A

Algan Hacaloğlu

Algan Hacaloğlu Biyografisi

Algan Hacaloğlu, 10 Nisan 1940 tarihinde Rize‘nin Fındıklı ilçesinde doğmuştur. Baba adı Abdullah Ragıp, anne adı Naime’dir. Robert Koleji ve Yıldız Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Yüksek Lisansını inşaat mühendisliği alanında ABD, Carnegie-Mellon Üniversitesi‘nde, işletme ekonomisi alanında da Pittsburgh Üniversitesi‘nde tamamladı.
Algan Hacaloğlu, DPT‘de İktisadi Tasarlama Uzmanı, Daire Başkanı, Müsteşarlık Müşaviri ve Yüksek Tasarlama Kurulu Üyesi olarak atama yaptı. Orta Doğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde özel sektörde “Yurtdışı İşler Genel Koordinatörü” olarak çalıştı.

Türk Tarih Kurumu ile Türkiye Sosyal Hesaplı ve Siyasal Incelemeler Vakfı (TÜSES) kurucu üyeliklerinde bulundu.

Sosyal halkçı Demokrat Parti (SHP) Kurucu Üyeliği, 19, 20, 22, 23. Dönem İstanbul milletvekilliği ve İnsan Hakları’ndan sorumluluk sahibi Devlet Bakanlığı vazifelerinde bulundu.

Algan Hacaloğlu, 20 ve 22. Dönem milletvekilliği sırasında AGİT Parlamentosu, TürkiyeAB KPK’nın Üyesi oldu. 23. Dönem’de Türkiye-AB KPK Üyeliğine her tarafta seçildi.

Algan Hacaloğlu, evlidir. 2 çocuğu vardır.

22 Temmuz 2007 Genel seçimlerinde CHP‘den İstanbul milletvekili seçildi.

Algan Hacaloğlu, 12 Haziran 2011 tarihinde yapılan Türkiye Büyük Ahali Meclisi 24. Dönem genel seçimlerinde CHP‘den namzet gösterilmedi.

Kitapları :
2018 – Siyasette Tutkuyla Yaşanan Yıllar.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alara Bozbey
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı