A

Akira Yoshino

Akira Yoshino Biyografisi

Akira Yoshino, M. Stanley Whittingham ve John B. Goodenough ile birlikte 2019 yılı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu.

Akira Yoshino, 30 Ocak 1948 tarihinde Japonya, Osaka, Suita’da doğmuştur. 1966 yılında Osaka Şehrindeki Kitano Lisesi’nden mezun oldu. Kyoto Üniversitesinden petrokimya ve Elektrokimya alanında okuyarak 1970 yılında lisans ve 1972 yılında da yüksek lisans derecesi ile mezun oldu. Osaka Üniversitesinde doktorasını 2005 yılında tamamladı.

Akira Yoshino, 1972 yılında Kyoto Üniversitesinde yüksek lisansını bitirdikten hemen daha sonra, Japonya merkezli bir kimya şirketi olan Asahi Kasei’de çalışmaya başladı. 1982 yılında da Kawasaki Laboratuarı’nda çalışmaya başladı ve 1992 yılında iyon bataryaları için mahsul geliştirme yöneticiliğine terfi etti. 1994 yılında LIB üreticisi A&T Battery Corp. için teknik geliştirme müdürü oldu.

Akira Yoshino 1981 yılında, içinde poliasetilen kullanan şarj edilebilir piller üstüne araştırmalara başladı. Akira Yoshino 1983 Yılında prototip olarak ürettiği sıkıntı edilebilir lityum iyon pilini 1985 yılında Poliasetilen kullanarak ilerletti ve patenti aldı. Akira Yoshino, Cep telefonlarında ve bilgisayarda kullanılan lityum-iyon pilin (LIB) mucididir. Lityum-iyon pil (LIB) 1991 yılında Sony ve 1992 yılında A&T Batarya ( Asahi Kasei ve Toshiba’nın ortak teşebbüs şirketi) tarafından ticarileştirilmiştir.

Akira Yoshino, 2017 yılından itibaren beri Japonya, Nagoya’da bir özel üniversite olan Meijo Üniversitesi’nde profesör olarak devir yapmaktadır.

John B. Goodenough, İngiliz kimyager M. Stanley Whittingham’ın daha önce yaptığı lityum-iyon çok miktar edilebilir pillerin kapasitesini daha da geliştirerek iki katına çıkardı ve 2001 yılında da Japon kimyager Akira Yoshino da akü yapımında ilave iyileştirmeler yaptı. Akira Yoshino da bataryalardaki saf haldeki lityumu tam olarak çıkarıp, bataryaları yalnızca lityum iyonlarıyla çalışabilir hale getirdi. Bu buluş, bataryaların pratik hayatta yaygın kullanımını mümkün ayla getirdi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abidin Ünal

Akira Yoshino, M. Stanley Whittingham ve John B. Goodenough ile birlikte lityum iyon bataryaların buluş edilmesine katkıda bulunan çalışmalarından ötürü 2019 yılı Nobel Kimya Ödülünün sahibi oldu. Ödülün yanı sıra 9 milyon İsveç Kronu (takriben 1 milyon dolar) para armağanının da sahibi oldular.

Ödülleri :
2019 – Nobel Kimya Ödülü
2018 – Japonya Ödülü (2018) 2014 – Charles Stark Draper Ödülü
2013 – Global Enerji Ödülü
2012 – IEEE Çevre ve Emniyet Teknolojileri Madalyası

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı