A

Ali Şen (spor adamı)

Ali Şen (spor adamı) Biyografisi

Fenerbahçe eski başkanıdır. 1981-1983 ve 1994-1998 yılları arasında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını yapmıştır.
Ali Şen (spor adam Şen 1939 yılında Kosova‘nın Prizren kentinde doğmuştur. Babası Hasan Maga’dır. Kosova’da birincil, ortaokul ve liseyi bitirdikten sonra ailesiyle birlikte 2 Haziran 1956 tarihinde Türkiye’ye istanbul’a göç etmişlerdir.

Türkiye’ye yerleştikten daha sonra İstanbul, Fatih-Sakalışerif semtinde manav dükkanı açıp işletmeye başlamıştır. Ancak 23 sürdürebilmiştir. Sonradan kaynakçı çırağı olarak çalışmaya başladı.Ve askerliğini yapmaya gitti. Askerden daha sonra Danimarka’ya kaynakçı olarak gitti.

Ali Keyifli, emekçi olarak Danimarka, Kopenhag‘a gitmiştir. 4-5 ay sonradan şirketin üçüncü adamı İnspektör oldu. 2 ay sonra da Danimarka’nın ünlü Ludwigsen-Herman şirketine Genel Müdür olarak geçti. Orada Rödovre semtinde yaşayan zengin bir mobilyacının 18 yaşındaki kızı Bente ile yaşadığı aşk sonucunda onunla evlenmiştir. Eşi Bente ile yaşadığı aşten patronluğa yükselişi, Danimarka’nın resmi televizyon kanalı DR 1 kadar 2003 yılında hazırlanan “Sınırsız Aşk” adlı bir belgesele konu olmuştur.

Danimarka’da dericilik hayatına başladı. 1967 yılında Türkiye’de başta deri konfeksiyonunu Ali Şen ihraç etti. 1970’lerin başında Japonya’dan ABD’ye ve tüm Avrupa’ya ilk kez cilt konfeksiyonunu ihraç etti. 1981 yılında İş Bankası’ndan İzmit’teki batık Kazlı Deri Fabrikasını 5 milyon 800 bin dolara satın aldı. Fabrikanın adını MAGA (Babasının adı) Deri olarak değiştirdi. Avrupa’nın birinci, dünyanın 3’üncü cilt fabrikası oldu. Dericilikte rekabet sertleşince 1989 yılında işe son verdi.

1986 yılında, ilk Gazprom Türk- Rus Enerji toplantısına Turgut Özal’ın ricası ile birlikte gitti. Mihail Gorbaçov ile başlayan ve Boris Yeltsin ile sürekli gaz ticaretine, Vladimir Putin’in iktidara gelmesi ile başladı. Ali Şen Gazprom’un Türkiye’deki ortağıdır.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayşe Arman

Ali Keyifli’in sahibi olduğu şirket Botaş‘ın açtığı doğalgaz dağıtım ihalesini 37 şirket arasında kazanan 4 şirketten biri olması ile gündeme gelmiştir.

Fenerbahçe kulübüne gelmeden önce kısa bir vakit de gazetecilik yapmıştır. 1975 yılında Fenerbahçe’ye geldiğinde kulübün basketbol branşının başına getirilmiştir. 12 Nisan 1981’de ondan önceki başkan Razi Trak’ın yerine Fenerbahçe Kulübünün başkanı seçilmiştir. 1981-1983 ve 1994-1998 yılları aralarında Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanlığını yapmıştır.

‘Ali Şen başkan, Fenerbahçe şampiyon’ sloganı ile özleşmiştir. 1995-96 sezonunun sonunda ise kulübün efsane isimlerinden Aykut Kocaman ve Oğuz Çetin‘in takımla ilişiğini kesmiştir.

Ali Neşelendirici ve yönetim kurulu 15 Şubat 1998’de futbol takımı liderken alışılmış kongre ile yönetimi devretmiştir. Fenerbahçe Kulübünün başına Ali Neşe Saçan’den sonra Aziz Yıldırım gelmiştir.

Ali Neşelendirici Bodrum’un Yalıkavak beldesinde yaşamaktadır.

Ali Şen, Danimarka’lı “Bente” ile 1963 yılından beri evli olup, Adnan, Metin ve Suzan adında üç çocukları vardır.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı