A

Ali Rıza Bozkurt

Ali Rıza Bozkurt Biyografisi

20′den fazla ülkede yatırımları olan, Amerika’da kendisinden ‘Müthiş Türk‘ sıfatıyla bahsedilen meslek adamıdır. Ali Rıza Bozkurt, ‘Global İşadamı’ kimliğinin yanı sıra Amerika ve Türkiye ekonomisi üstüne yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla da tanınıyor.
Ali Rıza Bozkurt, 1942 yılında Sivas‘ın Kangal ilçesine bağlı Mamaş köyünde doğmuştur. Annesi Merik Meryem, Babası jandarma Astsubayı Abbas Bozkurt’dur. Çocukluk yıllarında amcası Revani Bozkurt’dan bağlama çalmayı öğrendi. Köyünde liseyi tüketen iki kişiden biridir. (İTÜ) İstanbul Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakültesinden Yüksek İnşaat Mühendisi olarak mezun oldu.

58 yaşında her tarafta okuma ihtiyacı duydu ve Harvard Üniversitesi’ne bağlı Kennedy School Of Goverment’a başladı.

Ankara Kavaklıdere’de bir evi vardır. istanbul’a geldiği zamanlar muhteşem Boğaziçi manzaralı bir yalısı var, orada oturuyor. Lakin sahiden Los Angeles, Hollywod‘daki evinde oturuyor. Annesi Meryem Bozkurt namına Ankara’da “Merik Meryem Bozkurt Sinema ve Sanat Vakfı” adı ile bir vakıf kurmuştur.

1981 yılında kızlarının tahsili için Amerika‘ya yerleşti. Amerikan vatandaşlığıyla birlikte galibiyet, para, şöhret birlikte geldi. Ve kamuoyu onu Amerikan rüyasını gerçekleştiren ‘Muhteşem Türk’ olarak tanıdı. 1989 yılında Kuveyt‘te dünyanın en büyük işini almıştı. 1991 yılında 1. Körfez Savaşı’nda Saddam Hüseyin‘in askerleri göre tutsak alındı. Canlı kalkan olarak kullanıldı. Peşinde Kuveyt’in işgali ile bu meslek iptal oldu. Suudi Arabistan‘da Mekke tünellerini yapan firmanın sahibidir.

Ali Rıza Bozkurt, 20′den artı ülkede inşaattan madene, petrolden ticarete dek farklı alanlara yönlendirilmiş alanlarda yatırım yapıyor. Ali Rıza Bozkurt, işadamlığının yanı sıra 18 yıldır Amerikan siyasetinin içinde. Amerikan Başkanı George W. Bush’un tercih kampanyasını yürüten ekibin içinde yer alan Bozkurt’un, 2008′de yapılan seçimlerde Amerikan Kongre üyeliğine seçilmek için aday olmuştu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayça Kaya

Amerikan vatandaşlığına geçen ve 20′den artı ülkede yatırımları olan, Amerika’da kendisinden ‘Harikulade Türk’ sıfatıyla bahsedilen iş adamıdır. Ali Rıza Bozkurt, ‘Global İşadamı’ kimliğinin yanı sıra Amerika ve Türkiye ekonomisi üstüne yaptığı araştırmalar ve yazdığı kitaplarla da tanınıyor. Onun Türkiye için önemi ise, ilk kez Amerika elde etmek üzere Türkiye lehine yaptığı incelemeler oluyor. Ali Rıza Bozkurt, Türkiye’nin Amerika’daki lobi faaliyetlerinde kayda değer rol oynarken Californiya’da kabul edilen Ermeni Soykırım Tasarısı’nın New Jersey Senatosu’nda reddedilmesini sağlayarak, Türkiye için aktif devir alabileceğini de göstermiş oldu.

Ali Rıza Bozkurt, amcasının kızı Perihan Bozkurt ile evlidir. Tanyeli Bozkurt ve Gülsün Kılınç adında 2 kızı vardır. Gülsün Kılınç, eski Hava Kuvvetleri Komutanlarından emekli Orgeneral İlhan Kılınç‘ın oğlu Güvenç Kılınç ile evlidir.

Kitapları :
– İşsize İş Reformu
– Egemen Basın Özgürlüğü
– Avrupa Birliği’ne Katılmaya Dayanıklılık
– Otoriter Idare, İslam, Avrupa Birliği ve Liberalizm Kavşağı
– Anayasa ve Demokratik Ülkelerle Kıyaslama
– Türkiye’de Din ve Devlet
– Türkiye’deki Başkanlık, Yarı Başkanlık ve Parlamenter Sistem Tartışmaları
– Türkiye’de Sivil – Asker İlişkileri
– Gelişmekte Olan Demokrasilerde Partiler ve Parti Liderleri
– Gelişmekte Olan Demokrasilerde ve Türkiye’de Yolsuzluk.

Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı