A

Akın İpek

Akın İpek Biyografisi

Koza Davetiye, Bugün Gazetesi ve Bergama altın madeninin sahibidir.

Akın İpek, 3 Mart 1963 tarihinde Adana’da doğmuştur. Tam adı Hamdi Akın İpek’dir. Annesi Melek İpek, babasının adı Ali İpek’dir. Kardeşinin adı Tekin İpek’dir. Babası aslen Kahramanmaraşlıdır. Akın İpek, Ankara TED mezunu, arkasından İngiltere’de 4 sene ekonomi okudu. İngiltere’deki University Of Evansville‘nin Ekonomi bölümünü ve Hacettepe Üniversitesi’nin İşletme bölümünü bitirdi.

Askerlik görevini Ankara‘da Kara Harp Okulu’nda protokol subayı olarak yaptı.

1948 yılında babası Ali İpek tarafından kurulan İpek Matbaacılık’ta idare heyeti başkanı olan Hamdi Akın İpek, bununla beraber Koza İpek Holding idare heyeti başkanı. İpek Üniversitesi’ni kurmuştur. İpek Üniversitesi; Koza İpek Eğitim Afiyet Hizmet Takviye Vakfı tarafından 2011 yılında Ankara‘da resmileşmiş bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’nin ilk ve tek sanat ve sosyal bilimler üniversitesi olma özelliğini taşıyan üniversite 2013-2014 akademik yılında ilk öğrencilerini aldı. Mütevelli heyet başkanı H. Akın İpek’tir.

1996 yılında ölen babasından miras olan davetiyecilikle başladığı işini medyayla devam ettirdi. daha sonra 20 milyon dolarını peşin ödeyerek 45 milyon dolara Bergama‘daki ‘Ovacık Madeni’ni aldı.

2003 yılına dek Koza Davetiye olarak aşina şirket şu anda farklı bir yerde. Yabancı bir şirketin (Eurogold- ama’daki altın madeni ‘Ovacık Madeni’ni satın aldı. Koza Altın olarak devam etti.

2005 yılında Ciner Grubu‘ndan Bugün gazetesini satın aldı. Grup, 2006’da 600 bin lira sermayeyle Bugün Televizyon ve Radyo Prodüksiyon A.Ş.’yi kurdu. 2006’da 600 bin lira anapara ile kurulan şirket 2013’te hasar etmesine karşın sermayesini 24.5 milyon TL’ye çıkarttı.

Akın İpek, 2008 yılında Tuncay Özkan‘a ait Kanaltürk Televizyonu, radyosu ve internet sitesini satın aldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayfer Feray

Akın İpek, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Akın İpek, 2011 yılında Ankara‘da Koza İpek Eğitim Afiyet Hizmet Yardım Vakfı kadar İpek Üniversitesini kurdu. Mütevelli heyet başkanı Akın İpek‘dir.

2 Eylül 2015 tarihinde Koza Holding’e sabahtan erken saatlerde fazla sayıda polis eşliğinde operasyon başlatıldı. 27 Ekim 2015 tarihinde Koza İpek Holding’in yönetimine kayyum atandı.

İpek Grubu Bünyesindeki Medya Kuruluşları :
2014 – Insanlar
2005 – Bugün (Turgay Ciner ve Mehmet Ali Ilıcak’tan satın aldı.)
2008 – Kanaltürk (Tuncay Özkan’dan satın aldı.)
2009 – Bugün TV
2009 – Kanaltürk Radyo
www.kthaber.com
www.herseyspor.com
www.buguncocuk.com

İpek Grubu Bünyesindeki Şirketler :
Koza Altın
Koza Anadolu Metal
Özdemir Antimuan
İpek Doğal Enerji
Koza İpek Basın ve Basım
Konaklı Metal Madencilik
Atp İnşaat
Koza İpek Arz
Atp Koza Yiyecek
Atp Havacılık
Atp Koza Turizm
Kanaltürk
Kanaltürk Radyo
Bugün TV
Bugün Gazetesi
Koza İpek Eğitim
İpek Üniversitesi
Koza İpek Sigorta

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı