A

Ali Coşkun

Ali Coşkun Biyografisi

Ali Coşkun, 1939 Erzincan doğumlu milletvekili ve bakan. Siyaset yaşamına Anavatan Partisi’nde başlayan Coşkun, 22. dönem Ak Parti İstanbul milletvekilidir ve 59. Hükümetin Sanayi ve Ticaret Bakanıdır.
Ali Coşkun, 1939’da Osman Hilmi Coşkun ve Safiye Coşkun’un oğlu olarak, Erzincan’ın Kemaliye ilçesine tabi yer alan Başpınar köyünde dünyaya geldi. İmam olan ve aynı zamanda çiftçilik de yapan babası, 1 sene kadar sonradan ailesini alarak Ankara’ya yerleşti. Orta ve lise eğitiminin ardından, Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik Mühendisliği Bölümü’ne giren Coşkun, 1960 yılında buradan mezun oldu ve İstanbul Üniversitesi, İşletme Fakültesi‘nde de İşletme Ekonomileri dalında yüksek lisansını tamamladı.

Bursa Merinos Fabrikaları’nda yaptığı stajın ardından, Kayseri Pamuklu Sanayii’ne tayini çıkan ve çalışmaya başlayan ve yeminli finansal müşavirlik de yapan Coşkun, burada tanıştığı İbrahim Bodur aracılığıyla yönünü sanayiciliğe çevirdi. Böylece Çanakkale Seramik ilk önce elde etmek üzere, Kaleporselen Eloktroteknik Sanayi A.Ş., Kalebodur Seramik San. A.Ş., Türk Suudi Yatırım Holding A.Ş., Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş., Bisan Bisiklet Sanayi ve Ticaret A.Ş., Coşkun Mühendislik Müşavirlik Ltd. Şti. Ve İhlas Finans’ın kurucu üyeliğini yaptı. bununla birlikte Kale Grubu Şirketler Topluluğu ve Bisan Bisiklet Sanayi A.Ş.’de üst seviye yöneticilik yaptı.

Ali Coşkun, İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkan Vekilliği, Ulusal Prodüktivite Merkezi (MPM) Başkan Vekilliği, TSE Genel Komite ve Milletlerarası Elektroteknik Komisyonu Delegeliği, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanlığı, Milletlerarası Ticaret Odası Türk Milli Komitesi Başkanlığı, Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu Kurucu Başkanlığı, Yıldız Teknik Üniversitesi Vakfı Kurucu Başkan Vekilliği, İş Dünyası Vakfı Başkanlığı, Fatih Üniversitesi Mütevelli Heyet Kurucu Başkan Vekilliği, Aydınlar Ocağı Genel Başkan Yardımcılığı, Birlik Vakfı ve Türk Musikisi Vakfı Kurucular Heyeti Üyeliği, Elektrik Mühendisleri Odası Üyeliği ve TÜRMOB İstanbul Yeminli Parasal Müşavirler Odası Üyeliği yapmıştır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Akif Beki

TOBB Idare Heyeti Başkanlığı ve İslam Ülkeleri Odalar Birliği başkan vekilliği de yapan Ali Coşkun, Türkiye Afiyet Tedavi Vakfı’nın kurucu üyeliği ve Türk Edebiyatı Vakfı itibar üyeliği gibi gönüllü destek kuruluşlarında da tahsis yaptı.

Anavatan Partisi’nin istanbul milletvekili olarak 20. dönemde parlamentoya giren Coşkun, önce Refah Partisi sonradan da Fazilet Partisi‘ne geçti ve bu partiden 21. dönemde İstanbul milletvekili seçildi. 58. ve 59. Hükümet dönemlerinde Sanayi ve Ticaret Bakanı olan Coşkun, AK Parti‘nin kuruluşunda da kurucu üyelerden biri oldu keza 3 Kasım 2002 seçimlerinde de İstanbul 3. bölgeden milletvekili seçilerek 22. dönemde de milletvekilliği ve Bakanlık görevini sürdüren Coşkun, 60. Hükümet döneminde Sanayi ve Ticaret Bakanlığı‘ndaki koltuğunu Mehmet Galibiyet Çağlayan‘a bırakmıştır.

Ali Coşkun’un, dergi ve gazetelerde yayımlanmış araştırma-analiz yazıları ve makalelerinin yanısıra; Türkiye’nin Enerji Sorunları ve Çözüm Yolları ile Hesaplı Kavramlar ve Göstergeler adlarında iki kitabı vardır. Ulusal Enerji Forumu‘nun 2008 yılında verdiği Sürdürülebilir Hayat Ödülü‘lün sahibi olan Coşkun’un biyografisi kitaplaştırılmıştır.

Evli olan Coşkun, iki çocuk sahibidir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı