A

Akrep Nalan

Akrep Nalan Biyografisi

Akrep Nalan, 26 NİSAN 1954’de Ankara Yenimahalle’de Hasibe ve Vasfi çiftinin tek çocuğu olarak dünyaya geldi. Başlıca adı Füsun Nalan Açın’dır. Akrep Nalan, eğitimine Ankara Bahçelievler Alparslan ilkokulunda başladı sonrasında ise, Ortaokulu Adana Kız Lisesi ve Uşak Ticaret Lisesinle devam ederek tamamladı.
1972-1980 Yılları aralarında me Fabrikasında, Ahmet Karamancı Oksijen Fabrikasında ve İnterfarma Anonim Şirketinde muhasebecilik yaptı.

Muhasebecilik yaptığı yıllarda Ankara Sanat Evinde tiyatro çalışmaları oldu. Hamdi Ortadirek isimli müzikli orta oyununda Erol Demiröz, Savaş Yurttaş, Selçuk Uluergüven ve Şener Kökkaya ile aynı sahneyi paylaştı. Sahne tozunu yutunca; muhasebecilik bütün cazibesini yitirdi ve tiyatro ile birlikte barmaidlik yapmaya başladı. Ankara‘da barın peşinde çalışan ilk hanımefendi oldu.

Barmaidlik yaptığı dönemlerde de barın gerisinde ara sıra şarkı söylerdi, böyle böyle küçük bir dinleyici kitlesi de oluşmuştu. Daha sonraları Hakkı Modern’ın desteği ile 1980 senesinde Goldfinger gece kulübünde profesyonel olarak sahneye çıktı.Bunun arkasında ise Bodrumda Efe Barda bir tek gitar eşliği devam etti.

Dinleyici kitlesi; Bodrumda sahneye çıktığı Pirinç Otel, Meşhur Otel ve Paradice gibi yerlerde daha da genişlemişti. Ve bunların arkasında istanbul’a geldi. Shu Bar, Hopaopa, Nişantaşı Club Stnb, Küfe bar, Bianca, Marca Restaurant, Şişli Elit Resıdance, Coco à gogo, gibi çeşitli klüplerde iş yaptı.

1991 yılında “Dağ Çiçeği” isimli birincil albümünü çıkardı. daha sonra 1996 yılında “Zil Zurna Sevdalar” isimli ikinci albümünü piyasaya çıkardı.

İki sinema filminde ve dört de televizyon dizisinde aktrislik denemesi oldu.

1993 Ocak tarihinde Nurseli İdiz‘in sundugu saklambaç yarışmasına davetli usta namzet olarak katılmıştır.

1988 yılında kazara evde köpeği ‘Bahtiyar’ın üzerine basarak ölmesine sebep oldu, bundan fazla üzüntü duydu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Bülent Seyran

Akrep Nalan, Jöntürk’ün çıkardığı Şaman isimli albümde Jöntürk’ün “Sun Avucundaki Karanlığı Bana” isimli hip-hop çalışmasına eşlik etti.

2012 nisan ayında reklamcı Ali Taran’ın çektiği Atlas Halı reklam filmlerinde de oynadı.

Akrep Nalan 1978 yılında hayatında birincil defa at yarışı oynamış. Arkadaşlarına nasıl oynanacağını sordu, onlar da atın ismine göre beğendiklerini işaretlemesini söylediler. Oynadığı atlardan birinin adı da akrepti. Meğer o at da sürpriz bir atmış. Ve böyle bir tesadüfle altılıyı tutturdu, 30 bin lira kazandı. O sıralarda Akrep Nalan diye basında fazla gündemde olan bir terörist vardı. Ondan esinlenerek, yakın çevresi ve arkadaşları gır gır olsun diye “Akrep Nalan” diye seslenmeye başladılar ona. Böylece Akrep Nalan ismi yapışıp kaldı üstüne. Bu daha sonraki yıllarda da devam etti.

İstanbul’da da evi var fakat 1987’den beri de Bodrumda ancak evinde yaşıyor. Akrep Nalan şimdiye değin hiç evlenmedi.

Barikat isimli müzik grubuyla bir düet çalışması oldu.

19 Ocak 2012 tarihinden itibaren İstanbul Bağdat Caddesinde Dijon Bistro Barda sahneye çıktı.

Albümleri :
1991 – Dağ Çiçeği
1996 – Zil Zurna Sevdalar

Filmleri ve dizileri :
1994 – Zirvedekiler (TV Dizisi)
1997 – Baskül Ailesi (TV Dizisi)
2003 – Yaşam Bilgisi (TV Dizisi)
2004 – Aşk Mahkumu (TV Dizisi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı