A

Ali Galip bey

Ali Şampiyon bey Biyografisi

Ali Şampiyon bey, 1871 yılında Kayserili Feyzioğlularından Emin Bey’in oğlu olarak Kayseri’de doğmuştur. 1 Mart 1895 tarihinde Harp Okulunu, 12 Ocak 1897 tarihinde Harp Akademisini bitirdikten sonra Süvari Sınıfı Kurmay Yüzbaşı olarak orduya katıldı.
2 Mart 1900 tarihinde kolağası, 24 Eylül 1901 tarihinde binbaşı ve 5 Temmuz 1908 tarihinde yarbaylığa yükselmiştir. Yarbay rütbesinde iken alay komutanlığı görevini yaparken ordudan ayrılmıştır. 1908 yılında II. Meşrutiyet’in ilanından sonradan kendisinden küçük rütbeli subayların “Sıcacık Cemiyet”te önemli rol almalarını hazmedemedi ve o yüzden de İttihat ve Terakki fırkası yönetimiyle arası açıldı, Neticede ordudan istifa etti.

Sonrasında 5 Nisan 1912 tarihinde Kayseri’den egemen milletvekili seçilmişse de bu meclis kısa ömürlü olduğu için milletvekilliği 23 Temmuz 1912 tarihinde sona ermiştir. Mondros Mütarekesi’nin imzalanmasından sonra 4 Mart 1919 tarihinde Sadrazam olan Güvey Ferid Paşa, İttihatçı valileri görevden almaya başladığında, Elazığ Valisi Ali Seydi Bey’i görevden alarak yerine Mayıs ayı başında Merkezi Elazığ olan Harput Valiliği’ne Ali Şampiyon’i atamıştır. Ali Şampiyon bu süreçte Milli Mücadele karşı faaliyetlerin içerisinde yer aldı.

Sivas Kongresi’ni dağıtmak ve başındakileri yakalayıp İstanbul’a göndermek üzere Sivas Vali ve Kumandanlığı’na verildi. Fakat bu görevi yerine getirmeyi başaramadı ve Halep’e kaçtı. Bu durum daha sonra Ali Şampiyon Olayı olarak anıldı.

Lozan Antlaşması’ndan sonradan, Adapazarı’nda 1 nolu Askeri Mahkeme’de yargılanıp temize çıkma ettiği halde, Başvekil Rauf Bey’in isteğiyle “150’likler” listesine alınarak Romanya’ya gönderildi. Sürgünde iken 1932 yılında vefat etti.

Ali Şampiyon bey, 12 Eylül 1901’de Yıldız Sarayı’nda Fehime Sultan ile evlendi. Çift, Sultan Abdülhamit II‘in nikah hediyesi olan yalıda yaşadı. Bu evlilik, 1908’de boşanma ile sonlandı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Audrey Tautou

Ali Şampiyon bey, 1932 yılında Romanya’da ölmüştür.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı