A

Aldo Kaslowski

Aldo Kaslowski Biyografisi

İtalyan asıllı iş adamıdır. Organik Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO‘su, Türk Pirelli Kablo Idare Heyeti üyesidir.

Aldo Kaslowski, 25 ocak 1937 tarihinde İstanbul’da doğmuştur. Babası Luigi Kaslowski’dir. 1957 yılında İstanbul İtalyan Lisesi ve Ticaret Okulundan mezun oldu. 1 Ekim 1957 tarihinde Kaslowski aile şirketinde alıştırma hayatına başladı.

Aldo Kaslowski’nin ailesi 1868‘de İtalya‘dan İstanbul‘a yerleşti. Babası Luigi Kaslowski, 1924’te Sirkeci’de tekstil atölyesi kurdu ve kumaş ticaretine başladı.

Aldo Kaslowski, 1961 yılında Kaslowski limited şirketini kurdu. Ticaretten üretime geçiş yerine getirmek için Organik Kimya AŞ’i bir kimya şirketi olarak 1965 yılında İstanbul’un Bomonti semtinde kurdu. Şirket, 1975’te holding oldu. 1977 yılında Organik Kimya Kemerburgaz’daki tesislerine taşındı. Oğlu Simone Kaslowski ABD’de Clark Worcester Üniversitesi’nden 1984’te mezun olduktan sonradan, 1985 yılında Aldo Kaslowski’nin kurduğu Organik Kimya İstanbul’da satış bölümünde çalışmaya başladı.

Organik Kimya’nın Türkiye’de İstanbul Kemerburgaz’daki tesislerinden başka İstanbul Tuzla, Rotterdam, Hollanda ve Balerna, İsviçre’de tesisleri vardır.

Aldo Kaslowski, 1970-1978 yılları arasında CCH-İtalyan Türk Ticaret Odası başkanlığını yaptı.

Aldo Kaslowski, 1971 yılında Young President örgütünün İstanbul şubesi kurucularından oldu. 1972 yılında İtalya Cumhurbaşkanı Giovanni Leone göre Cavaliere nişanı ile taltif edildi. 1982 yılında İtalya Cumhurbaşkanı Sandro Pertini tarafından Ufficiale nişanı ile taltif edildi. 1983-1985 yıllarında Young President Avrupa-Avrupa Başkanı ve Idare Heyeti üyesi olarak görev yaptı.

1995 yılında İtalya Cumhurbaşkanı Oscar Luigi Scalfaro göre Commendatore nişanı ile taltif edildi.

1995’cilt sonradan TÜSİAD Dış İşleri Komisyonu Başkanı. 1997’den sonradan TÜSİAD Idare Heyeti Üyesi ve Başkan Vekili olarak tahsis yaptı. Tüsiad International’ın kurucu başkanlığını yapmıştır ve hala Yüksek İstişare Konseyi Başkan Yardımcısı Ve Tusiad International’ın Onursal Başkanıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Asuman Dabak

1998 yılında Türk Pryzmian Kablo (Eski Pirelli Kablo) ve sistemleri A.Ş Yönetim Kurulu Üyesi Olarak ödev almaya başlamıştır. 2001-2005 yıllarında Sabancı Holding Yönetim Kurulu Üyeliğini üstlendi.

2002 yılında İtalya Cumhurbaşkanı Carlo Azeglio Ciampi göre Grande Ufficiale Nişanına layık görülmüştür. 2003 yılında 11.Cumhurbaşkanı Abdullah Gül Tarafından yapmış olduğu çalışmalar ve katkılarından nedeniyle “Gönüllü Avrupa Elçisi” seçilmiştir.

Aldo Kaslowski Çoğu alıştırma grubu, kültür, sanat ve hayır amaçlı çoğu sivil toplum örgütünün kurucusudur.

Aldo Kaslowski, Guia Kaslowski ile evlidir. Sabina (d.1964) adında bir kızı ile Simone Kaslowski (d.1963) ve Stefano Kaslowski (d.1968) adında iki oğlu vardır.

Türkçe, Fransızca, İtalyanca, İngilizce ve Yunanca bilen Aldo Kaslowski İstanbul’da yaşıyor.

2004 yılında Hollanda’da Organik Kimya Netherlands BV Sabit ve Organik Grup bünyesine katılmıştır.

2004 yılında ATR Chemicals SA Organik Group bünyesine katan Aldo Kaslowski, 2004-2006 yıllarında COMİTES İstanbul Başkanlığını yapmıştır.

Aldo Kaslowski, 2007 yılında Merkezi Roma olan CIIM-Dünyadaki İtalyan İş Adamları Konfederasyonunun Başkan Yardımcısı ve İstanbul’da CIIM EurAsiaMed’in Idare Heyeti başkanıdır.

2008 yılında BOSPHOROUS INSTITUTE Idare Heyeti üyeliğine getirilmiş ve bu görevine hala devam etmektedir.

2009 yılında Mihail Gorbaçov göre kendisine yapmış olduğu Global, Idareli, ve Sosyal çalışmalarından ve sorumluluk sahibi girişimcilik anlayışından dolayı Pio Manzù Altın Madalyası verilmiştir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı