A

Alfred Sisley

Alfred Sisley Biyografisi

Alfred Sisley, 30 Ekim 1839 tarihinde Paris‘e sabit İngiliz bir tüccarın oğlu olarak Paris’de doğmuştur. 1857 yılında 18 yaşındayken, babası göre Londra’ya ticaret tahsiline gönderildi, ama resme olan tutkusunun önüne geçemeyerek bitmiş Paris’e döndü. 1862′de “Ecole des Beaux-Arts” Güzel Sanatlar Okulu’na yazılarak Gleyre’in atelyesinde çalışmaya başladı. Burada Gleyre’in öğrencilerinden Claude Monet ve Pierre Auguste Renoir’la arkadaş oldu.
Alfred Sisley’in birkaç resmi dışarıya bütün re İzlenimci (empresyonist) akımının öncülerindendir.

1863′de Gleyre’in atelyesi kapanınca kurslar da sona erdi. Ama kısa bir süre sonradan yani 1865′de Lisley, Claude Monet, Pissarro ve Pierre Auguste Renoir’la birlikte Fontainebleau Ormanı yakınında Marlotte’un atölyesine devam etmeye başladı.

Genç ressamların tanınıp ün sâhibi olmaları için Yıllık Resmî Sergi’lere katılmaları şarttı. Lakin bu sergilere kolay basit kabul edilmiyorlardı. Sisley, bu Resmî Sergi’lerden 1866 ve 1868 yıllarında yapılanlarına katıldı fakat 1868′deki sergiye gönderdiği eserleri sergi jürisi kadar geri çevrildi. 1870 yılındaki sergide ise iki Paris manzarası sergileyebildi. Ancakl göre İngiltere’de düzenlenen bir sergide eserlerini sergiledikten sonradan durumunu birazcık düzeltebildi.

1870’te Fransa-Prusya Savaşı başlayınca kısa bir vakit için Londra’ya gitti. O günden sonradan fotoğraf çalışmalarını temel bir mücadele olarak sürdürmeye karar verdi. Londra’ dan döndükten sonradan Paris çevresindeki minik köylerde resim yaptı.

Bu başarılı empresyonist ressamın gerçek değeri ise fakat ölümünden daha sonra anlaşıldı.

1866 yılında evlendi ve sonraki yıllarda iki çocuğu dünyaya geldi.

Alfred Sisley, 29 Ocak 1899 tarihinde Fransa, Moret-sur-Loing’da gırtlak kanserinden 60 yaşında ölmüştür.

Başlıca eserleri: Nehirdeki Sandallar, Bougival (1873; Jeu de Paurma Müzesi, Paris), Sis (1874), Port-Marly’deki Su Baskını Baskını (1876; Jeu de Paurme Müzesi, Paris), Marly Karda Havuz (1876), Louvencinnes’de Kar (1878; Jeu de Paume Müzesi; Paris), Mort, Loing Kıyıları (1888), Oise Kıyıları (1891; Ulusal Güzel Sanatlar Müzesi, Cezayir).

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arif Pamuk
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı