A

Ahmet San

Ahmet San Biyografisi

Organizatör, menajer

Ahmet San, 1953 yılında tüccar bir ailenin çocuğu olarak İzmir’de doğmuştur.

Galatasaray Lisesi‘nde okurken çalışmaya başladı, rehberlik ve konserler yapardı.

Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Paris Sorbon Üniversitesi’nde İşletme Fakültesi’ni bitirdi. Hem Fransa‘da milletlerarası halkla ilişkiler ve gazetecilik okudu. Demin 18 yaşındayken Uyruk ve Hey Dergisi’nin Paris muhabiri oldu. Her röportajıyla durum yarattı, mülâkat yaptığı sanatçıların konserlerini organize etmeye başladı.

Türkiye’de plağı olmayan fakat Avrupa’da bir numara olan Christian Adam‘ı 1973 yılında istanbul’a getirip “Si tu savais combien je t’aime” şarkısının plağını yaptı. Bu eser, 1974 yazının en sevilen slow şarkısı seçilip Disk Jokeylerin 1.lik ödülünü almıştır.

19 yaşındayken sanatçılarını gazinolara çıkartmaya başladı.

Organizatörlük yapmaya başladı. Michael Jackson‘dan Luciano Pavarotti‘ye, Madonna‘dan Tina Turner‘a, Elton John ve (Mick Jagger) Rolling Stones‘dan Ricky Martin‘e değin çoğu ünlüyü Türkiye’ye getirdi.

Ahmet San, Kevin Costner, Hilary Swank, Jean Claude Van Damme, Jan Rouven, Ursula Andress, Bo Derek, Brigitte Nielson, Elizabeth Taylor vb gibi dünya çapında yıldızları ile çoğu milletlerarası etkinliğe katıldı.

Ahmet San, Armağan Çağlayan, Deniz Seki ve Ercan Saatçi ile birlikte birincil “Pop Star” Yarışmasında iki sezon Jüri üyeliği yaptı. Sonradan da Pop Star yarışmasının yapımcılığını Osmantan Erkır üstlenmiştir.

Tarkan, Burak Kut, Emrah, Mustafa Sandal, Sezen Aksu, Sertab Erener, Mahsun Kırmızıgül, Kenan Doğulu ve Mirkelam‘ın menajerliğini yaptı.

Ahmet San, 1976 yılında evlendiği eşi Makbule Süreyya Soner’den 23 Aralık 1998 tarihinde boşandı. Çocukları yoktur.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Atiye Deniz
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı