A

Ali Nihat Mındıkoğlu

Ali Nihat Mındıkoğlu Biyografisi

1980’li yıllarda yaptığı bahis edilen cinsiyet değişiklik ameliyatları ile tanındı

Ali Nihat Mındıkoğlu, 1930 yılında istanbul’da doğmuştur. Gerçekte Kıbrıslıdır. Güvenlik amiri olan babasının görevi sebebiyle ilkokulu Elazığ ve Ankara’da okudu. 1948 yılında İstanbul Erkek Lisesi’nden mezun oldu.

Ali Nihat Mındıkoğlu, 1954 yılında mezun olduğu İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden sonradan bir buçuk takvim askeri hizmetini Edremit Askeri Hastanesi’nde tamamladı. Bunu takiben girmiş olduğu İstanbul Tıp Fakültesi, III. Cerrahi Kliniği’nden 1960 yılında ‘Genel Cerrahi Uzmanı’ diploması aldı. Ara vermeden Plastik Cerrahi üstteki ihtisası yerine getirmek üzere İngiltere’ye gitti.

İngiltere’de bir sene Wakefield’de üçyüz yataklı parapleji hastanesinin ve yanık merkezinin bulunduğu Pinderfields General Hospital’in Plastik Cerrahi bölümünde, T.L. Barclay ile çalıştı. Buradan Leeds, St.James’s University Hospital’in Plastik ve Maksillo-Fasiyal Ünitesi’ne kabul edilerek Mortimer H.Shaw, M.C. Oldfield ve D.S. Eastwood ile bir sene çalıştıktan sonradan İskoçya’ya gitti. Burada Plastik Cerrahi Merkezi’nin buospital’de ve Edinburgh Üniversitesi’ne ast Royal Hospital for Sick Children’daki Plastik Cerrahi bölümünde “Yanıklarda 9’lar” kuralı’nı bulan A.B. Wallace ile ve de A.D.R. Bachelor, A.C. Buchan ve A.B. Sutherland ile bir yıl çalıştı. Bunu müteakip bitmiş Leeds, St.James’s University Hospital’in Plastik ve Maksillo-Fasiyal Ünitesi’ne dönüp Registrar (Baş muavin) olarak 2,5 sene daha Mortimer H.Shaw, ve D.S. Eastwood ile çalıştı.

1965 yılında The International Society for Burn Injuries’in Edinburgh’daki birincil kongresine İngiltere’yi temsilen ve kurucu üye olarak katıldı. İngiltere’de çalıştığı 5,5 yıl süresinde almış olduğu yıllık tatillerine, 15 günlük (study leave) egzersiz izinlerini de ekleyerek diğer Plastik Cerrahi merkezlerine gidip oradaki plastik cerrahlarla tanışma fırsatı yarattı ve onların manâlı ameliyatlarında bulundu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alain De Botton

1966 yılında Türkiye’ye döndü ve Sağlık Bakanlığı’na müracaatı üstüne İstanbul Tıp Fakültesi’nde düzenlenen Jüri önünde imtihan vererek Plastik Cerrahi Uzmanlık diplomasını da aldıktan sonra, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Hastanesi Plastik ve Onarım Seksiyonu’nun kadrosuna atandı ve burada ilk önce modern anlamda Plastik Cerrahi uygulamalarını başlattı.

1971 yılında Eczacıbaşı Araştırma Fonu kadar desteklenen ‘Yanıklarda Parsiyel Eksizyon’ adlı araştırma teziyle ‘Doçent’ oldu. 1978 yılında ‘Yanıklar ve Tedavileri’ adlı kitabıyla ‘Profesörlüğe’ yükseldi.

1980 – 1982 yılları arasında Rektörlüğün vermiş olduğu kararla İstanbul Üniversitesi Diş Hekimliği fakültesinde ‘Çene ve Yüz Cerrahisi’ dersleri verdi.

1980 yılında, Plastik Cerrahinin uygulama alanında bulunan transseksüel hastaların tedavisinde uygulanan cinsiyet değiştirme (kadından erkeğe ve erkekten kadına cinsiyet değişimi) ameliyatlarının yalmesi üstüne hakkında açılan davanın görülmesinde anlaşıldı fakat, bu hastaların (total 26 vak’a – bir kısmı diğer plastik cerrahlar göre üretilmiş ve başarılı olmamış vak’alardı) Cumhuriyet Savcılarının tetkikinden ve onayından daha sonra, gönderildikleri Asliye Hukuk Mahkemelerinde, cerrahi müdahalelerinin yasal olduğu tesbit edildiğinden, davanın düşürülmesine karar verildi.

Fakat buna rağmen 2016 yılına dek 36 senedir bu hastaları bir daha kabul etmemiş ve hiçbir ameliyatını yapmamıştır.

1982 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroşirurji Anabilim dalı ile ekip kurarak “Kranofasiyal Cerrahi” (Baş ve Yüz Cerrahisi) uygulamalarını başlattı. Kariyer hayatının son 15 yılını verdiği “Kranofasiyal Cerrahi” (Baş ve Yüz Cerrahisi) çalışmaları süresinde ortaya çıkardığı yeni bir sendromu “Craniorhiny’ adı ile dünya literatürüne yerleştirdi.

1986 ve 1997 yıllarında ‘Anabilim Dalı Başkanlığı’ yaptı. 1997 yılı Ekim ayında yaş haddinden emekli oldu.

Aslen Kıbrıs’lı ve KKTC vatandaşı olması sebebiyle 2001 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Derneği’ni kurdu. 10 yıl başkanlığını yaptığı bu derneğin, 2011 yılında, tüm ülke Plastik Cerrahi derneklerinin ast olduğu IPRAS’a (International Confederation of Plastic and Reconstructive Surgeons) dahil edilmesini sağladı.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Adalı Halil

19’u yabancı dilde elde etmek üzere toplam 123 bilimsel makale ve 2 ders kitabı yayınladı.

Emekli olduğundan beri Universal Hastane grubunun Estetik-Plastik Cerrahi bölümünde çalışmalarını yürütmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı