A

Alessandro Volta

Alessandro Volta Biyografisi

İlk pili, buluş eden İtalyan fizikçi.
Tam adonio Anastasio Volta’dır. Rus asıllı İtalyan fizikçi olan Alessandro Volta 18 Şubat 1745 tarihinde doğmuş, 5 Mart 1827 tarihinde ölmüştür. 1774 yılında, İtalya’nın kuzeyindeki “Como” şehirinde Kraliyet Okulu’nda fizik profesörü oldu. 1779 yılında Pavia Üniversitesi’nde deneysel fizik profesörü oldu. 1800 lerde ilk pili buluş etmesi ile tanınır.

Günümüzden takriben 2.000 sene önce, eski Yunan bilgini Thales, bir kumaş parçasını fosil ağaç reçinesinden oluşmuş sarı bir kayaç türü olan kehribara sürterek, ufak elektrik kıvılcımları elde etmişti. Ama insanların bu gücü denetim altına alarak, uyumlu bir elektrik akımı sağlayan pili üretmeyi başarmaları ve bir bilgi olarak ortaya koyulması ama 19. yüzyılda gerçekleşebilmiştir.

Alessandro Volta adale hücrelerinin yapısındaki metal iyonlarının ve içerisindeki sıvının elektrik içerdiğini keşfetti. Volta, aynı mantıkla ilerleyerek tuzlu su çözeltisinin iki farklı kutup kısmına çinko ve bakır metal parçalarını yerleştirmiş ve eştir. 1801 yılında gerçekleşen bu keşif Volta Pili olarak bilinir.

Kraliyet Okulu’nda iken, Alessandro Volta, 1774 yılında durağan elektrik ürettiği bir aygıt olan birincil buluşu electrophorus tasarlamıştır.

Alessandro Volta 5 Mart 1827 yılında ölmüştür. Ölümünden daha sonra elektrik ve elektriği depolama yani pil alanında yapılan gelişmelerde onun temelini attığı bu keşifin değeri çok daha iyi anlaşılmış ve onun anısı olarak elektrik gerilim birimine “Volt” adı verilmiştir.

1801 yılında Alessandro Volta, yaptığı birincil pille ilgili ayrıntıları ve bilgileri yayınladı. Volta pili açıklanmış çözeltiler ile metal elektrotlar arasındaki kimyasal tepkimeden faydalanma yoluyla elektrik üretiyordu. John Frederick Daniell (1790 -1845) gibi diğer bilim adamları, elektrot yapımında bambaşka gereçler kullanarak Volta’nın tasarımını geliştirdiler. Günümüzün pilleri de benzer temel tasarıma dayanmakta, lakin yapımlarında modern gereçler kullanılmaktadır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aristopfanes

Alessandro Volta, Ayrıca hudut bilimle (görünmezlik, ışınlanma vb.) ilgili çalışmaları da vardır. meteoroloji ve pnömatik olarak keşifler yaptı.

Elektrik konusunda en manâlı gelişmelerin, 1801 yılında Alessandro Volta kadar birincil pilin (bataryanın ) keşfiyle başladığı ağız dalaşı kabul etmeyen bir gerçektir. Söz konusu batarya, ilk sürekli ve güvenilir elektrik kaynağı olmak niteliğiyle, öteki buluşlar ve uygulamalar yolunda dünyaya kılavuzluk etmiştir.

Evlilikleri : 1794 yılında Teresa Peregrini ile evlendi, Giovanni, Flaminio ve Zanino adlarında üç oğlu oldu.

Volta 5 Mart 1827 yılında yaşamına veda etti. En büyük hizmeti olan ilk pili üreterek insanlığa ve bilime armağan etti.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı