği Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nden 1992 yılında mezun oldu. Yüksek lisansını benzer üniversitenin Siyasi Tarih ve Milletlerarası İlişkiler Bölümü’nde tamamladı. Bunun yanında Tunus ve İngiltere‘de lisan kurslarına devam etti.

Profesyonel iş hayatına turizm alanında rehber olarak başladı. Turizmin öbür dallarında deneyim kazandıktan daha sonra özel bir turizm firmasında genel müdür oldu. Ve o kadar fazla bambaşka ülkede iş deneyimini artırdı. Dünya’dan Türkiye’yi, Türkiye’den Dünya’yı analiz eden bir perspektif ilerletti.

Sivil Toplum Kuruluşlarıyla da ilişkisi MÜSİAD‘ın Dış İlişkiler ve Teşkilatlanma Komisyonu’nda tayin almasıyla başladı. Akabinde Türkiye Yolculuk Acenteleri Birliği’nde TURSAB değişik görevler üstlendi.

Politikaya 2001 yılında Ak Parti’nin kuruluşuyla başladı. Ak Parti Sarıyer İlçe Başkan Yardımcısı olarak başladığı siyasi yaşamını, benzer partide İl Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Merkez Turizm Komisyonu Başkan Yardımcısı olarak sürdürdü. 3 Kasım 2002 genel seçimlerinde İstanbul 2. bölgeden 16. sıra milletvekili adayı oldu.

28 Mart 2004 lokal seçimlerde Beyoğlu Belediye Başkanlığı’na AK Parti kadar namzet gösterildi ve seçimleri kazanarak Beyoğlu Belediye Başkanı olarak göreve başladı. 29 Mart 2009 tarihli yerel seçimlerde tekrar namzet gösterildi ve yine seçildi. 30 Mart 2014 tarihinde yapılan lokal seçimlerde tekrar Beyoğlu Belediye Başkanı seçildi.

Gençlik yıllarından itibaren sivil toplum kuruluşlarında etkin olarak yer aldı. Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD) ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nde (TÜRSAB) görevler üstlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Arif Denizolgun

Belediye Başkanlığı’nın birinci döneminde; Beyoğlu’nda etkinlik belirten 185 sivil toplum kuruluşunu aktif olarak yönetime katmak amacıyla Lokal Sivil Güçbirliği Merkezi’ni kurdu.

2007 yılında TÜBİSAD (Türkiye Bilişim Sanayicileri Derneği) tarafından e-belediyecilik özel galibiyet ödülü verildi.

İstanbul’un merkezinde kaderine terk edilmiş onlarca sokakta yaptığı aydınlatma ve çevre düzenleme çalışmaları kısa sürede sonuç verdi ve terk edilmiş sokaklar bitmiş Beyoğlu’nun kültür-sanat ve turizm alanları olarak yaşama döndü. Başkanlığı döneminde Yeşilçam Ödülleri, Galata Moda Festivali, Altıneller Festivali, Sahaf Festivali projeleri Beyoğlu’nun turizm ve kültür endüstrisinin gelişmesine büyük katkı maddesi sağladı. ”Tarlabaşı” bölgesini ihya etmek amacıyla ”Tarlabaşı Yenileniyor” projesini başlattı. Şişhane, Asmalı Mescit, Galata, Talimhane gibi bölgelerde gösterdiği gayret karşılığını buldu ve 7 takvim dönemde takriben 4 bin yapı yenilendi, restore edildi ve çok eskiden terk edilmiş olan bu bölgeler yeniden çekicilik merkezi haline geldi. Bu çalışmaları neticesinde 2010 yılında, Berlin, Tour Expi üyesi turizm operatörleri göre ”En iyi Turizm Bölgesi” ödülüne layık görüldü.

Belediye Başkanlığı’nın yanı sıra Bahçeşehir Üniversitesi’nde 4 yıldan bu yanlamasına ”Liderlik” dersleri vermektedir. Yurt içinde ve yurt açık havada Şehirsel Dönüşüm Uygulamaları, Restorasyon Uygulamaları, Şehir Halkı Planlaması, Kamuda Bilişim Teknolojisi Uygulamaları gibi konularda öyle fazla konferansa konuşmacı olarak katıldı.

Arapça ve İngilizce haberdar olan Ahmet Misbah Demircan, 1996 yılında Ferda Hanımla evlendi. Zeynep,Rana ve Neva adında 3 kız babasıdır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı