A

Ali Nesin

Ali Nesin Biyografisi

Ali Nesin, İzmir – Selçuk Şirince köyünün 1 km uzağında yer alan Nesin Matematik Köyü’nün kurucusudur.

Ali Nesin, 18 Kasım 1956 tarihinde istanbul’da doğmuştur. Annesi Meral Çelen, babası Aziz Nesin’dir. Kardeşi Ahmet Nesin‘dir. Ortaokulu İstanbul’da Saint Joseph Lisesi’nde okudu. Liseyi de İsviçre‘nin Lozan kentindeki College Champittet’de okuyarak mezun oldu. Arkasından 1977 yılında başladığı Paris Diderot Üniversitesi matematik bölümünden “maitrise” derecesini alarak 1981 yılında mezun oldu. daha sonra ABD‘de Yale Üniversitesi‘nde matematiksel mantık ve cebir konularında doktora yaptı.

Ali Nesin, 1985-1986 yılları arasında Kaliforniya Üniversitesi Berkeley Kampüsü’nde öğretim üyesi olarak çalıştı.

Türkiye’ye kısa dönem askerlik görevi için geldiği sırada erlerin aynı şırıngadan aşı olmasına itiraz ettiği için “orduyu isyana teşvik” iddiasıyla tutuklanarak yargılandı. Yargılanma sonunda temize çıkma etti.

1987-1989 yılları aralarında Notre Dame Üniversitesi’nde tezgâhtar doçent, ardından 1995′e dek Kaliforniya Üniversitesi Irvine Kampusü’nde doçent ve daha sonra profesör olarak atama yaptı.

1993-1994 Öğretim Yılını Bilkent Üniversitesi’nde konuk öğretim görevlisi olarak geçirdi.

5 Temmuz 1995 tarihinde babası Aziz Nesin’in ölümü üstüne yurda belirlenmiş dönüş yaptı ve Nesin Vakfı yöneticiliğini üstlendi.

Veri Üniversitesi Matematik Bölümü Başkanlığı yaptı. Kasım 2004′den beri de Nesin Yayınevi genel yönetmenliğini yapmaktadır.

Ali Nesin, evlidir ve dört çocuğu vardır.

Üç ayda bir yayımlanan, Matematik Dünyası adlı bir matematik dergisi çıkarmakta olan Ali Nesin, yazdığı kitaplarının yanı sıra değişik dergilerde çıkmış bilimsel makaleleri ve (Groups of Finite Morley Rank) adlı İngilizce bir kitabı bulunmaktadır. Matematik araştırmaları, birim başkanlığı ve Nesin Vakfı yöneticiliğinin yanı sıra yağlıboya fotoğraf, desen ve portre çalışmaları da yapmaktadır. aynı zamanda 2011 yılından itibaren Hrant Dink Vakfı danışma kurulu üyesidir.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Amiral Nelson

Ali Nesin, İzmir – Selçuk Şirince köyünün 1 km uzağında bulunan Nesin Matematik Köyü‘nün kurucusudur.

Kitapları :
Matematik ve Dehşet
Matematik ve Doğa
Matematik ve Baki
Matematik ve Oyun
Matematik ve Develerle Eşekler
Matematik Canavarı
Matematik ve Gerçek
Önermeler Mantığı
Sayma
Sezgisel Kümeler Kuramı

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı