A

Ahmet Nazif Zorlu

Ahmet Nazif Engebeli Biyografisi

Ahmet Nazif Zorlu, 15 Eylül 1946 tarihinde Denizli Babadağ’da 3 çocuğun ortancası olarak doğmuştur. Babası Mehmet Engebeli’dur. Zeki adında abisi vardır. Aile bireyleri evdeki tekstil tezgâhında Denizli bölgesine özgü çizgili çarşaf dokumaktadır. Denizli’de ailesinin ürettiği çarşafları satarak ticarete başlayan Ahmet Nazif Engebeli, bugün Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanıdır.
Ahmet Nazif Zorlu, İlkokuldan sonradan okulu bırakarak bir yana evdeki tekstil tezgâhında, öteki yandan da babasının dükkânında çalışmaya başladı. Ve yaşamı Karadeniz pazarını keşfe çıkan amcasının eve yüklü siparişlerle geri dönmesiyle değişti. 15 yaşına geldiğinde amcasıyla birlikte Bursa, Ankara ve Samsun’u kapsayan bir iş gezisine çıktı. Trabzon son durakları olur.

1960 yılında, 15 yaşında Trabzon‘a yerleşip birincil mağazasını açtı ve ticaret yaşamına atıldı. Ailesinin ürettiği çarşaf ve havluları satmaya başladı. 1965 yılında askere gitti. Askerlik dönüşünde 3 sene daha Trabzon‘a çalıştı.1968 yılında ise hayallerinin ardındaki istanbul’a gelip Sultanhamam’daki ufak dükkânı açtı. 1971 yılında Taç marka nevresimleri piyasaya sürdü. sonra 1975 yılında Bursa‘da abisi ile “Korteks” dokuma fabrikasını kurdu. 1980 yılında l perde makineleri ile tül perde imalatına başladı. Bursa Fabrika ev tekstili ürünleriyle ihracata başladı. Almanya ve Amerika ağırlıklı elde etmek üzere Güney Afrika, Japonya ve Singapur gibi ülkelere ihracat yapmaya başladı.

İlk dokuma mağazasından sonradan Türkiye, Fransa, Amerika, Güney Afrika ve İran’daki fabrikalar katıldı Zorlu Dokuma’e.

Çorlu’daki fabrikasıyla dünyanın “Tül perde devi” oldu. 2004’te Fransa‘da perde üreten Concord firmasını da bünyesine katan Ahmet Nazif Zorlu, 1990’dan sonradan bezginlik yaşayan 1994 yılında Vestel‘i alarak elektronik alanına girdi.

Güney Afrika, A.B.D.’de de yatırım yapan Zorlu, Forbes Dergisi’nin 2006 “Milyarderler Listesi”nde 1 milyar dolarlık servetiyle 620. sırada yer aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ali Nesin

Ahmet Nazif Engebeli, ada sahibi olan işadamları arasında bulunuyor. Uzan ailesine ait olan ve TMSF kadar 2005 yılında satışa çıkarılan Zeytin Adasını 15 milyon 250 bin TLye satın almıştı.

1997 yılının başında bankacılık lisansı sahibi olan Engebeli Holding, Özelleştirme İdaresi’nden DenizBank’ı satın aldı. 28 Eylül 2012 itibarıyla da DenizBank’ı Rusya’nın en büyük ve köklü bankası Sberbank’a satmıştır.

Ahmet Nazif Engebeli, Zülal Hanım ile evli ve 3 çocuk babasıdır. Kızı Şule, oğlu Emre (d.1984)

12 Nisan 2009 tarihinde istanbul’da yapılan oğlu Emre’nin Nikah töreninde başbakan Recep Tayyip Erdoğan şahitlik yaptı.

2013 yılında İstanbul Zincirlikuyu’ya “Zorlu Center” adında bir büyük AVM yaptırdı.

Zorlu Holding’in grup şirketleri:
1. Engebeli Tekstil Grubu
2. Vestel Şirketler Grubu
3. Zorlu Gayrimenkul Grubu
4. Zorlu Enerji Grubu
5. Mehmet Engebeli Vakfı
6. Zorlu Air
7. Zorpet
8. Jules Verne
9. Zorlu Grand Hotel
10. Meta Nikel Kobalt Madencilik

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı