A

Ali Karacan

Ali Karacan Biyografisi

Ali Karacan, 1957 yılında İstanbul’da doğmuştur. Gazeteci Ercument Karacan‘ın oğlu, aynı zamanda Milliyet gazetesi kurucusu Ali Naci Karacan’ın torunudur. Ömer Karacan adında bir kardeşi vardır. Orta öğrenimini Galatasaray Lisesi‘nde yaptı. İsviçre, ABD ve Londra’da yüksek tahsil yaptı. Ali Karacan ile Ömer Karacan’ın çocukluğu ve birincil gençlik yılları Milliyet Gazetesi’nde geçmiştir. Washington Post gazetesinde çalıştı.
Spor faaliyetlerini binicilik ve araba. Bu spor dallarında dağıtılmış dereceler elde etti. . Araba sporunun tanınması için farklı alanlara yönlendirilmiş müsabakalar düzenlenmesine öncülük etti. Geleneksel Bravo Rallisi’nin temelini attı. 1986 ve 1991 türkiye ralli şampiyonudur. İki kardeş Londra’da birincil radyoları Number One’ı, sonradan Radyo Klas’ı açtı. Ardındaki Number One TV, Discovery Channel, Nickelodeon, MTV ve Fashion TV kurdu.

Karacan yayınları’nın ve Türkiye’nin en manâlı dergi gruplarından Playboy, Aferin, kadın, Sanat Olayı, Bilinmez, Hafta gibi dergilerin sahibidir.

Ali Karacan ve Ömer Karacan kardeşler ile Demirören Grubu’nun sahibi Erdoğan Demirören ile ortak olarak Uyruk Gazetesi’ni ve Vatan Gazetesi’ni Doğan Grubundan 19 Nisan 2011 tarihinde satın alarak yeni patronu olmuştur. Okumuş Doğan 1979 yılında Ali Karacan’ın babası Ercument Karacan‘dan aldığı Uyruk’i, şu anda oğulları Ali-Ömer Karacan-Demirören ortaklığına sattı.

Yaşanan yasal bir anlaşmazlık sonucu 3 şubat 2012 günü Ali Karacan, Uyruk ve Vatan gazetelerinin hisselerini Demirören’e satarak, bu krize son verme kararı aldı.

Ali Karacan ve Ömer Karacan kardeşlerin babası Ercument Karacan Semiramis Pekkan’la 17 yıl evli kaldı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Almila Uluer
Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı