A

Aleksey Leonov

Aleksey Leonov Biyografisi

18 Mart 1965 tarihinde uzayda yürüyen birincil insandır.

Aleksey Leonov, 30 Mayıs 1934 tarihinde Rusya, Batı Sibirya’da Listvyanka’da doğmuştur. Ailesinin dokuzuncu çocuğu olan Aleksey Leonov’un erken yaşta sanat ve havacılık ilgisini çekmeye başladı. ailesi 1936 yılında Kalinigrad’a taşındı. 1953 yılında liseden mezun oldu. Bir havacılık teknisyeni olan ağabeyi sayesinde, Aleksey Leonov aero motorlar, uçak yapımı ve hatta uçuş teorileri hakkında bilgiler öğrendi.

1955-1957 yılları aralarında Ukrayna‘da savaş pilotları için eğitim veren yüksek ihtisas okulunda okudu. Mezun olduktan sonra çok yetenekli bir pilot oldu. 1960 yılında Aleksey Leonov, zorunlu testleri geçti ve kozmonot elde etmek için özel programa alındı.

1960-1961 yılları aralarında Leonov kozmonot eğitim kursunda gerekli eğitimleri aldı. 17 Mart 1965 tarihinde uzaya gönderilen “Voskhod-2” (“Sunrise-2”) uzay aracında co-pilot olarak atandı.

18 Mart 1965 tarihinde Rusların uzayda Voskhod 2 uçuşu sırasında ilk uzay yürüyüşü yapılmıştır. 12 dakika süren yürüyüş, demin uzay hakkında bilinenlerin az olması dolayısıyla oldukça problemli oldu. Uzay aracından takriben 15 metre uzaklaşan Leonov, kıyafetinin boşlukta şişmesi sebebiyle hareket etmekte, fotoğraf çekmekte ve uzay aracına girmekte epeyce zorlandı. Lakin panik olmadı. Elbisesindeki bir sübabı açıp havanın boşalmasını sağlaynebildi. Astronot Leonov, bu yürüyüş sırasında bir naylon iple araca yan kalmıştı.

Sonra açıkladığına göre “dizine değin tere batmıştı”. Uzay aracına geri dönememesi halinde uygulamak üzere yanına bir intihar hapı götürmüştü, fakat bunu kullanması gerekmedi.

23 Mart 1965 tarihinde kendisine “Golden Star” Madalyası Nişanı’na bedel görüldü ve “Sovyetler Birliği Kahramanı” rütbesi verildi.

Bu sıkıntılı ama başarılı uçuş ve uzay yürüyüşü Leonov’un Sovyetler’in ay programında aya gidecek ilk birey olarak seçilmesini sağladı. ABD’nin Ay yarışını kazanması ve Sovyetler’in ay programını iptal etmesiyle Leonov tarihi bir fırsatı kaçırdı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayhan Işık

1968 yılında Hava Kuvvetleri Mühendislik Akademisi’nden mezun oldu.

Leonov, birincil uzayistasyonu olan Salyut 1’e gidecek Soyuz 11 ekibine de seçildi. Oysa ekibindeki bir diğer astronotun verem şüphesiyle hastaneye yatmasının gerisinde, Soyuz 11 yedek ekiple havalandı. Leonov’un ekibi yerine uzaya dışarı giden ekipteki üç astronot da Soyuz 11’in dünyaya dönüşü sırasında meydana gelen kazada öldüler.

Leonov, bundan sonra manâlı bir uçuş sanılan Temmuz 1975 yılında Apollo – Soyuz Test Projesi’nde (ASTP) tayin aldı. ASTP, Leonov’un ikinci ve son uzay uçuşu oldu.

1976-1982 arasında “başkozmonot” unvanıyla Sovyet uzayadamlarının komutanı ve Yuri Gagarin Kozmonot Eğitim Merkezi’nin müdürü oldu. Kozmonot dergisi “Neptün”ün editörlüğünü yaptı. Sovyet yönetimi ve diğer doğu bloku ülkeleri kadar kendisine çeşitli paye ve madalyalar verildi.

bununla birlikte kabiliyetli bir artist olan Aleksey Leonov, 1991 yılında emekli olduktan sonradan özel bir şirkette idare yaptı. Moskova bir bankanın başkan yardımcısı ve danışmanıdır.

200’den fazla yaptığı devlete ait olan Aleksey Leonov o kadar fazla sergi açmıştır ve 1965 yılından bu yana Sanatçılar Birliği üyesidir.

Kendisi ve ailesi Moskova‘da yaşayan Aleksey Leonov, Svetlana Pavlovna Dozenko ile evlidir ve Oksana Leonova, Viktoria Leonova adlarında iki çocuğu vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı