A

Ali Naci Karacan

Ali Naci Karacan Biyografisi

Milliyet gazetesinin kurucusu gazeteci, yazan Ali Naci Karacan 1896’da İstanbul’da doğdu.

Ali Naci Karacan, 1896 yılında İstanbul’da doğmuştur. Gazete sahibi Ercument Karacan‘ın babası, Number 1 FM radyosunun sahibi Ömer Karacan‘ın büyükbabasıdır. Fransız Frerler Okulu’nu ve Galatasaray Lisesi‘nden mezun oldu.

Ali Naci Karacan, Galatasaray Lisesi’nde edebiyat öğretmeni Tevfik Fikret‘in etkisinde kalarak yazdığı şiirler Servet-i Fünun ve Rübab dergilerinde yayımlandı. Mezuniyetinden sonra Yunus Nadi Abalıoğlu’nun yönetimi altında yayımlanan Tarif-i Efkâr’da çalışmaya başladı. Üç yıl daha sonra Ahmet Cevdet Oran’ın yayımladığı İkdam’a geçti.

1. Dünya Savaşı‘nda Irak‘taki Türk birliklerinin komutanı Von der Goltz Paşa’nın tercümanlığını yaptı. Savaş ertesinde ateşkes döneminde Milli Uğraş’yi destekleyen; Kazım Şinasi Dersan, Necmettin Sadak, Falih Rıfkı Atay ile birlikte Akşam gazetesinin kurucuları aralarında yer aldı ve Milli Çaba’yi destekledi.

Lozan Antlaşması‘nı imzalayan kurulla İsviçre‘ye dışarı giden ve gözlemlerini sonra Lozan Barıştırma Konferansı ve İsmet Paşa (1943) adlı kitabında değerlendirdi. 20 sene sonradan bu döneme dair anılarını Lozan kitabında genç kuşaklara sundu.

Ali Naci Karacan, 1926’da İkdam gazetesini baştan kurdu. 1926 ve 1927 yıllarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını yaptı. İkdam gazetesi 1928’de kapanınca Viyana‘ya gitti. Yurda dönüşünde 1931-1935 yılları arasında Politika, İnkılap, Tan, Bugün gazetelerini çıkardı. 1936 yılında Tan’dan ayrılıp Anadolu Ajansı temsilcisi oldu.

1936-1948 döneminde Anadolu Ajansı Bulgaristan temsilciliği ile İsviçre basın ataşeliği görevlerini üstlendi. 1948‘e kadar yurtdışında kaldı.

Bugün ve Politika gazetelerinin gerisinde 1950’de kurduğu Uyruk gazetesi, oğlu Ercument Karacan ve 1954’te yayınlama yönetmeni olan Abdi İpekçi’nin idaresi aşağı Karacan’ın düşlerini gerçekleştirerek, Babıâli’nin en uzun ömürlü ve kurumsal gazetelerinden biri oldu. Milliyet’in “Tüzük”sı adını verdiği yayın programını ve biçimini Peyami Safa ve Cemil Cahid‘le birlikte hazırladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Arabistanlı Lawrence

Ali Naci Karacan, 7 Temmuz 1955 tarihinde İstanbul’da 59 yaşında kalp krizinden ölmüştür.

Milliyet gazetesince Ali Naci Karacan anısına kurulan “Karacan Armağanı”, 1962 yılından bu yanlamasına her yıl öbür bir dalda verilmektedir.

yaşam öyküsü Doludizgin (1986) adıyla Sadun Tanju göre kaleme alındı.

Kitapları :
1971 – Lozan
1943 – Lozan Uzlaşma Konferansı ve İsmet Paşa

Hakkında yazılan Kitaplar :
1986 – Doludizgin (Yazarı:Sadun Tanju)
1993 – Bir Gazeteci ve Kültürlü Olarak Ali Naci Karacan’ın Toplumsal Fikirleri (Yazarı:Zeynep Sakin)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı