A

Alexander Fleming

Alexander Fleming Biyografisi

Penisilini bulan İskoç bakteriyolog. Buluşuyla çağdaş tıbbın antibiyotiklere bakışını değiştirmiş, milyonların yaşamını kurtarmıştır.

Alexander Fleming, 6 Ağustos 1881 tarihinde Darvel, İngiltere’de Lochfield, Darvel, İskoçya 8 çocuklu bir ailenin ferdi olarak doğmuştur. 7 yaşında iken babası öldü. Louden Moor Okulu, Darvel Okulu ve arkasından Kilmarnock’taki akademide iki sene bulundu. Mary Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne girmeden önce dört yıl denizcilik taşıma ofisinde çalıştı. 1901 yılında Paddington’daki St. Mary Hastanesi Tıp Okulu’nda ve Londra Üniversitesi’nde okudu. 1906 yılında mezun oldu. 1908 yılında akut bakteri enfeksiyonları konulu tezi ile ve üstün galibiyet belgesiyle yüksek lisansını tamamladı. Gerisinde 1. Dünya Savaşı çıkana değin Londra‘daki St. Mary”s Hospital’da hizmet verdi. St. Mary’de aşı tedavisi öncülerinden Sir Almroth Edward Wright’in yanında çalıştı.

Öğrenci olarak girdiği St. Mary Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ölene dek çalıştı. 1921 yılınoth Edward Wright’in yardımcılığına, 1928 yılında ise bakteriyoloji profesörlüğüne yükseltildi. 1946 yılında enstitü kimliğine kavuşmuş olan aşı bölümünün yöneticiliğini Sir Almroth Edward Wright’dan devraldı. 1948 yılında Londra Üniversitesi’ndeki öğretim görevinden emekli olmasına rağmen aşı enstitüsündeki görevine devam etti.

1. Dünya Savaşı’nda 1914-1918 yılları arasında yüzbaşı rütbesiyle hekim olarak ödev yaptı. Savaş esnasında cephelerde bulundu. Cephelerdeki hizmeti esnasında askerlerin enfeksiyonlar sonucu korkunç ölümlerine şahit olmuştu, savaşın bitiminden daha sonra St. Mary”s Hospital”a geri döndü ve çalışmalarını antiseptikler üzerinde yoğunlaştırdı. Savaştan sonradan laboratuvar çalışmaları yanı sıra St.Mary’de bakteriyoloji dersi verdi. 1921 yılında uzun araştırmalarının sonucunu antibiyotik lisozimi bularak fark etti.

Alexander Fleming, fiilen her iki keşfini de 1920li ycu yapmıştır. İlki olan lizozom, Fleming”in içinde bir bakteri ağı olan kapların içine hapşırması sonucu bulundu. Birkaç gün daha sonra gördü ancak mukusla bağlantı eden bölgedeki bakteriler ölmüştü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Saraçoğlu

1928 yılının Eylül ayında stafilokok basili kültürleriyle bir deney gerçekleştirirken, birkaç gün için laboratuvar havasına açık bırakılan kültür tabakalarından birinin küflenmiş olduğunu, bakterilerin küf (mantar) tabakasının çevresinde büyümekten mahrum kaldıklarını fark etti. Mantarlar Staphylococcus aureus bakterisi tarafından sarılmış kaplarda yetişmişlerdi. Fakat dikkatle incelendiğinde görünecekti oysa bu mantarlar, zararlı olmaya potansiyeli olan bakterileri yıkıyordu, bunun anlamı mantarın zararlı hücreleri yok ettiğiydi. Bunun önemini anında kavradı ve Küfü Pénicilliumun bir türü olarak tanımladıktan sonradan bu kuvvetli karşı bakterin maddesine Penisilin adını verdi. Bir yıl daha sonra 1929’da Penisilin adını verdiği keşfi hakkında bir makale yayınladı. sonra penisilinin zehirleyici olmadığını ve çoğu zararlı bakterinin gelişimini engellediğini buldu.

Fleming genellikle bahçe toprağı ile çalışırdı, bu da bir kimyager için zor bir işti, çünkü bahçe toprağını çözümlemek, elemek ve içinde doğru mantarları yetiştirmek uzun ve sıkıntılı bir süreçti. Fleming buluşunu buradan daha ileriye taşımadı. Buluşun bu günkü haline gelmesi iki farklı bilim adamına kalmıştı, Howard Florey ve Ernst Boris Chain, penisilininin geliştirilip etkin bir ülkü getirilmesini sağladılar. Bu çalışmaları baştan sona İkinci Dünya Savaşı ve ardından öyle fazla insanın yaşamı kurtuldu.

1943 yılında Royal Society’ye üye kabul edildi; 1944 yılında şövalye unvanıyla birlikte John Scott onur madalyasını aldı; ertesi sene meslektaş ve yurttaşları Sir Howard Walter Florey ve Ernst Boris Chain ile 1945 Nobel Tıp Ödülü’nü paylaştı. 12 yıl sonra Florey ile Chain, klinik bir d elde etmeyi başardılar.

Alexander Fleming, 1915 yılında İrlanda, Killala’da Sarah Marion McElroy ile evlendi.Bir oğlu oldu. eşi 1949 yılında ölünce. 1953 yılında Yunanlı bir meslektaşı Dr. Amalia Koutsouri-Voureka ile evlendi.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abbas Kiyarüstemi

Alexander Fleming, 11 Mart 1955 tarihinde Londra, İngiltere’de 74 yaşında kalp krizi sonucu ölmüştür.

Ödülleri :
1945 – Fizyoloji ya da Tıp dalında Nobel tıp ödülü verildi.
1944 – şövalye unvanıyla birlikte John Scott onur madalyasını aldı.

Alexander Fleming’in İlginç Hayatı :
Bir İngiliz karı koca, yanlarına oğullarını da alarak yaz tatillerini tabiatla iç içe geçirmek üzere İskoçya’nın uçsuz bucaksız kırlarına gitmişlerdi.

Bu tatil günlerinin birinde genç adam köyün hemen yanıbaşındaki koruda tek başına dolaşmaya çıktı. Ağaçlar arasındaki su birikintisinin dayanılmaz çekiciliğine kapılarak oracıkta soyunup suya girdi. Başına geleceklerden habersizdi tabii…

Delikanlı, vücudunu serin su birikintisinin keyfine bırakmıştı ki dayanılmaz bir sancıyla aniden ne olduğunu şaşırdı. Delikanlının ayağına kramp girmişti. Her kramp bir öncekinden daha şiddetli geliyor ve onu acılar içinde kıvrandırıyordu. Genç adam birkaç dakika içinde kendini suyun üzerinde tutacak son gücünü de tüketti. Hayat mücadelesini kaybetmeye başladığını hissetmişti ancak, korku ve panik içinde can havliyle bağırmaya, destek çağırmaya başladı.

Suyun yakınlarında bir yerde, tarlasında çalışmakta olan bir köylü çocuğu, canhıraş feryatları duyunca anında işini bırakıp sesin geldiği tarafa içten koştu. Suyun içinde çırpınmakta olan bir tanıdık olmayan görebilen genç köylü anında suya atlayarak delikanlıyı boğulmaktan kurtardı.

Delikanlının babası, oğlunun mutlak bir ölümden kurtulmasına vesile olan genç köylüyle tanışıp teşekkür etmek için evine gösteri etti.

Delikanlının babası sohbet esnasında cesur köylüye gelecekle ilgmaalesef” diye istemeden yanıt verdi genç adam. Baba şükran duygularıyla vefa borcunu ödemek için aradığı fırsatı bulduğunu düşündü.

“Diğer bir şey mi olmak isterdin yahut?” diye sordu genç köylüye.

“Evet” diye başını öne eğdi genç İskoç, “Hep doktor edinmek isterdim. Ama bizler fakir insanlarız. Böyle pahalı bir eğitimi babam karşılayamaz…”

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ahmet Tevfik Paşa

“Üzülme… İstediğin olacak…” dedi, İngiliz baba. “Tıp fakültesinde okuman için zorunlu bütün masraflarını karşılayacağım!..”

Bu hadisenin üzerinden uçok zun yıllar geçti. Tarih Aralık 1943’ü gösterdiğinde Winston Churchill Kuzey Afrika’da hastalandı. Tanı zatürreydi. Ayrıca de çok şiddetli bir zatürre. Anında, o günlerde penisilin adı verilen mucizevî ilacı keşfeden Sir Alexander Fleming’e haber gönderildi.

Alexander Fleming, hemencecik İngiltere’den uçağa binerek Afrika’ya ulaştı ve yeni ilacını hastası İngiltere Başbakanı’na kullanım etti. Penisilin keşfine değin ölümcül bir rahatsızlık olan zatürre, Churchill’i öldürmeyi başaramadı. İlaç derhal tesirini gösterdi. Penisilini keşfeden ve bu ilacı ile Başbakanı kanımca deva olan Alexander Fleming, Winston Churchill’in hayatını kurtardı.

Keza de ikinci defa!?

Yıllar önce İskoçya’daki ufak gölde genç Churchill’i boğulmaktan kurtaran ve çiftlik sahibi olacakken baba Churchill’in bedensel desteği bir uçtan bir uca tıbbiyeyi okuyan genç İskoç, Hekim Alexander Fleming’cilt başkası değildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı