A

Alfred Bester

Alfred Bester Biyografisi

Kaplan Kaplan, Yıkıma Giden Adam gibi ödüllü bilimkurgu kitapları ile bilinen Amerika’lı bilimkurgu, çizgiroman, T.V. ve radyo metin yazarı.
Alfred Bester, 18 Kasım 1913 tarihinde, New York, A.B.D.’de dünyaya geldi. Babası James, yerel bir kundura dükkanı işletiyordu. Amerika doğumlu olan babasına karşın, annesi Belle, Rus kökenliydi. Çiftin, Bester dışarıya bir de kızları, Rita, bulunuyordu. Yahudi olan babası ve Hristiyan olan annesinin aksine, Bester bir ateistti.

Pennsylvania Üniversitesi’nde ve Columbia Hukuk Fakültesi’nde okumasına rağmen bu bölümleri bitirmeden okuldan ayrıldı. Üniverstede okuduğu yıllarda, 1936 yılında Rolly Houlko ile tanıştı ve çift kısa bir vakit içinde evlendi. Bu evlilik, Rolly’nin 1984 yılındaki vefatına değin 48 yıl baştan başa devam etti.

Bester’ın birincil yayınlanmış olan bilimkurgu öyküsü, 1939 tarihli The Broken Axiom’dur. Thrilling Wonder Stories göre yayınlanan hikaye baştan sona Bester, acemi öykü yarışması birinciliği kazandı. 1942 yılında, DC Comics için Superman ve Green Latern çizgiromanlarına öyküler yazmaya başlayana değin kısa öyküler yazarak hayatını kazandı.

Çizgiroman işinde geçirdiği dört yıldan daha sonra, radyo oyunları için metinler yazmaya başlayan Bester, 1950’li yılların başına değin bu işe devam etti. 1950’li yıllarda, bilimkurgu yazarlığına geri dönerek, kısa öyküleri bir kenara bırakarak kendisine efsaneler arasına içeren Kaplan Kaplan, Yıkıma Dışarı Giden Adam, Fare Yarışı gibi kitapları kaleme aldı.

The Domished Man (Yıkıma Dışarı Giden Adam), 1953 yılında yayınlandı ve bilimkurgu edebiyatının en büyük ödüllerinden birisi olan Hugo ödülünü kazandı. Roman, telepatinin yaygın olduğu ve de suçların telepat dedektiflerce açığa çıkartıldığı bir zamanda geçen polisiye-bilimkurgu bir yapıttı. Basit görünen konusuna rağmen hikayenin anlatılış şekli, en iyi bilimkurgu eserlerinden birisi olarak sayılmasına yol açtı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Anna Faris

The Stars My Destination – Tiger, Tiger (Yıldızlar Hedefimdir – Kaplan, Kaplan) 1955 yılında yayınlandı. Tüm umutlarını yitirmiş ve uzay boşluğunda ölüme terkedilmiş bir adamın intikam arzusu ile yırtıcı bir güce dönüşmesini ve içsel gelişimini anlatan roman, ışınlanma ve de uzayda yolcuğunun bayağı olduğu bir zamanda, modern bir Monte Cristo Kontu hikayesini, fazla farklı bir biçimde ele alıyordu.Hugo ödülü dahil pek çok ödüle layık görüldü.

19591962 yılları arasında geniş kapsamlı bir Avrulpa turuna çıkan yazar, burada yaşadıklarını ve gördüğü yerleri bir seyahat dergisi olan Holiday için kaleme aldı. Bu süre diliminde birkaç bilimkurgu öyküsü yazmış olsa da, bir roman kaleme almadı. lama ve devamlılık yazan Bester, bu yapıtlarıyla Hugo ödülüne namzet gösterildi.

Holiday dergisi için yazdığı yazıların arkasından, 1963 yılında, derginin editörlük görevine getirildi. 19631971 yılları aralarında yerine getirdiği bu tayin esnasında bilimkurgudan adamakıllı uzaklaşan yazar, bu yıllar arasında yalnızca bir kısa öykü kaleme aldı.

Holiday’in 1971 yılında kapanmasının ardındaki, birincil göz ağrısı olan bilimkurgu edebiyatına geri döndü. 1974 yılında, uzun bir sessizlikten sonra öncelikle yayınladığı bilimkurgu öyküsü The Four-Hour Fugue, Hugo’ya aday gösterildi. 1975 tarihini taşıyan The Computer Connection, bilimkurgu ve fantezi edebiyatının en büyük ödülleri olan Hugo ve Nebula’yı bununla birlikte bölge sayılı eserlerden birisi oldu.

Yaşadığı görme güçlükleri nedeniyle bir zaman edebiyattan uzakta kalsa da, 1980 yılında Golem, 1981 yılında ise The Deceivers adlı iki romanı bitirmeyi başardı. 1994 yılında, karısı Rolly’nin vefatının ardından, içine kapandı. 1987 yılında, Dünya Bilimkurgu Toplantısı’na katılmadan kısa bir süre önce düşüp belini kırdı, ve aynı yıl bu sakatlık yüzünden vefat etti.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Aytekin Kotil

Kazandığı Ödüller

SFWA Grand Master (1987)

Hugo Ödülü (1953, The Demolished Man, The Computer Connection)

Hugo Adaylığı (1954, 1959, 1960, 1975, 1976)

Nebula Ödülü (The Computer Connection)

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı