A

Alain Robert

Alain Robert Biyografisi

Örümcek Adam lakaplı bir dağcı olan Alain Robert, gökdelenlere herhangi bir gereç kullanmadan tırmanabilmektedir. Bu zamana değin 130’dan pozitif gökdelen tırmanışı gerçekleştirmiş ve Dünya rekoru kırmış, Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırmıştır.

Alain Robert, 7 Ağustos 1962 tarihinde Fransa’nın Saône et Loire bölgesindeki Digoin kentinde doğmuştur. Çocukluğunda, her zaman Bonatti, Rébuffat ve Desmaison gibi hayran olduğu dağcıların izinden gitme arzusu içinde olmuştur.

Ancak Valence Bölgesine yerleşen ailesi, başlangıçta oğullarının bu tehlikeli hevesini iyi karşılamaz. Alain Robert “kahramanları gibi bir dağa tırmanan” yapabilmek için izcilere katılır ve zamanla tırmanışın abecesini, hareket tarzlarını, hamleleri, iplerin kullanımını öğrenir. On iki yaşındayken bir gün anahtarları evin içinde unutur ve apartmanın sekizinci katındaki dairenin penceresinden içeriye girer. Ailesi kararlılığı karşı pes eder.

Alain Robert, Valence’ın çevresindeki yalıyarlarda çalışarak yeteneğini geliştir. Onu motive eden: “hesaplanabilen risk, denetlenebilen nefret edilen şey ve başat olunabilen korkulardır”. Bu aşamadan daha sonra Alain Robert bundan böyle solo olarak, hataya yer bırakmadan, ipsiz ve güvenlik almadan tırmanmaya başlar. İlk başlarda tutuşları ve hareketleri çalışabilmek için emniyet alarak, ipe ast olarak tırmanır; birkaç test gerisinde ise serbest solo tırmanış yapmaya başlar. bundan böyle yapacağı en ufak bir kusur onun için ölüm anlamına gelecektir.

Fakat Alain Robert, bu hatayı isteksizce birkaç defa yaptı. 1982 yılında, iki kaza geçirdi: En ciddisi, ipli iniş yaparken yanlış atılan bir düğümün çözülmesiyle, on beş metreden kafa üstü düşmesiyle sonuçlandı. Bilanço: Beş gün süren bir koma durumu ve kafatası, burun, bilek, dirsek, kalça ve topuklarda birçok kırık. Doktorların değerlendirmesi ümit kırıcıydı: “Bu delikanlı yeniden tırmanış yapamaz”. Bu kazanın izlerini hâlâ taşımaktadır: iç kulaktaki bir sorundan kaynaklanan kronik bir baş dönmesi. Bugün sosyal emniyet kurumu kendisini %66 oranında sakat sayıyor.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Angela Lansbury

Kazadan bir sene sonradan, Alain Robert, özgün iradesinin gücüyle tekrar tırmanmaya başlar ve alanında en üst düzeye ulaşır. 1991 yılında, Janssens Festivalinde Fransız dağa tırmanan Patrick Edlinger’in elinden Sportif Başarı Ödülü’nü alır. İki sene sonra, Milletlerarası Olimpiyat Komitesi başkanı Juan Antonio Samaranch’ın elinden Uluslararası Olimpiyat Komitesi’nden atlet performansı için ödül alır. Benzer sene Verdon Boğazında solo tırmanış dalında dünya güçlük rekorunu kırar.

İletişim temasını ekstrem tırmanış üzerine kuran Sector adındaki bir sponsor firma, ondan bir gökdelene tırmanmasını ister ve bu etkinliğin belgeselini çekmeyi önerir. 1994 yılında, Chicago’da ilk kulesine tırmanır. Bu dönem, kentsel tırmanış alanındaki başlangıç yıllarıdır. Alain Robert, imkansız olan tırmanışları gerçekleştirmekten hoşlandığını ve bunun kendisi için nihayet tutkusunu dolu batmış yaşayabileceği bir yol olabileceğini ayrım eder. Dünyanın dört köşesinde kule üstüne kule tırmanır ve bununla beraber da, bu iş için müsade alması güç olduğundan dünyadaki sayısız hapishaneyi de ziyaret etme olanağı bulur. Bu alanda bambaşka bir dünya rekoruna sahip olduğunu da rahatlıkla söyleyebiliriz. Alain bu konuda “hapishanede geçirdiği günleri hastanedekilere seçim ettiğini” her fırsatta dile getirmektedir. Mahkûm olsun, gecekondu semtlerinin yoksulları olsun, farklı insanlarla tanışmanın motivasyonunun bir bölümünü oluşturduğunu söyleyebiliriz.

İzinsiz, illegal tırmanışlarıyla belli dağcının kimi etkinliklerinin yardım amaçlı olduğu gerçeği kamuoyunca pek bilinmemektedir. 1997 yılında, Kuala Lumpur’da bulunan, (1998 ve 2004 yılları arasında dünyanın en yüksek ikiz gökdeleni olan) Petronas İkiz Kulelerine – dünyanın en yüksek kulesine yaptığı izinsiz tırmanışı öylesine bir medyatik etki yaratır ama, Borneo Adaları’ndaki Sabah Vakfı ondan kendi gökdelenlerine tırmanmasını ister. Yerel yetkililerin izniyle yaptığı meslek harika bir boyut kazanır: on beş bin kişi gösteriyi izlemeye kazanç. Bu görüşme baştan sona takviye için 150.000 Euro toplamayı başarır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Andre Rieu

Paris’te ADT Quart Monde insani destek kuruluşunun talebiyle, Alain Robert, Champs-Elysees’nin cephesinden iple iner; binanın cephesi imgesel olarak yeniden dekore edilmiştir: Başkentteki sahipsiz, anlamsız binaların sokaklarda yaşayan evsizlere açılması talebini imgeleştirmek üzere binanın pencerelerini birer birer açmıştır. Binanın aşağı Bayan Chirac ve Hanımefendi De Gaulle ve çoğu kayda değer şahsiyet bu gösteriyi şaşkınlıkla izlemişlerdir.

On beş yıl içerisinde, Alain Robert dünya çapında yüzden pozitif gökdelen ve önemli anıta tırmandı. En büyük başarılarından biri, yüz bin izleyici önünde Abu Dhabi’deki National Bank’a tırmanışı olmuştur. Çarpıcı tırmanışları aralarında, 1994 yılında Empire State binası (381 m), 1996’da son kısmındaki anteni hariç Eyfel Kulesi (300,65 m), 1997’de Kuala Lumpur’daki Petronas Twin Towers (452 m), 1999’da Chicago’da Willis Tower (443 m) ve 2007 yılında Shangai’daki Tour Jin Mao (420 m) tırmanışları sayılabilir.

Alain için büyük kasaba giderek bir dağ kütlesi hâline dönüşmüştür; oysa tek bir farkla, bu coğrafyada defalarca yeni ve daha yüksek kulelerin inşaatı laf konusu olacaktır.

Kariyerinin zirvesine dünyanın en yüksek gökdeleni olan Burç Halife’ye tırmanarak çıktı. 4 Ocak 2010 tarihinde tamamlanan dünyanın en yüksek gökdeleni Burç Halife yapıldığı gibi Alain Robert, tırmanmak istedi. 29 Mart 2011 tarihinde destek almadan gerçekleştiği tırmanışı 6 saat 13 dakika 55 saniye sürdü. Dünya’nın en yüksek bina tırmanışını gerçekleştirmiş oldu.

17 Mayıs 2011 tarihinde Türkiye’nin ve Avrupa’nın en yüksek binası İstanbul Sapphire’e 1 saat 50 dakikada tırmandı.

Alain Robert, 1982 yılında kaya tırmanışı yaparken yaşadığı 15 metrelik düşüşten dolayı %60 oranında felç geçirmesine, bir taraftan da vertigo ve epilepsi gibi hastalıklarla mücadele etmesine rağmen hala emekli olmaya niyetli değil. Kaide tanımazlığıyla belli Alain Robert daha önce defalarca gözaltına alınmasına ve yüksek para cezaları almasına rağmen tutkusu ilk günkü tazeliğini koruyor:

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Asil Nadir

Alain Robert, evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Zirveye çıkması ortalama 2-4 saat süren Alain Robert, tırmanışlarına evinin tavanındaki özel yaptırdığı tırmanış duvarında hazırlanıyor. Yanına magnezyum tozu, minik bir çanta ve bir çift kaya tırmanış ayakkabısı bulundurmaktadır. Hem tırmanışlar sırasında üzerinde küresel ısınmaya uyarı çeken ögeler bulunduran tişörtler giyiyor. çoğu kez polis ve emniyet görevlileri ardındaki olduğu için tırmanışa hazırlık sürecini öyle uzun tutamıyor!

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı