A

Ali Haydar Konca

Ali Haydar Konca Biyografisi

27 Ağustos 2015 tarihinde 63. hükümette Avrupa Birliği Bakanı olarak görevlendirildi. 22 Eylül 2015 tarihinde görevinden istifa etti.

Ali Haydar Konca, 1 Şubat 1950 tarihinde Dağcılar, Varto, mus’da doğmuştur. 1970 yılında Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonradan 1972 yılında kaymakamlık sınavını kazanarak Elazığ‘da Maiyet Memurluğu görevine başladı. “İl mahalli idareler planlaması üzerine düşünceler” tezinin kabul edilmesi ve Türkiye-Ortadoğu Amme İdaresi Enstitüsü kursundan ve yeterlilik sınavından daha sonra bir takım ilçelerde kaymakamlık yaptı.

12 Eylül 1980 askeri darbesinden önce birçok ilçede karasında görevden alındı. Darbeden 2 ay sonra göreve iade edildi ve Hassa, Çüngüş ile Sürmene kaymakamlığı görevlerini yürüttükten sonra Kocaeli Valiliği Hukuk İşleri Müdürlüğü’ne atandı. Bu görevini ifa ederken istifa ederek Kocaeli’de hür avukat olarak çalışmaya başladı.

Bu süreçte Kocaeli İnsan Hakları Derneği yönetim kurulu üyeliği ve bir dönem de başkanlığını yapan Konca, 1989 yılında yapılan lokal seçimlerde Sosyal Demokrat Demokrat Parti‘den belediye meclis üyesi seçildi. Bir zaman daha sonra partiden ve belediye meclis üyeliğinden istifa etti

Ali Haydar Konca, Kocaeli Yüksek Öğrenim Derneği, Modern Hukukçular Derneği ve Kocaeli Vartolular Derneği üyesi ve Kocaeli Tabip Odası Övünç üyesidir.

Ali Haydar Konca, Naciye Konca ile evlidir ve 3 çocuğu vardır.

Ali Haydar Konca, 7 Haziran 2015 tarihinde (HDP) Halkların Demokratik Partisi Kocaeli 1 .sıra milletvekili Adayı olarak girdiği seçimde seçilerek TBMM.’ne girdi.

Ali Haydar Konca, 27 Ağustos 2015 tarihinde Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun açıkladığı 63. Hükümet bakanları listesinde HDP’den Avrupa Birliği Bakanı olarak gösterildi. Aynı gün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan göre yeni kabine onaylandı.

Ali Haydar Konca, 7 Haziran 2015 seçimleri ardından bir koalisyon hükümeti kurulmadığı için, Anayasa’nın 116. Maddesi gereğince TBMM seçimlerini yenileme kararı gereğince 24 Ağustos 2015 tarihinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Anayasa’nın 114. maddesine kadar Ahmet Davutoğlu‘na Bakanlar Kurulu’nu kurma görevini verdi. Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun belirlemek zorunda olduğu geçici Bakanlar Kurulu kabinesi içinde oldu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Abdurrahman Bakır

Ali Haydar Konca, 22 Eylül 2015 tarihinde öteki HDP’li Yeniden Yapılanma bakanı Müslüm Doğan ile birlikte görevinden istifa etti.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı