A

Ali Taran

Ali Taran Biyografisi

Ali Taran, 1952 yılında Kırklareli’nin ilçesi Lüleburgaz’da doğmuştur. Bedia Taran ve Selahattin Taran’ın iki oğlundan biridir. Devlet Hoş Sanatlar Akademisi Mimarlık Bölümü’ndeki öğrenimini yarıda bıraktı. 1970 yılında reklamcılığa başladı. O Kadar fazla ajansta metin yazarı ve kreatif direktör olarak çalıştı. (Göreme Reklam, Taran Reklam, Erta Reklam, Tivi Reklam, Delta Ajans, Ajans Ada, Cenajans, Link Ajans, Pars McCann, Birleşmiş Reklamcılar, Merkez Ajans ve Ali Taran Creative Workshop)
Her Biri yayınlandığı dönemde tesir yapan, hafızalarde olumlu olumsuz, çokça konuşulan: çakar çakmaz çakan iyi anlamak “Tokai”, Önce hüplet, daha sonra gümlet “Caprisun”, Ali Desiderolu “Derby”, Fatih Terimli “Tadelle”, Dıh dıh dıh, eyi günler-“Yapı Kredi”, En güzel badana, en güzel kırmızı-“Filli Boya”, Cem Yılmaz’la birlikte imza attığı “Türk Telekom” reklamları, Iyice hissi-“Telsim”, Banu Alkan’lı “İxir”, Aganigi Naganigili Fındık, Artık çok oluyoruz-“Mavi Jeans” ve Cem Uzan seçim kampanyası ve Genç Arko traş kolonyası da Ali Taran projesidir.

Taran, 2002 seçimlerinde Cem Uzan’ın başkanlığını yaptığı Genç Parti’nin tercih kampanyasını yürüttü.

Türkiye’deki herkes onya sürer. Bildiğin 80 derecelik kolonya. Sürdükten daha sonra alev alev yanar yüzü, kıpkırmızı olur. Efendim, içki cildi yaşlandırıyormuş. Bu lafları geçiniz! Kolonyayı kullanan insana sorarsanız, Mikrobu öldürüyor der. Türkiye’de erkekler tıraş olur mu? Olur! Tıraştan daha sonra ne sürerler? Kolonya… Hadi, acilen biz bu kolonyayı başka bir şişenin içine koyalım, ona da tıraş kolonyası diyelim der ve Arko traş kolonyası markasını çıkarır.

Kendisi hakkında veri veren bir takım söyledikleri;

Anne de baba da hoca, fotoğraf öğretmeni. Babam Köy Enstitülü. Babam, sanat tarihi ve el işi öğretmeni. Onu betimleme edersem, sanat tutkusu, kültür tutkusu ve dürüstlük gibi kavramlardan söz etmem gerekiyor. Orta halli bir memur ailesiydik, fakat babam bizi İtalyan Kültür’e, Fransız Kültür’e, sinemalara ve tiyatrolara götürürdü. Akşamları bizi uyutmak için İnce Memed’i okurdu.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Alexander Fleming

– Reel ve iyi bir patronum. Bizde çalışanlar iyi kazanır. Fakat çok büyük bir disiplin vardır bizim ajansta. Herkes hoş giyinmek ve sıcacık olmak zorundadır. Kadınlar, kışın ojelerine dek. Salaş gösterme bile bir şıklığın içinde olmalıdır. Ve 6′da cümbür cemaat işi teslim etmek zorundadır. Kuraldır. Ajansta kalmak yok, gideceksin…

– Akademide bir arkadaşım vardı, “Sen çok gırgır şeyler yapıyorsun. Ben bir reklam bürosunda çalışıyorum, sen de denemek ister misin?” dedi. Kamuran’ın abisi Kenan, Kenan Çizer. Yüksel Ünsal’a götürdü beni. Tivi Reklam, sektörün gelmiş geçmiş en iyilerinden. 4000 lira maaşla işe başladım. Babam fazla kızdı, çünkü 1. dereceden devlet memuruydu ve 2700 lira alıyordu. “Bu ülkenin dengesizliği işte buradan geliyor!” gibi şeyler söylemeye başladı, annem susturdu onu: “Bırak, oğlana vermişler işte. Sana ne oluyor. Reklamcısınız, niçin alkol içmiyorsunuz? Neden sizi barlarda görmüyoruz?” diyorlar. Reklamcının prototipi yok bunu kimseye anlatamıyorum. “Pembe peruk takıp, Taksim’de dolaşıyormuşsunuz, halkın nabzını tutmak için…” Valla, Taksim’de pembe perukla dolaşırsanız, halkın nabzını yok beni…

Senaryosunu Ali Taran’ın yazdığı “No Ofsayt” adındaki sinema filmi 2009 yılında vizyona girdi.

2009 – 2010 yıllarında 1. Sezon ve 2010 – 2011 yıllarında 2. Sezon “Kabiliyet Sizsiniz Türkiye” yarışmasında Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ile beraber jürilik yapmıştır.

Acun Ilıcalı ise 2 sene yetenek yarışmasında jüri görevi verdiği ve “Abi” diye hitap ettiği Ali Taran, Selma Ann Desmond ile evliyken çiftle ailecek görüşüyordu. Fakat Taran, Desmond’dan boşanıp 18 gün sonra da Bodrum’da Ayşe Özyılmazel ile gösterişli bir düğün yapınca Ilıcalı, Taran’la meslek ve özel ilişkisini kesti. Boşandığı eşi Selma Ann Desmond 23 Kasım 2011 tarihinde kanserden öldü.

İLGİLİ BİYOGRAFİ :   Ayça Bingöl

İki çocuk babası olan Ali Taran, 1990 yılında evlendiği 21 yıllık eşi Selma Ann Desmond’dan boşanmasının gerisinde, 18 gün daha sonra 1 Temmuz 2011 tarihinde Şarkıcı Neco’nun kızı Ayşe Özyılmazel ile evlendi. 1 sene kadar süren bu evlilikte de mutluluğu yakalayamayan Ali Taran 27 Nisan 2012‘de Ayşe Özyılmazel‘den ayrılmıştır.

İlk eşi Selma Ann Desmond’dan Kuzey Taran (d.1990) adında oğlu ve Burçak (d.1973) adında bir kızı vardır.

Ali Taran 40 yılı aşkın ‘reklamcılık’ ömrünün 23 yılını Ali Taran Creative Workshop / ATCW olarak yaşamış ve yaşamaya devam etmektedir.

Ali Taran 2014 yılında Mazhar Alanson‘un eşi Biricik Suden‘in tanıştırdığı Doğuş Radyo Projeler Müdürü Beyza Karaoğlan ile birlikte oldu. 18 Mart 2016 tarihinde Beyza Karaoğlan ile evlendi.

Ali Taran, 2016 yılında Acun Ilıcalı‘nın kanalı Tv8‘de yayınlanan “Kabiliyet Sizsiniz Türkiye” yarışmasının jürisi oldu. Jüri üyesi olarak Kabiliyet Sizsiniz Türkiye’de Eser Yenenler devam ederken, Murat Boz yerine Ali Taran, Özgü Namal yerine de Seda Bakan jüri koltuğuna oturdu.

Ali Taran, 14 Ekim 2017 tarihinde başlayan “Yetenek Sizsiniz Türkiye” yarışmasında Acun Ilıcalı ve Hülya Avşar ile birlikte jüri olarak devir aldı.

Filmleri ve Dizileri :
Mantıksal Bağ :
2009 – No Ofsayt (Sinema Filmi)

Yapımcı :
2009 – No Ofsayt (Sinema Filmi)

Etiketler
Daha Fazla Göster

Bir cevap yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı