A

Ali Kınık

Ali Kınık Biyografisi

Ali Ayşe’yi seviyor parçasıyla tanındı.

Ali Kınık, 1974 yılında Malatya‘nın ilçesi Akçadağ’da doğmuştur. Lise tahsilini Malatya’da tamamladıktan daha sonra Elazığ, Fırat Üniversitesi, Türk Dili ve Edebiyatı bölümünden mezun oldu.

Yazıları ve şiirleri, çoğu gazetı. Hem, şarkıları ve şiirleri çoğu usta kadar albümlerde seslendirildi.

Ali Kınık gerek kendi kişiliğini, gerekse albümlerinin içeriğini şu sözleri ile ifade ediyor:

tirnak-sol.gifspacer.giftirnak-sag.gif“Zulme, haksızlığa, Türk düşmanlığına, din düşmanlığına, ahlaksızlığa aleyhinde bir başkaldırıdır bu. Arkamda uyuşturucu baronlarının kirli ve güçlü parası değil. Etkili ve yetkili yerlerde amcam, dayım değil. Medya desteğim yok. İmanım var, cesaretim var ve kralına eğilmeyecek bir başım var… Yaptığın şeyin adını koy denirse; derim ama: Bir tek sazımla dünyaya meydan okuyorum…”

1996 yılında, Kültür Müzik firmasından çıkardığı “Beni Öldü Say” adlı albümle müzik piyasasında bulunan Ali Kınık, 2003 yılında Şölen Kaset’ten “Bu Şarkı” adlı albümü ile dikkatleri üzerine çekti. Ali Kınık, 2005 yılında Zeybek Yapım’dan “Bir Halk Müziği Uyanıyor”, 2006‘da Mono Müzik’ten Duvar Yazısı albümü ve sonradan da 2008 yılında Alev Müzik firmasından “İsyan Şarkıları” albümünü çıkardı.

2010 yılında piyasaya meydana çıkan altıncı albümü “Ali Ayşe’yi Seviyor” olmuştur. 2012 yılında yedinci albümü “Düş’e Kalk’a” ve 2015 yılında Balat Müzik etiketi ile sekizinci albümü “Kalbi Kırık Şarkılar”ı çıkardı.

Ali Kınık, evlidir. Göktürk adında bir oğlu vardır.

Albümleri:
1996 – Beni Öldü Say
2003 – Bu Şarkı
2005 – Bir Ahali Uyanıyor
2006 – Duvar Yazısı
2008 – İsyan Şarkıları
2010 – Ali Ayşe’yi Seviyor
2012 – Düş’e Kalk’a
2015 – Kalbi Kırık Şarkılar

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ava Gardner
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı